Evaluaţi acest articol
(14 voturi)
10 comentarii

Comisia Europeană (CE) nu privește cu ochi buni proiectul podului de peste Dunăre de la Brăila, informează clubferoviar.ro, citând oficiali ai Ministerului Transporturilor. Mai precis, podul pentru care s-a cerut finanţare şi la care tocmai au început lucrările ar urma să aibă câte două benzi de circulație pe fiecare sens, benzi adiționale pentru traficul pietonal și pentru biciclete, însă nu și cale ferată, lucru care nu e văzut cu ochi buni de către CE, în condițiile în care transportul feroviar este nepoluant, iar podul ar urma să fie realizat din bani europeni.

Citit 7093 ori Ultima modificare Miercuri, 03 Iulie 2019 18:50

10 comentarii

  • postat de Raabis-Stefan Badita Luni, 08 Iulie 2019 01:28 89.136.7.*** Link la comentariu
    6
    4

    Sa faca podul feroviar in Galati, apoi calea ferata GALATI-TULCEA, care era prioritate zero pe vremea lui Ceausescu, alaturi de calea ferata directa Pitesti - Rm. Valcea. Cu calea ferata in Galati, putem scapa de problema capatului de linie, se poate scurta durata calatoriei intre Suceava si Constanta dar si intre Bucuresti si Tulcea. Asadar, pod/tunel feroviar, e bun in Galati, nu in Braila.

    Raportează
  • postat de gushpi Vineri, 05 Iulie 2019 22:41 5.13.223.*** Link la comentariu
    4
    9

    Postacilor, opriți-vă!
    Sursa se numește: clubferoviar!
    V—ați prins?

    Raportează
  • postat de Ionel Negruț Vineri, 05 Iulie 2019 13:36 109.166.131.*** Link la comentariu
    7
    1

    ...alții pot ține cont de toate nevoile(poduri de peste 10km rutier + feroviar) ,noi nu, pentru 2 km. Degeaba avem tineri sclipitori și premianți, dacă noi părinții lor nu le putem lăsa un exemplu,sau mai multe, pentru ca ei să poată năzui a crea ceva mai bun ! Nu? Pană la urmă doar Ceaușescu a lăsat ceva făcut temeinic,asta-i relitatea ! Noi doar dorim o viață mai bună dar fără prea multă muncă. Atata timp cat sunt bani de furat ,e mai ușor să furi decat să muncești. Pentru unii viitorul nu conteaźă.

    Raportează
  • postat de Ionel Negruț Vineri, 05 Iulie 2019 13:10 109.166.131.*** Link la comentariu
    9
    9

    Odată ce așteptăm de aproape 30 de ani construcția acestui pod, personal consider că proiectul ce este in curs nu este nici satisfăcător, și nici de actualitate! Cum să nu se ia in calcul și construcția unei căi ferate? Adică vom aștepta alți zeci de ani...pentru ce? Ca să urmeze a fi construit cel de-al doilea ca la Cernavodă? Și pentru ce motiv trebuie să pierdem un sprijin financiar a celor ce au construit pană acum o sumedenie de poduri,după nevoi. Dacă tot am așteptat atat,merităm ca acest pod să satisfacă toate cerințele de actualitate și,mai ales,de viitor !

    Raportează
  • postat de ion Joi, 04 Iulie 2019 18:42 178.138.99.*** Link la comentariu
    5
    18

    nu cumva cineva nu vrea sa faca podul asta din fonduri europene si vrea sa il faca din banii nostri . daca podul se face pe fonduri europene nu se pot pune taxe de pod . noi ce mai mancam . bacul dispare trebuie bani frate . eu unul nu mai cred nimic din ce spune guvernul asta . povestea e cu totul alta . nu e prima oara cand se incearca ca acest pod sa nu fie facut din bani europeni . se da vina pe U.E. si noi facem o afacere tipic romaneasca .

    Raportează
  • postat de Construiti urgent podul Joi, 04 Iulie 2019 18:41 84.117.42.*** Link la comentariu
    9
    12

    Acest Pod trebuie sa se construiasca urgent. Cei de la Comisia Europeana nu vor dezvoltarea Romaniei si ne pun mereu bete in roate. Banii sunt si ai nostrii ca si noi cotizam si muncim si sa spuneti merci ca nu v-am imputat jaful facut in toata Europa de Est. Se fie construit podul urgent! Toate fortele sa fie camalizate catre acel pod! Nu are cum sa fie cale ferata pe pod ca nu e nici o cale ferata in zona. Sa mearga trenul pe pod ca sa se opreasca in lanul cu porumb?!

    Raportează
  • postat de Galatean Joi, 04 Iulie 2019 17:09 86.104.139.*** Link la comentariu
    6
    2

    V-am spus eu !!!


    Uite că am avut MARE dreptate.

    Raportează
  • postat de Punem şine şi s-a rezolvat. Joi, 04 Iulie 2019 10:34 213.233.101.*** Link la comentariu
    5
    14

    Bine frate, punem şine pe pod, cum vrea UE, şi s-a rezolvat............sau facem podul cu şine la Galați, pe sub sau peste Dunăre, că tot avem planuri de prefezabilitate şi fezabilitate, fără număr, plătite din taxe şi impozite de gălățeni.

    Raportează
  • postat de Catzavencu Joi, 04 Iulie 2019 10:25 193.231.148.*** Link la comentariu
    6
    14

    ... si pietoni! , pe langa biciclisti, masini si tren. Daca e adevarat, si UE va refuza finantarea acestui pod, s-ar putea sa se adevereasca faptul ca UE nu doreste dezvoltarea Romaniei! Mai bine cei de la UE ar lua in calcul constructia unui nou pod (feroviar) impreuna cu o cale ferata (inexistenta acum), bineinteles romanasii ar trebui sa faca un minim de efort pentru realizarea studiilor de fezabilitate :), renumitele studii de fezabilitate :)

    Raportează
  • postat de Catzavencu Joi, 04 Iulie 2019 10:16 193.231.148.*** Link la comentariu
    11
    14

    Hai sa fim seriosi... pe acelasi pod si masini si tren si biciclisti? :) Cine a mai scos si gogoneata asta?

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.