Șefa diplomației canadiene Melanie Joly a anunțat că intenționează să le propună Mexicului, Regatului Unit și Uniunii Europene (UE) un răspuns ''coordonat'' în fața amenințărilor vamale ale lui Donald Trump, înaintea unei vizite la Washington, menite să aplaneze tensiunile, informează AFP.
După ce a revenit la Casa Albă, pe 20 ianuarie, președintele american a folosit intens tema sa de campanie privind creșterea taxelor vamale asupra produselor din unele țări, inclusiv ale celor mai apropiați aliați ai SUA, pentru a obține concesii în diverse dosare.
Melanie Joy a declarat în fața presei, la Ottawa, că este deja în contact cu omologul său mexican, adăugând că se va adresa săptămâna aceasta responsabililor europeni. Problema taxelor vamale se va afla în ''inima'' discuțiilor, a afirmat Melanie Joy, declarând că dorește să se ''coordoneze''.
Potrivit șefei diplomației canadiene, din Londra și până în capitalele UE, discuțiile vizează ''diferite răspunsuri posibile la taxele vamale''. Însă ''obiectivul nostru este de a face în așa fel încât să evităm taxele vamale și credem că putem face aceasta. Credem că diplomația poate funcționa și că argumentele noastre sunt solide'', a declarat ea.
Melanie Joy urmează de asemenea să aibă miercuri la Washington o întrevedere cu noul său omolog american, Marco Rubio.
Trump a declarat că vrea să impună taxe vamale de 25 la sută produselor din Canada și din Mexic, de la 1 februarie, reproșând acestor țări vecine că nu controlează suficient intrarea în SUA a migranților ilegali, dar și a unor droguri.