Ambasadorul Israelului în Japonia a criticat faptul că nu a fost invitat la ceremonia de pace de la Nagasaki, care marchează atacarea de către Statele Unite în 1945 cu o bombă atomică a orașului japonez. Diplomatul a afirmat că decizia japonezilor este influențată de războiul din Gaza și că primarul din Nagasaki inventează probleme privind securitatea, potrivit CNN.
Decizia autorităților de la Nagasaki contrastează cu a celor din Hiroshima, oraș care găzduiește marți o ceremonie asemănătoare, la care diplomatul din Israel a fost invitat, notează Mediafax. Autoritățile din ambele orașe au fost sub presiunea activiștilor pentru a exclude Israelul din cauza bombardamentelor din Gaza. Rusia și Belarus nu au fost nici ele invitate, din cauza războiului din Ucraina.
Bombardarea orașelor Hiroshima și Nagasaki din august 1945 a dus la capitularea necondiționată a Japoniei și a pus capăt celui de-Al Doilea Război Mondial. Zeci de mii de oameni au murit, unii pe loc, alții în lunile și anii care au urmat, din cauza bolilor provocate de radiații.
În fiecare an, cele două orașe organizează ceremonii la care participă diplomați din întreaga lume. Ceremoniile au rolul de a promova pacea și ideea că armele nucleare nu trebuie să mai fie folosite niciodată.