Evaluaţi acest articol
(7 voturi)
10 comentarii

Peste 100 de concurenţi din toată ţara au participat la cea de-a VIII-a ediţie a Trofeului “Şah Club Galaţi”, organizată, ca de obicei, în holul Universităţii “Dunărea de Jos”, în intervalul 18-20 august. Cel mai tânăr jucător a fost un băiat de patru ani şi jumătate, iar cel mai vârstnic a împlinit 83 de ani. A fost ediţia cu cei mai mulţi medaliaţi cu aur (şahiştii gălăţeni s-au întors cu 13 medalii, din care opt de aur, de la Finala Campionatului Naţional de Şah pe Echipe de la Bucureşti, din vară).

“În comparaţie cu alţi ani, când ne propuneam să vină cât mai mulţi, anul acesta accentul s-a pus pe calitate. Am atras sportivi de mare performanţă şi din această cauză cred că a fost ediţia cu cel mai mare procent de jucători premiaţi, mai mult de jumătate plecând acasă cu un trofeu, înmânat chiar de Sorin Avram Iacoban, Preşedintele Federaţiei Române de Şah,” a declarat Adrian Ion Smărăndoiu, preşedintele “Şah Club Galaţi”.

Printre premianţii Turneului A Open, se numără şi tinere speranţe ale şahului gălăţean: pe podium, (locul III la seniori), a urcat Andrei Marin, de numai 12 ani. Apoi, rezultate foarte bune şi medalii au obţinut: Cezar Dumitraşcu (10 ani) – marea speranţă a şahului românesc, Alex Cosmin Codreanu (14 ani) – care joacă deja cu seniorii, dar şi fetele: Alina Vorniceanu (12 ani), Marina Corina Andres (16 ani) şi Delia Georgiana Țocu (10 ani).

“Au fost foarte mulţi copii, aşa că am organizat şi două turnee neomologate, pentru cei sub 10 ani, respectiv, sub şase ani. Iar juniorii gălăţeni au avut ocazia unică de a primi consultaţii în timpul turneului, de la un oaspete surpriză venit din Statele Unite ale Americii, unul dintre cei mai talentaţi juniori din istoria Galaţiului, nimeni altul decât Maestrul Internaţional Costin Cozianu, multiplu campion naţional de junior”, a mai spus Smărăndoiu. Preşedintele “Şah Club Galaţi” speră ca Finalele Campionatelor Naţionale de Şah de la anul să poată fi organizate la Galaţi.

“Universitatea ne-a ajutat enorm. Nu am fi avut aceste rezultate, dacă nu am fi beneficiat de sprijinul celor din conducerea instituţiei, cărora le mulţumim. Sperăm să colaborăm la fel de fructuos şi pe viitor,” a precizat Adrian Smărăndoiu.

Citit 1105 ori Ultima modificare Luni, 21 August 2017 17:44

10 comentarii

  • postat de Jugaru Lucian Marți, 22 August 2017 17:14 Link la comentariu
    10
    4

    @stricati sahul

    Transferurile sunt ceva legal si firesc in lumea sportului. Sportivii si firesc, sahistii galateni, evolueaza pentru cluburi din alte judete, pentru ca ... acolo primesc sume muuult mai mari de o mie de euro(de altfel, nici un jucator din echipa noastra nu ajunge la aceasta suma care vi se pare fabuloasa). Sah Club Galati este unul din cluburile cu cele mai mici bugete pentru echipa de Superliga, buget ce reprezinta mai putin de o treime din cheltuielile totale ale clubului si cu toate acestea rezista miraculos an de an si a carei jucatori ne reprezinta nu doar in acel turneu ci si in multe turnee pe care le joaca pe banii proprii.In plus, jucatorii nostri de Superliga, Mari Maestri si Maestri Internationali cu experienta,ne-au ajutat si in pregatirea juniorilor nostri, cu materiale sau lectii de pregatire si nu numai.
    Si noi ne-am dori o echipa alcatuita exclusiv din galateni, dar, ca si la alte sporturi si la alte cluburi, acest lucru este aproape imposibil de realizat, in primul rand pentru ca ar insemna costuri mult, mult mai mari. Daca aveti macar o vaga idee despre ce vorbiti, verificati cat primesc sportivii galateni de Divizia A ce evolueaza pentru alte cluburi si intrebatii daca dupa ani la rand in care au fost sustinuti de un club din alt judet sunt dispusi sa-l paraseasca fie si pentru o suma ceva mai mare...
    Cu toate acestea, multumita rezultatelor exceptionale obtinute de juniorii nostri, cred ca anul acesta vom reusi sa aliniem o echipa alcatuita din juniori galateni care sa faca fata intr-un esalon superior(desi este evident un obiectiv sentimental si mai putin realist in sportul din ziua de azi).
    "Trimiteti copiii la multe turnee, trimiteti seniorii, fa concursuri cu premii mari, dezvolta sahul galatean" - asta facem de la infiintare si pana astazi Domnule "stricati sahul" . Trimitem cele mai mari delegatii de copii la nationale si turnee importante, organizam mai mule concursuri pe an, unele FARA TAXE, muncim norma dubla si preferam sa nu incasam nici jumatate de norma si daca cineva vrea sa vada altceva, REZULATELE de AZI comparate cu cele din trecut vorbesc de la sine, nu poate nimeni sa le conteste si vor ramane in istorie(fie si numai si numai REZULTATELE celor ce sunt atat de galateni cat si cum ar vrea unii)
    Sahul nu a fost niciodata o afacere pentru nimeni din CS Sah Club Galati, de la jucator la antrenor si pana la presedinte de club, numarul medaliilor nationale castigate de copiii nostri depasind cu mult numarul altor cluburi cu bugete infinit mai mari, cu angajati bine platiti si baze materiale asigurate...

    Raportează
  • postat de Jugaru Lucian Marți, 22 August 2017 16:29 Link la comentariu
    9
    5

    Mai bine 2 concursuri decat nici unul! Cu ani in urma, numarul concursurilor oficiale organizate in Galati era unul la cativa ani(plus unul sau doua pe an, neomologate). CS Sah Club Galati s-a infiitat tocmai cu acest scop, de a revigora sahul galatean din toate punctele de vedere, incepand cu organizarea de concursuri oficiale(fiind o vreme unicul organizator de turnee omologate si ramanand in continuare un organizator important, nu doar pentru Galati si unic din anumite puncte de vedere), obiective de la care nu a abdicat niciodata.
    Faptul ca astazi sunt mai multe cluburi active si performante in oras nu inseamna decat concurenta care nu poate sa duca decat la progres. Sa nu exageram insa cu ambitiile si comentarii denigratoare neacoperite de adevar. Sa lasam mai bine ambitiile pentru partea de organizare, pregatire si dispute sportive, pe tabla si sa nu amestecam jucatorii, juniori sau seniori.

    Presa galateana a relatat in general corect si suficient de des, evidentiind intotdeauna performantele sahistilor galateni, indiferent de clubul la care activeaza(chiar daca nu au publicat absolut toate articolele trimise de un club sau altul). Eu nu am gasit nimic denigrator sau neadevarat, nici in acest articol nici in altele, aici sau in alte publicatii galatene.

    Raportează
  • postat de Stricati sahul! Marți, 22 August 2017 16:13 Link la comentariu
    5
    9

    Ma amuza treaba cu echipe in toate ligile. Cei care joaca in SUPERLIGA, sunt galateni? Ca sa stie lumea si pe ce se duc banii alocati SAHULUI GALATEAN. Cam cati bani dati jucatorilor (mercenarilor) care joaca doar ca sa reprezinte clubul din Galati? Sa va aud, sa stie lumea. Pentru un singur turneu jucat pe an, adica SUPERLIGA, se da 1000euro/jucator, doar ca sa scrie SAHCLUB pe EI. Apoi, SAHCLUB GALATI e cel mai puternic club, are echipa in superliga, dar nu-I decat un jucator din Galati in echipa. Hahahaha. Oare ce se poate face cu acei bani investiti in SUPERLIGA? Oare cati copii pot beneficia de ei, progresa, dezvolta, sahul galatean? Ori cei din Primarie cred ca investesc in sahisti galateni? Cand majoritatea banilor se duc pe straini, doar ca un nume sa apara intr-un clasament. Stie Primaria lucrul asta? Stiu toti parintii copiilor, care se chinuie sa investeasca in copiii lor (ma includ printre ei, si da, sunt frustrat din cauza asta!), ca banii pe care noi ii muncim sa ne trimitem copiii la concursuri, altii se ‘’lafaie’’ sa joace ca vedetele un turneu, desi sunt din taxele noastre, din truda noastra. Iar asta, doar ca unii sa se laude c-un loc intr-un clasament! Asta sa stie Primaria. Nu dezvolti deloc sahul galatean astfel!
    Fa ceva cu banii, trimiteti copiii la multe turnee, trimiteti seniorii, fa concursuri cu premii mari, dezvolta sahul galatean, ca de aia va da Primaria bani! Nu sa stati c-un microfon in gura, sa va afisati cu politicieni, sa castigati ‘’diverse’’ functii, sa considerati sahul drept o afacere! De asta suntem noi parintii suparati! Asta e seriozitatea pe care o invocati? Macar aveti bunul simt si taceti, mercenarilor! Nimic nu e la vedere, aveti numai discursuri politice! Lumea s-a saturat! Pacat ca au copiii de pierdut, singurii care trebuiau sa castige!

    Raportează
  • postat de Jugaru Lucian Marți, 22 August 2017 14:05 Link la comentariu
    13
    3

    Mierea si laptele Primariei este la sah, cand sahul, desi sustinut de Primarie din ce in ce mai bine , aduna mai putin din 3 la mie din bugetul pe sport ? Bugetul cluburilor galatene este extrem de mic, aproape toți antrenorii muncind foc continuu pentru a ajunge la rezultate absolut miraculoase, mulți voluntar .
    Sah Club Galati in declin in anul in care are echipa in toate ligile la seniori , participa cu ZECE echipe, dintre care 4 iau medalii iar 4 sportivi termina pe locul I la individual la Nationalele pentru echipe de juniori ? Asa declin sa tot fie. ..
    Interesante opinii. ..dar. ..departe de adevar. .

    Raportează
  • postat de Smarandoiu Adrian Marți, 22 August 2017 12:31 Link la comentariu
    12
    6

    Realitatea este ca CS Sah Club Galati este de departe leader local si regional al sahului: la recentele Campionate Nationale de sah pe echipe de juniori din Iulie 2017 am obtinut 13 medalii ( cu tot cu cele pe mese ) dintre care 8 medalii de aur, iar la seniori suntem singurul club din zona cu echipe de seniori in toate diviziile : Superliga, Divizia A si Divizia B. Despre rezultatele directe ce sa mai comentam, oricine poate intra pe site-ul FR Sah si o sa vada Realitatea. Trofeul Sah Club Galati - editia a VIII -a a fost un real succes cu sportivi de mare valoare, oricine poate verifica reitingul acestora. Totul este la vedere. Poate ar trebui să va informati ce e cu " Pro Logos ", de unde vine ....si ca noi am refuzat colaborarea cu acestia din motive de transparență. Intelegem frustrările unora, vorbele urâte si jignitoare nu fac insa cinste nimănui. CS Sah Club Galati inseamna performanta si seriozitate.

    Raportează
  • postat de Smarandoiu Adrian Marți, 22 August 2017 12:02 Link la comentariu
    13
    5

    Frumoase comentarii! La recentele Campionate Nationale de sah pe echipe de juniori din Iulie CS Sah Club Galati a obtinut 13 medalii ( cu tot cu campionii pe mese ) dintre care 8 de aur! La seniori CS Sah Club Galati are echipe in toate diviziile: Superliga, Divizia A si Divizia B.Cred că rezultatele arata valoarea si nu barfa si comentarii deplasate care nu au legătură cu spiritul Sahului. Inteleg frustrările unora insa asta este realitatea: CS Sah Club Galati este leaderul local si regional, atat la sânul de performanta cat si la sânul de masa. In rest sunt doar vorbe, vorbe .....

    Raportează
  • postat de Victor Mihai Marți, 22 August 2017 12:00 Link la comentariu
    2
    12

    MINCIUNA PREMEDITATA SAU NEINTELEGERE
    Intradevar in perioada 18...20August la Galati s-a mai desfasurat un turneu de sah (ProLogos Galati 2017 organizat de clubul de sah SMART Galati) cu un NUMAR aprope DUBLU de participanti (186 jucatori), la care au ales sa vina toti jucatorii de valoare din Galati (mai putin cei legitimati la Sah Club), jucatori valorosi din aproape toata tara precum si jucatori din Bulgaria, Republica Moldova si Turcia.
    Deci avem UNUL DINTRE CELE MAI IMPORTANTE FESTIVALURI de sah din aceasta ZONA a tarii despre care nu se spune nimic (desi informatii au fost trimise catre redactia ziarului si inainte si dupa terminarea festivalului) si ridicati in slavi un turneu mult mai slab ca numar de participanti dar si ca valoare. Toata lumea din sah stie care este adevarul si in ultimul timp adevarul a ajuns si la autoritatile locale.
    O sa incercam sa obtinem un raspuns si din partea redactiei.
    PS: Clubul de sah SMART Galati nu este de acord cu denigrarea jucatorilor de sah chiar daca unele afirmatii din articol despre anumiti jucatori pot fi un pic exagerate. Consideram ca sunt jucatori de valoare la toate cluburile de sah din Galati.

    Raportează
  • postat de Parinte Marți, 22 August 2017 11:25 Link la comentariu
    3
    14

    In calitate de parinte a unui copil de la sah, va spun ca e pacat de parintii de la sahclub, care s niste oameni exceptionali; atmosfera dictatoriala si orgoliile conducerii clubului au stricat acest club, iar lumea deja se indeparteaza….se traieste doar din stiri false sau imbelsugate, performante obtinute cu copii din afara galatiului in general, care papa laptele si mierea primariei galati…..

    Raportează
  • postat de Amuzantul Marți, 22 August 2017 11:19 Link la comentariu
    2
    15

    :)))))) a cucerit smarandescu si viata libera? Ca de la sah s-a certat cu toti. A ramas colaborarea cu presa, sa dea bine la lume? :))) apropo...in ce partid mai e? :))))

    Raportează
  • postat de Manea Simion Marți, 22 August 2017 10:24 Link la comentariu
    2
    16

    Buna ziua! Ma surprinde neplacut acest articol care ridica in slavi Sah Club Galati, cand de fapt acest club si-a inceput declinul. Anul acesta nu s-a pus pret pe cantitate? De ce nu spuneti adevarul ca toata lumea s-a dus la alt concurs de sah numit Festivalul Prologos? Toate cluburile din Galati impreuna cu alte cluburi din toata tara au ales sa participe la Prologos si Sah Club a ramas fara oameni! Exact asta este adevarul! Iar cand auzi ca unii sunt marea speranta a sahului romanesc te bufneste rasul! Impopotonati cuvinte pentru ca aveti datorii morale fata de parinti pentru ca se implica la turnee si trebuie sa puneti si voi pe cineva in fata! Va dati mari cand de fapt stralucirea voastra s-a dus! Si in final cine a impodobit acest articol in cuvinte? E urat din partea voastra sa mintiti oamenii prin doua vorbe cand de fapt toti cei din lumea sahului stiu adevarul! Sah club a fost la jumatate ca asteptari anul acesta pentru ca nu mai papa fonduri asa multe ca in alti ani! Rusine!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.