Evaluaţi acest articol
(6 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

„De ce absolvenţii de liceu care au fost admişi la facultate nu mai beneficiază de indemnizaţia de şomaj, deşi în lunile care au trecut de la absolvire au avut dosarul înregistrat la AJOFM Galaţi?”, a întrebat Mihaela Păduraru, pe pagina de Facebook a „Vieţii libere”. Reprezentanţii AJOFM ne-au confirmat că această modificare legislativă a intervenit începând cu 1 ianuarie 2018, printr-o ordonanţă de urgenţă publicată în Monitorul Oficial în decembrie 2017. „Conform art. 17, alin. (2), lit. a) din Legea nr. 76/2002, au dreptul la indemnizaţie de şomaj absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale. Conform art. 42, alin.(2), NU BENEFICIAZĂ de indemnizaţie de şomaj absolvenţii care, la data solicitării dreptului, au fost admişi sau urmează cursurile unei forme de învăţământ, organizate şi/sau acreditate, după caz, în condiţiile legii”, a precizat pentru „Viaţa liberă” AJOFM Galaţi.

Citit 2404 ori Ultima modificare Marți, 31 Iulie 2018 21:49

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.