Patricia Țig, învinsă la Washington

Gălățeanca Patricia Țig a pierdut, joi noapte, duelul românesc cu Monica Niculescu, fiind învinsă cu 6-4, 7-6 (2), și a ratat calificarea în sferturile de optimi ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii de 226.750 dolari.

Țig (locul 134 WTA) a făcut break încă de la primul game, apoi Niculescu a reușit trei gameuri la rând. Țig, care a ratat două mingi de game la 3-2 pentru Niculescu, a egalat la 4-4, a mai avut trei mingi de break nefructificate, după care a pierdut setul cu 6-4 (cu un game la zero).

În setul decund, Țig a condus cu  2-0 și 4-2, a fost egalată, 2-2 și 4-4, apoi a avut din nou avantaj, 5-4, Niculescu a condus cu 6-5, însă meciul a ajuns în tie-break, unde Monica a dominat jocul și s-a impus cu 7-2.

Țig va primi 30 de puncte WTA, în timp ce Niculescu și-a asigurat 60 de puncte WTA. În sferturi, Niculescu o va întâlni pe germanca Julia Goerges, care a dispus cu 3-6, 6-3, 7-6 (9) de belgianca Alison van Uytvanck. Meciul se va disputa, astăzi, de la ora 22,30.

Tot joi, Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Mariana Duque-Marino (Columbia), în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 6-2. Rusoaica Ekaterina Makarova va fi următoarea adversară a Simonei, care este principala favorită a turneului. Partida va avea loc vineri seară, de la ora 21,00.

Următorul turneu unde va juca gălățenca va fi cel de la Toronto (7-13 august), Premier 5, unde va evolua pe tabloul preliminar.

Citit 1159 ori Ultima modificare Vineri, 04 August 2017 13:55