Poza zilei. Pictura care dă viaţă zidului Şcolii „Iulia Hasdeu”

Poza zilei. Pictura care dă viaţă zidului Şcolii „Iulia Hasdeu”
Evaluaţi acest articol
(10 voturi)

Peretele Şcolii Nr. 40 „Iulia Hasdeu” din Galaţi a fost însufleţit de o impresionantă pictură murală.

Uriaşa lucrare a fost realizată în cadrul Htag Festival de artistul vizual chilian Martín Gómez, cunoscut sub pseudonimul „Nense Tango” în arta stradală şi graffiti.

Pictura sa poate fi considerată o reprezentare a celebrei Iulia Hasdeu, în viziunea artistului.

Trebuie să ştiţi că fiecare artist participant la această ediţie Htag Festival a avut libertatea de a-şi alege proiectul pe care să-l pună în operă, inspirat de locul sau de clădirea pe care tot el a ales-o. Desigur, o pictură murală care să rezoneze cu spaţiul pe care îl va înfrumuseţa.

La Şcoala Nr. 40, vorbim de mai mult decât înfrumuseţare. Peretele a prins viaţă şi farmec!

Citit 793 ori Ultima modificare Joi, 25 Septembrie 2025 18:10

1 comentariu

  • postat de anca-aurora
    Joi, 25 Septembrie 2025 16:00
    86.124.200.***
    Anca Melinte, multumim ca impartasesti cu noi toti minunile si lucrurile bune care se intampla in urbe!
    0
    8

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro