Depistat la frontieră cu autoturismul neasigurat

Depistat la frontieră cu autoturismul neasigurat
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Poliţiştii din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Oancea efectuează cercetări în privinţa unui cetățean moldovean care a prezentat la control o poliță de asigurare tip "carte verde" ce s-a dovedit a fi falsă.

Pe 3 decembrie, în jurul orei 22,10, la Oancea, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, solicitând actele pentru a intra în țară, un moldovean de 25 de ani, șofer al unui autoturism înmatriculat în Franţa. La controlul de frontieră, conducătorul auto a prezentat pe lângă documentele solicitate şi o poliță de asigurare tip "carte verde", obligatorie pentru autovehiculul condus.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au constatat că autovehiculul în cauză nu figurează ca fiind asigurat, iar polița de asigurare tip carte verde prezentată la control este falsă. Oamenii legii efectuează cercetări pentru săvârşirea infracţiunilor de complicitate la fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals, la finalizare urmând a se lua măsurile legale care se impun.

Citit 277 ori Ultima modificare Vineri, 05 Decembrie 2025 22:21

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro