"Urmaţi exemplul albinelor!..."

"Urmaţi exemplul albinelor!..."

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)
Fii primul care postează comentarii!

Întâlnirea de la Mănăstirea Buciumeni a dat prilejul celor câtorva mii de pelerini, între care 1000 de elevi din Eparhia Dunării de Jos, să-şi mângâie sufletul prin cuvinte pline de viaţă adresate elevilor şi pelerinilor  de însuşi Prea Fericitul Daniel - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Cum eram în marea zi a cinstirii Sfintei Treimi, în Anul Sfinţilor Capadocieni - îndeosebi a omagierii Sfântului Vasile cel Mare -  Întâistătătorul Biserici noastre a amintit în mesajul trimis despre frumoasa tradiţie a pomenirii Sfinţilor Părinţi - „notă distinctivă a Ortodoxiei”.

Sfinţii - Învăţătorii noştri

„Sfinţii Părinţi sunt cei care ne-au transmis învăţătura cea adevărată a Sfinţilor Apostoli. Ei sunt învăţători, sunt o autoritate pastorală în Biserică, întemeiată pe lucrarea Duhului Sfânt - Cel ce împărtăşeşte Bisericii harul şi viaţa plină a Sfintei Treimi”.

Ucenic al marelui Teolog Dumitru Stăniloae, Prea Fericitul nostru Patriarh Daniel a definit Treimea Sfântă - prin cuvintele distinsului teolog Dumitru Stăniloae - drept „structura supremei iubiri”.  „Dumnezeu este iubire care coboară la toate făpturile. Precum soarele luminează toate prin însăşi existenţa sa, tot astfel Sfânta Treime luminează şi sfinţeşte pe om şi întreaga creaţie. Această lumină a Sfintei Treimi ne este împărtăşită mereu de la Tatăl prin Fiul în Sfântul Duh… Praznicul Pogorârii Duhului Sfânt şi cel al Sfintei Treimi sunt lumini ale iubirii veşnice a lui Dumnezeu îndreptată spre lume. Aceste sărbători ne arată şi finalitatea absolută a umanităţii şi a cosmosului, aceea de a participa la slava eternă a lui Dumnezeu”.

În acest fel, Sfântul Maxim Mărturisitorul (în Ambigua) ne învaţă că „întregul cosmos material este destinat să devină veşmântul luminos al Domnului”, cu atât mai mult omul - „corolar” al întregii creaţii a lui Dumnezeu are şansa să se lepede de omul cel vechi şi să devină om înnoit în duhul lui Dumnezeu. Îmbrăcându-se în lumina harică, omul poate deveni „Templu al Duhului Sfânt” (Sfântul Apostol Pavel).

Binecuvântări şi aprecieri

La sărbătoarea Sfintei Treimi de la Mănăstirea Buciumeni nu au lipsit aprecierile şi binecuvântarea Prea Fericitului Patriarh Daniel adresată  elevilor participanţi la tradiţionala manifestare a mereu tânărului suflet ortodox. În context, tinerii au fost îndemnaţi să urmeze în viaţă  „exemplul albinelor care nu zboară la toate florile în acelaşi fel şi, unde se aşează, nu caută să ia totul. Iau numai ce este de folos pentru lucrul lor, iar restul îl lasă şi pleacă”. 

Felicitări patriarhale a primit şi neobositul nostru Arhiereu - Prea Sfinţitul Casian al Dunării de Jos, „pentru dragostea şi jertfelnicia slujirii liturgice, a lucrării pastorale şi misionare pentru tineri. Pentru ospitalitate, binecuvântări patriarhale au primit şi maicile de la Mănăstirea Buciumeni, dar şi toţi profesorii şi elevii participanţi la acest eveniment al comuniunii”.

„Model pentru eparhiile româneşti”

Aflată al a XV-a ediţie şi de la an la an devenind tot mai căutată de tineri, însuşi Patriarhul nostru Daniel a spus despre manifestarea de la Mănăstirea Buciumeni „că poate fi model pentru toate eparhiile noastre româneşti”. Rugăm pe Sfântul Vasile cel Mare - „dumnezeiască albină a Bisericii lui Hristos” - să ne ajute cu mijlocirile sale, stând înaintea Treimii Celei deofiinţă”…

Citit 803 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.