Amenzi pentru gălăţenii „repetenții” la protecția mediului

Amenzi pentru gălăţenii „repetenții” la protecția mediului
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Comisarii Gărzii de Mediu Galați au efectuat, în ianuarie, 66 de controale, din care 36 au fost neplanificate, în urma în urma autosesizărilor și reclamațiilor.

Au fost soluționate 16 sesizări, conform instituției, cele mai multe vizând domeniul deșeurilor.

Controalele s-au finalizat cu 21 de sancțiuni aplicate, din care nouă amenzi totalizând 203.500 de lei.

Au mai fost dispuse două măsuri de desființare lucrări, o suspendare de activitate și o sesizare penală a fost înaintată înaintată organelor competente.

Controalele au vizat multiple domenii: apă, aer, sol, zgomot, miros, gestionarea deșeurilor și alte aspecte privind protecția mediului.

Citit 387 ori Ultima modificare Miercuri, 11 Februarie 2026 18:21

2 comentarii

  • postat de Mafie psd
    Joi, 12 Februarie 2026 11:50
    109.166.129.***
    În condițiile în care cu toții ne confruntăm cu modelul ilegal de colectare sau lipsa colectare a deșeurilor de către Ecosal, realizăm ce politruci sunt in fruntea Gărzii mediu Galați
    0
    0
  • postat de Wishful thinking
    Joi, 12 Februarie 2026 11:14
    5.13.137.***
    Pe cand un control si la Ecosal si la primaria Galati?
    0
    1

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro