Muncitorii aduşi din afara UE, „un rău necesar”

Muncitorii aduşi din afara UE, „un rău necesar”

În imagine, M. Filimon, F. Jianu şi L. Rogojinaru
Evaluaţi acest articol
(13 voturi)
8 comentarii

Conferinţa de presă care a precedat ediţia a 27-a a Topului firmelor private locale, organizat de Patronatul IMM-urilor Galaţi, a inclus şi o discuţie cu privire la fenomenul angajării unor muncitori din afara Uniunii Europene, mai ales din ţări asiatice sărace.

„României îi trebuie în următorii doi ani 35.000 de oameni pregătiţi în IT, necesar de forţă de muncă”, a deschis discuţia preşedintele Patronatului IMM-urilor Galaţi, Marian Filimon, completat de preşedintele Consiliului Naţional al IMM-urilor, Florin Jianu: „Mai trebuie vreo 200.000 în turism, în industrie tot atâţia, în agricultură şi în construcţii. Cu totul, cred că am trecut de un milion de oameni care sunt necesari în economia privată”.

România, o trambulină către Occident

„Este o idee mult mai bună să ne reorientăm spre spaţiul din Republica Moldova şi Ucraina. Amintiţi-vă că acum 10-15 ani era o politică de stat atragerea de moldoveni în România şi avem foarte mulţi oameni care au venit studenţi, angajaţi. Mulţi dintre ei au plecat şi în ţările din Vest, e adevărat, dar au rămas foarte mulţi şi la noi. Oameni integraţi cultural, care vorbesc aceeaşi limbă. O altă soluţie este aceea în care un stat responsabil are ca politică de stat repatrierea românilor din străinătate. Patru milioane de români care trăiesc în străinătate din forţa activă reprezintă o dramă pentru această ţară. Ei puteau să stea aici, să aducă valoare adăugată aici”, a mai spus Florin Jianu.

„Aceşti oameni veniţi din afară, extracomunitari, sunt un rău necesar. Ei folosesc însă România ca pe o trambulină către Germania, Marea Britanie, Franţa, Italia. Am mulţi prieteni oameni de afaceri care au adus pakistanezi, indieni, vietnamezi. În primele trei luni, din zece, cel puţin trei-patru fug”, a spus şi Liviu Rogojinaru, secretar general al CNIPMMR.

În primele şase luni ale anului, în Galaţi, 390 de avize de muncă au fost eliberate imigranţilor din Vietnam, Sri Lanka şi Pakistan, alte 171 de solicitări fiind în curs. Creşterea este fulminantă, de peste 400 la sută faţă de primul semestru din 2018.

Citit 2560 ori Ultima modificare Marți, 08 Octombrie 2019 11:20

8 comentarii

  • postat de Dinu Luni, 07 Octombrie 2019 18:45 80.47.204.*** Link la comentariu
    0
    6

    Asa va trebuie daca nu va prețuit forta de munca si au fost platiti prost , oamenii au plecat dupa un trai mai bun pe care nu au putut sa-l găsească acasa la ei . Ce face statul sa aducă oamenii inapoi? Munca trebuie plătită corespunzator ,nu suntem toți bugetari .

    Raportează
  • postat de teo chirvase Luni, 07 Octombrie 2019 18:29 92.114.82.*** Link la comentariu
    3
    0

    Hai nu mai spune muliepsd...ai vazut matale copile hartuite? Sa fim seriosi,
    cine te crede?
    Teo C.

    Raportează
  • postat de condurache Luni, 07 Octombrie 2019 16:59 134.191.220.*** Link la comentariu
    1
    3

    Da n-ar fi mai bine să dispărem cu toții ? ieșim din peisaj și lăsăm terenu aista să facă ce-or vrea cu el.

    Raportează
  • postat de muliepsd Luni, 07 Octombrie 2019 14:21 88.79.224.*** Link la comentariu
    2
    4

    deja au inceput sa apara pe strada copile de scoala generala si chiar liceu haruite pe strada de hindustani si pakistani . Cat credeti ca merge treaba asta ?

    Raportează
  • postat de cetatean Luni, 07 Octombrie 2019 13:08 5.2.208.*** Link la comentariu
    1
    23

    vineri erau 3 echipe de muncitori in tiglina I - II

    vietnamezii erau in fata scolii 7, echipati cu salopete albastre, bocanci etc, tot echipamentul nou.
    in statia de bus erau muncitorii romani de la citadina, care faceau cu schimbul la o roaba, imbracati ca vai de ei, cu salopete vechi, decolorate, bocanci uzati

    pe partea cealalta in dreptul i.p.j. erau indienii din bangladesh, in salopete visinii noi, cu vesta reflectorizanta, bocanci noi, manusi, scosesera dalele

    probabil e mai bine sa avem vietnamezi, indieni sau alte natii, ca au conditii de munca bune, salariul corespunzator, adica pot munci corect si bine

    muncitorii nostri, prost echipati, fara unelte moderne, ardeau smoala la foc deschis pe niste pirostrii ca sa o toarne cu canciocul in santurile de imbinare a betonului din statia de autobus

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Luni, 07 Octombrie 2019 10:34 188.24.224.*** Link la comentariu
    5
    30

    Desteapta tara! Refuzi sa-ti platesti proprii cetateni cu 500E salariul minim NET, dar le dai strainilor aprox. aceasta suma! BRAVO! Stai jos! Ai nota 1 la economie!

    Raportează
  • postat de gynexx Luni, 07 Octombrie 2019 10:33 89.136.7.*** Link la comentariu
    4
    26

    Asta in timp ce mii de romani nu isi gasesc de munca la ei acasa - si nu ma refer doar la necalificatii cu maxim 4 clase ci, in special, la cei cu minim liceul. Nicio autoritate a statului nu ne-a explicat pana acum acest paradox.

    Raportează
  • postat de Rusine Luni, 07 Octombrie 2019 07:34 5.13.211.*** Link la comentariu
    3
    18

    Noi frecam menta si timpul la buget.HALAL natie ......cinste tie !

    Raportează