Rogobete anunță reforme în unităţile sanitare, nu tăieri salariale

Rogobete anunță reforme în unităţile sanitare, nu tăieri salariale
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a precizat joi că nu se ia în calcul reducerea cu 10% a salariilor personalului medical, însă au fost inițiate măsuri pentru reducerea totală a cheltuielilor din sistem, informează Mediafax. Oficialul a subliniat că a cerut prudenţă şi echilibru, având în vedere deficitul de personal existent în unităţile sanitare.

„În momentul de faţă, la Ministerul Sănătăţii nu există un asemenea act normativ care să taie 10% din salariile medicilor. Aşa cum am spus în ultima perioadă, în ultimele luni, lucrăm la o reaşezare şi la o eficientizare a sistemului de sănătate”, a declarat Rogobete, după şedinţa de Guvern.

Ministrul a explicat că, în ultimele trei luni, s-au realizat economii de peste 300 milioane de lei prin reducerea concediilor medicale fictive și prin controale riguroase. „Poate cel mai important proiect de reformă şi de reaşezare a sistemului, cel la care lucrăm acum, se referă la reclasificarea spitalelor, la regândirea modului şi a tarifelor de plată pentru gărzi pe trei categorii - garda la domiciliu, garda de monitorizare şi garda de urgenţă - respectiv modificarea normativului de personal, care nu o să mai ţină cont doar de numărul de paturi. Plata pe performanţă se va putea realiza doar în urma acestor modificări importante de reaşezare în sistem despre care vă spun şi care nu s-au făcut de 25 de ani”, a adăugat el. Rogobete a subliniat că introducerea mecanismului de plată pe performanţă și a tarifelor diferenţiate va aduce modificări în fondul de salarii al Ministerului Sănătăţii.

Premierul Ilie Bolojan menţionase anterior că în pachetul de reformă în administraţie s-a prevăzut ca ministerele să analizeze reducerea cheltuielilor cu până la 10% din anvelopa salarială, prin reduceri de personal sau ajustarea sporurilor, însă măsurile nu vizează tăieri directe în sistemul medical.

Citit 263 ori Ultima modificare Joi, 20 Noiembrie 2025 17:14

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro