Primul contact între UE și noua administrație Trump

Primul contact între UE și noua administrație Trump
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

Vicepreședintele american JD Vance a afirmat, marți, că intenționează să discute probleme comerciale și economice cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după ce Washingtonul a decis să impună taxe la toate importurile de oțel și aluminiu, stârnind temeri legate de un război comercial, potrivit Reuters.

La întâlnirea cu Ursula von der Leyen și vicepreședinta comisiei, Kaja Kallas, de la reședința ambasadorului SUA din Paris, Vance le-a transmis celor două oficialități europene că "administrația Trump a spus foarte clar că îi pasă foarte mult de Europa". "Vedem o mulțime de relații economice pe care să le construim cu Europa", a spus el.

Șefa executivului UE a afirmat că i-a plăcut optimismul cu care Vance a vorbit despre AI în discursul său de marți la summitul de la Paris, consacrat inteligenței artificiale și la care participă delegați din peste 60 de țări. "Cred că același lucru este valabil și pentru relațiile noastre transatlantice", a spus ea. "Ar trebui să privim cu optimism relațiile noastre transatlantice, întrucât acestea reprezintă legături profunde și puternice", a adăugat Ursula von der Leyen.

Președintele american Donald Trump, care a declarat că va avea o politică agresivă față de țările UE în ceea ce privește introducerea de taxe vamale, a stârnit temeri privind izbucnirea unui război comercial între cele două mari forțe economice. Reprezentanții UE au declarat că "sunt pregătiți să riposteze" în cazul în care SUA va crește taxele vamale. În același timp, potrivit unor experți, chiar dacă în relațiile dintre UE și Casa Albă vor fi diferențe de abordare, parteneriatul lor este unul de durată și va rezista în fața provocărilor.

Citit 377 ori Ultima modificare Miercuri, 12 Februarie 2025 15:29

Mai multe din această categorie:

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.