Rata șomajului la Galați, mai mare decât media pe țară
Foto: Marian Calestru

Rata șomajului la Galați, mai mare decât media pe țară
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

La sfârșitul lunii decembrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Galați erau înregistrați 12.190 șomeri, rata șomajului fiind de 6,42 la sută, cu 0,06 puncte procentuale mai mare decât în luna precedentă. La nivel național, rata șomajului a fost, în decembrie, de 4,9 la sută, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Statistică, ceea ce înseamnă că Galațiul a fost cu 1,5 puncte procentuale peste media pe țară.
Din totalul de 12.190 de persoane înregistrate în evidențele AJOFM Gala'i, 2.415 beneficiau de indemnizaţie de şomaj, iar 9.775 erau șomeri neindemnizați. 9.563 de șomeri provin din mediul rural și 2.627 sunt din mediul urban. Pe grupe de vârstă, cei mai mulți șomeri gălățeni se situau între 40-49 ani (3.511), peste 55 de ani (2.530) și între 50-55 ani (2.485). Cei mai puțini, 430, aveau vârsta cuprinsă între 25 și 29 de ani. Șomerii cu nivel de instruire inferior (învățământ primar și fără studii, învățământ gimnazial, învățământ profesional/arte și meserii) reprezintă 79,34 la sută din totalul șomerilor înregistrați, cei cu studii medii (liceale și postliceale) reprezintă 16,58 la sută, iar cei cu studii superioare sunt într-un procent de 4,08 la sută. 
5.851 dintre persoanele care îşi caută un loc de muncă sunt foarte greu ocupabile, 3.764 - greu ocupabile, 1.632 mediu ocupabile, iar 943 sunt persoane ușor ocupabile. Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se face pe baza unor anumite criterii: localitatea de reședință, nivelul studiilor, vârsta, apartenența la un grup vulnerabil sau cu nevoi speciale (șomer de lungă durată, persoană cu dizabilități, persoană de etnie romă, persoană liberată din detenție, persoană supusă riscului de a fi traficată, tânăr cu risc de marginalizare socială sau refugiat etc.), criterii ocupaționale (natura sezonieră a activității prestate, experiență profesională, calificarea/ocupația). 

Citit 2125 ori Ultima modificare Marți, 09 Februarie 2021 15:54

9 comentarii

  • postat de Ion
    Duminică, 07 Februarie 2021 15:29
    46.97.176.***
    Eu am spus, PSD mărește orice! Bravo!
    0
    1
    Raportează
  • postat de Adrian
    Duminică, 07 Februarie 2021 12:51
    89.39.81.***
    Vad ca toata lumea are ceva cu primaria...este si asta adevarat dar cele 100 de fabrici care sar fi deschis daca era pnl sau usr la putere cum transportau marfa? Pe dunare nu ca 0 investitii...cfr e varza se merge cu 50 pe ora...drumuri nu ca toti banii se duc in vest...cu rusii nu facem afaceri pt ca ei comuniști...lasa ca face germania franța etc...deci cum transportam eficient domnule prefect marfurile?
    2
    1
    Raportează
  • postat de Tot inainte tovarasi
    Duminică, 07 Februarie 2021 03:40
    108.245.201.***
    Ati ajuns mai rau decat pe vremea comunistilor ...sunteti in cadere libera .
    0
    3
    Raportează
  • postat de orasul de langa Dunare
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 18:34
    89.137.230.***
    Orasul Galati este plin de oameni batrani si pensionari si tineretul nu mai vrea sa stea in oras deoarece nu au niciun viitor si posibilitatea de a cumpara o locuinta. Locuri de munca cu salariul minim nu mai vrea nimeni. In 3 ani toti vor iesi la pensie si toate firmele vor ramane fara oameni calificati. Va fi un dezastru. Orasul e in prabusire pentru ca nu s-au adus investitori seriosi, nu avem un parc industrial functional, nu s-au deschis noi fabrici si centre de productie, nu aveam un invatamant catre ceea ce se cauta in firme. Orasul e trist si oamenii nu au nici macar un loc de distractie.
    0
    24
    Raportează
  • postat de galateanca
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 14:30
    5.13.128.***
    "Multumim", Pucheanu si PSD-ului Galati !
    4
    19
    Raportează
  • postat de D
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 10:31
    188.26.124.***
    Ma miră foarte mult acestă rată a somajului, la câți investitori au atras autoritățile locale după revoluție. Doar am votat numai oameni de nădezdie, buni gospodari, cinstiți și cu viziune. Sunt tare curios la următorul recensămînt câți am mai ramas, deocamdată, in Galați?
    4
    38
    Raportează
  • postat de Cetatean
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 10:26
    84.117.41.***
    Dati afara pensionarii din sistem, mai ales cei din domeniul privat
    si astfel se vor creea locuri de munca.
    Sunt foarte multi pensionari in Galati care inca profeseaza
    iau si pensie dar iau si salariu si ca niste nesimtiti ce sunt
    mai benificiaza si de transport gratuit pe mijloacele de transport in comun.
    Mama ei de administratie si de tara!
    13
    33
    Raportează
  • postat de Lehamite
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 09:17
    5.13.209.***
    Sa le multumim celor ce ,,conduc,, de treizeci de ani orasul, oras candva printre primele cinci din tara, cu trei centrale nationale, acum fara nici una,intrun declin continu, iar prostimea ii voteaza, asta meritam, fiindca asta am ales.
    5
    37
    Raportează
  • postat de paloma
    Sâmbătă, 06 Februarie 2021 08:19
    5.13.237.***
    Asta este adevarata realizare a lui Pucheanu !!!
    5
    36
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.