Evaluaţi acest articol
(16 voturi)
14 comentarii

Începând de luni, 8 ianuarie, gălăţenii îşi pot plăti impozitele şi taxele pentru anul 2018. Reamintim că, prin votul aleşilor locali, taxa de habitat, cota de impozitare pentru clădirile rezidenţiale şi nerezidenţiale deţinute de persoane fizice, dar şi chiriile pentru terenurile pe care se află garaje, au fost majorate.

Printr-un comunicat de presă remis redacţiei, Primăria municipiului Galaţi anunţă, de luni, 8 ianuarie, că activitatea de relaţii cu publicul a Direcţiei Generale Impozite, Taxe şi alte Venituri Locale se va desfăşura în cele trei centre. Programul centrului din strada Domnească, nr.13, bloc L, parter, este următorul: luni, marţi, joi şi vineri în intervalul 8,30 - 16,30, iar miercuri, 8,30-18,30. La centrul din strada Henri Coandă, bloc J5, parter gălăţenii au acces în zilele de luni, marţi, miercuri, joi de la 8,30 la 15,30, iar vinerea de la 8,30 la 12,30. Centrul din strada Brăilei, nr.232, bloc E4, parter este deschis luni, marţi, miercuri şi joia între orele 8,30 - 15,30, iar vineri de la 8,30 la 12,30.

Cum evitaţi cozile

Deşi cei mai conştiincioşi dintre contribuabili se vor aşeza la coadă încă din zorii zilei, pentru a scăpa de grija plăţii dărilor locale, există soluţii să-şi achite obligaţiile fiscale şi fără a sta la uşa centrelor. „Pentru a evita aglomeraţia la ghişee, contribuabilii pot face plata obligaţiilor fiscale on-line, pe platforma ghiseul.ro. Cetăţenii pot intra în posesia ID-ului şi parolei alocate, prin intermediul poştei electronice, expediind la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., o cerere şi copia actului de identitate al titularului de rol fiscal, scanate şi ataşate”, precizează Primăria Galaţi.

Calcule estimative

Administraţia locală ne-a furnizat câteva scheme de calcul pentru impozitele a căror valoare s-a modificat. Astfel, conform Primăriei, pentru anul 2018, cuantumul impozitului pentru un apartament cu două camere, cu suprafaţa de aproximativ 50 mp, situat în zona centrală a oraşului (zona A), cu destinaţie de locuinţă, este de 108 lei, faţă de 96 lei, cât a fost în anul 2017.

Pentru anul 2018, impozitul pentru clădiri anexă (garaje), zona centrală a oraşului, suprafaţă 25 mp, este de 10 lei, faţă de cei 9 lei, plătiţi în 2017.

Pentru o clădire nerezidenţială (spaţii comerciale, spaţii în care se desfăşoară activitate economică sau construcţii destinate pentru activităţi economice), evaluată la 150.000 de lei, în anul 2018, impozitul este de 900 lei, faţă de 450 lei, în anul 2017.

Valoarea impozitului pentru un teren cu suprafaţa de 100 mp, situat în zona centrală a oraşului, respectiv zona A, este 88 lei, la fel ca în 2017.

Valoarea taxei speciale de habitat (persoane fizice) este în cuantum de 85 de lei/persoană/an, faţă de 67 lei/persoană/an, cât a fost în anul 2017.

Ar mai trebui spus că au fost modificate şi zonele de impozitare. Astfel, în zona A au fost incluse strada şi aleea Ştiinţei, strada Vultur şi Dragoş Vodă care până în 2017 figurau în zona B de impozitare.

Vom reveni cu amănunte.

Citit 14753 ori Ultima modificare Luni, 08 Ianuarie 2018 01:00

14 comentarii

  • postat de Trandafir Doru Luni, 08 Ianuarie 2018 21:35 82.137.12.*** Link la comentariu
    0
    1

    Pe ghiseul figurez cu debit restant reprezentand bonusul acordat pentru plata integrala si am si cheltuieli de executare silita pentru asta.

    Raportează
  • postat de yo Luni, 08 Ianuarie 2018 19:48 5.13.225.*** Link la comentariu
    1
    3

    Cetatene am o veste pt tine, la garajele cele mai mici, primele facute din tabla, impozitul e 420 lei, 10 lei visezi doar tu, plateste 150 lei pt un loc de parcare acum iar cand dispar toate garajele odata ce se duc aceste sume s-ar putea sa ajungi la 300-400 lei pt locul tau de parcare......aia ca tine asa merita! :)))))))

    Raportează
  • postat de IC Luni, 08 Ianuarie 2018 08:56 82.76.10.*** Link la comentariu
    1
    6

    8 ianuarie 2018 . Gata am aflat,de pe Ghiseul.ro , cu cat au crescut taxele si impozitele la Galati ,va vine sa credeti ..cu aproape 30% ( ap 3 camere 2 pers Micro 19 cu 28,04 % ) ura.... nostra ,hai ca-i bine , cine a zis " ciuma rosie " a zis bine ...Exista acolo o rubrica :Impozit pe terenuri-persoane fizice , nu-i mult ,dar ce o fi insemnand ,eu nu am nici un titlu de popietate pe teren , la Galati ,legea 18 /1991 ,dupa cate stiu ,nu s-a aplicat ....asa cred ,nu trebuia sa primesc titlul de propietate si apoi instiintare pentru plata impozitului ?

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Duminică, 07 Ianuarie 2018 09:55 5.13.249.*** Link la comentariu
    0
    12

    @Gorenje. De fugarit e una, dar cand nu vor mai avea de unde plati pensiile, cand UE ne va da in nas usile inchise la bani furati ADIO! In afara cosul lunar (chirie,utilitati,transport,mancare,imbracaminte) al unei persoane fara nici un ajutor = undeva la 35-45% din salariu.
    In colonia romania undeva la 180-210% dintr-un salariu!!! Daca mai pun la socoteala ce avantaje imi ofera un stat strain, si mai raman si cu ceva in mana apai va mirati cand suntem dupa Siria a doua tara din lume ca emigrare!

    Platim taxe si impozite de la an la an mai scumpe si vad aceleasi trotoare denivelate, semafoare smart setate de retarzi, iti intra crengile-n ochi seara pe strada daca nu esti atent, caini, oameni ai strazii, iluminat foarte slab.
    Cum a iesit pesede la guvernare cum cresc dB petardelor... asta le place lor TIGANIA!

    Raportează
  • postat de Cetatean Duminică, 07 Ianuarie 2018 07:59 5.13.162.*** Link la comentariu
    3
    16

    La un garaj se plăteşte 10 lei iar la un loc de parcare se dorea plata minim 150 lei ???

    Păi "bravo" PSD !!!!


    când vor fi dărâmate toate garajele ???
    Vreţi să ştiţi ce fel se parchează în micro 18 unde sunt garajele goale???

    Raportează
  • postat de IC Duminică, 07 Ianuarie 2018 06:49 82.76.10.*** Link la comentariu
    0
    11

    Pentru @ SS . Ai dreptate Ghiseul.ro nu functioneaza , explicabil intr-o tara in care plata online sau cu cardul este privita ca o curiozitate . Introducerea informaticii in administratie a fost privita si inca mai este privita cu ostilitate , majoritatea birocratilor erau si inca mai sunt partial ,paraleli cu tastatura. Cand s-au adus calculatoarele si programele ,trebuia curatita Primaria de vechile "cadre "...poate se impuscau doi iepuri dintr-o data ,se imformatiza administratia si era alta culoarea politica alesa in Galati.

    Raportează
  • postat de IC Duminică, 07 Ianuarie 2018 06:42 82.76.10.*** Link la comentariu
    1
    17

    Deci s-au marit taxele si impozitele ... Tot orasul ar trebui impanzit cu anuntul : " Salariatii din administratie mutumesc palatitorilor de taxe si impozite fiindca le-au marit salariile " Cat despre promisiunile si masurile PSD-ului luate pe buzunarele cetatenilor ,sa auzim numai de bine.... bine lor ca si-au marit in nesimtire salariile ,indemnizatiile si pensiile .... oare de aia i-au votat cei 18 % din cetatenii cu drept de vot ? Absenta de la vot naste monstri... aruncati o privire spre " minuniile " de care se ocupa parlamentarii......au terminat totul pentru binele Romaniei si romanilor si au trecut la binele hotilor ,spagarilor ,violatorilor etc.Dumnezeule ,in ce tara am avut nesansa sa traim ,o ducem din rau in mai rau...

    Raportează
  • postat de vlad Duminică, 07 Ianuarie 2018 01:30 89.137.137.*** Link la comentariu
    2
    13

    Pensionarilor le plac cozile pentru ca vor sa mai iasa din casa si sa mai barfeasca cu ceilalti si se aduna unde e rost de barfa si unde e multime mare sa mai discuta si politica si ce vad pe la tv. Cam toti sunt inculti si nu stiu ce inseamna un calculator si sa platesti online. Nu au avut pe vremea lor. De asta sunt ataia la coada la platit impozite.

    Raportează
  • postat de gorenje Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 20:17 188.24.251.*** Link la comentariu
    4
    34

    PSD,
    De ce s-au marit impozitele, in conditiile in care orasul e la fel de imputit ca anul trecut ?
    De ce ITP-ul la masinile vechi se face la 1 an si nu la doi, cum era normal, daca platim o taxa in plus, masina pe care am cumparat-o cu greu este mai eco sau mai sigura ?
    De ce s-au scumpit toate alimentele ?
    De ce ne faceti viata imposibila in Romania, in Galati, cine va invata asta, Iliescu, Putin, Lenin sau care alt "geniu" ? Daca doriti revolte, cred ca nu e cale mai buna ca sa le obtineti ! Mancare scumpa, taxe mari, asistenta medicala zero, invatamant scump si zero barat valoare, e reteta pentru furtuna perfecta ! Succes baieti, cand o sa va fugareasca lumea pe strada !

    Raportează
  • postat de valentin Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 14:36 188.24.236.*** Link la comentariu
    2
    33

    Mulțumim PSD = Ciuma Roșie. Să înțeleg că asistații social sunt scutiți și au voie să fure?

    Raportează
  • postat de ss Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 12:09 188.24.237.*** Link la comentariu
    2
    13

    on-line tot de luni?

    Raportează
  • postat de D Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 10:14 176.126.221.*** Link la comentariu
    2
    68

    Orase ca Iași, Cluj nu au crescut impozitele, deși investițiile "se vad" în aceste orașe. Daca te duce capul, banii vin din investiții nu de la populatie. La Galati nu are cine sa se ocupe de atragerea investitiilor.

    Raportează
  • postat de Ipate Gh. Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 09:57 5.13.131.*** Link la comentariu
    1
    21

    Nu se poate plati pe ghiseul.ro,am incercat si ieri si astazi. Platile sunt blocate ,este informatia care apare la deschiderea aplicatiei. Eu inteleg prin on line si non stop. La finante este altfel.

    Raportează
  • postat de eu Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 08:27 188.24.227.*** Link la comentariu
    3
    40

    Miercuri 3 ianuarie am avut drum întâmplător prin zona centrală.... Lovitură de maestru le-a dat anul acesta Primăria damblagiților care vor să scape de-o grijă la 4 dimineața pe 1 ianuarie. Un foarte important pas în civilizarea orașului a fost făcut. Problema este că din cauza demenților care nu au înțeles că 3 luni înseamnă 90 zile, suferă și cei 15 % oameni normali din muncipiu.... Mai ales cei în activitate. Nu mă refer la plata impozitelor, orice om întreg la minte plătește online în anul 2018, ideea e că te dau jos din picioare ca să poți rezolva o problemă ce ține de Fiscalitate. Păcat că nu i-a fotografiat cineva când trăgeau de ușă deși scrie mare ce program e, cum nu mai pot sta ei la rând chiar și după ce au scăpat de o grijă....

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.