Marius Nicula, noul director executiv al AJOFM Galați. Rocadă la şefia instituției

Marius Nicula, noul director executiv al AJOFM Galați. Rocadă la şefia instituției
Evaluaţi acest articol
(26 voturi)

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Galați are, de la sfârșitul lunii trecute, un nou director executiv, în persoana lui Marius Daniel Nicula, numit prin ordin de ministru. Pe locul ocupat de acesta din octombrie 2020 și până în martie 2021, cel de director executiv adjunct, a fost numit fostul director executiv, Cezar Năstase.

Rocada între cele două funcții de conducere a intrat în vigoare pe 29 martie. Conform lui Marius Nicula, numirea sa pe funcție este ca interimar și este valabilă "cel mult 60 de zile după încetarea stării de alertă".

Noul director executiv al AJOFM Galați a fost consilier juridic în cadrul Primăriei Braniștea între anii 2012 și 2014, după care a lucrat, timp de doi ani, în cadrul DGASPC Galați. Între 2016 și 2018 a avut atribuții de control la APIA Brăila, iar din 2018 a lucrat în cadrul Autorității de Management din cadrul Ministerului Agriculturii. Marius Nicula este licențiat în matematică-informatică la Universitatea "Dunărea de Jos" din Galați, unde a absolvit și științele juridice la Facultatea de Drept. Are un masterat în calculatoare și este doctorand, în ultimul an, tot la ”Dunărea de Jos”, pe partea de agronomie. A fost detașat la AJOFM Galați începând cu 15 octombrie 2020.

L-am întrebat pe noul director executiv ce îl recomandă pentru această funcție: "Mă recomandă studiile efectuate, precum și experiența pe care am acumulat-o de-a lungul anilor în accesarea și derularea de fonduri europene, cu participare directă la atribuirea lor (doi ani la APIA) și cu verificarea lor (doi ani la MADR). AJOFM are proiecte europene în derulare și îmi doresc să continui pe aceeași linie de accesare a fondurilor europene necesare în crearea de noi locuri de muncă", a spus Marius Nicula pentru "Viața liberă", precizând și că "Nu sunt membru de partid".

Fostul șef al AJOFM Galați, Cezar Năstase, este probabil ultimul director PSD gălățean care a rezistat în funcție după instalarea la putere a actualei coaliții de guvernare. A fost și cel mai longeviv director executiv al instituției, pe care a condus-o din 2013 și în care lucrează începând din 2003.

Citit 8349 ori Ultima modificare Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 00:17

44 comentarii

  • postat de Bogdan
    Vineri, 23 Aprilie 2021 21:39
    109.166.130.***
    Mult succes!
    5
    2
    Raportează
  • postat de Alina Cristina
    Vineri, 23 Aprilie 2021 18:27
    141.135.13.***
    Felicitări Marius! Omul potrivit la locul potrivit!?
    3
    2
    Raportează
  • postat de Sara
    Vineri, 23 Aprilie 2021 18:05
    5.13.186.***
    De oameni tineri avem nevoie, care doresc să facă ceva, care sunt manati de dorința de a-și demonstra de ce sunt capabili. Oricum, mult succes in tot ceea ce faceti.
    3
    2
    Raportează
  • postat de Geanina D.
    Vineri, 23 Aprilie 2021 17:27
    5.13.224.***
    Un tanar de nota 20 cu mult potential si idei marete. Cu siguranta institutia a încăput pe maini bune.
    Mult succes in tot ceea ce vei intreprinde, Domnule Director!
    3
    2
    Raportează
  • postat de Minea Alexandra
    Vineri, 23 Aprilie 2021 16:01
    109.166.133.***
    Felicitări! Meriți această funcție datorită profesionalismului tău. Mult succes!
    7
    2
    Raportează
  • postat de Zonel
    Vineri, 23 Aprilie 2021 15:42
    82.132.243.***
    Felicitari, meritati aceasta functie, mult succes incontinuare.
    6
    3
    Raportează
  • postat de Laura
    Vineri, 23 Aprilie 2021 15:22
    109.166.131.***
    Galatiul are nevoie de oameni tineri in posturi de conducere pentru a se produce o schimbare in bine, pe toate planurile. Felicitari , Domnul Marius Nicula si mult succes !!
    6
    4
    Raportează
  • postat de Sara
    Vineri, 23 Aprilie 2021 15:07
    37.251.222.***
    De oameni tineri avem nevoie, cu viziune si cu dorința de a munci. Mult succes in continuare,
    5
    3
    Raportează
  • postat de JUSTIŢIARUL
    Vineri, 23 Aprilie 2021 14:20
    81.12.149.***
    Aşteptăm data când se va scoate acest POST la concurs cu adevărat.
    Atunci se va vedea cine e cel mai bun.
    Dacă eşti tânăr nu înseamnă neaparat că e o virtute şi eşti cel mai bun.
    Am văzut tineri care nici nu ştiu să scrie o adresă, care nu cunosc noţiuni elementare, sunt rupţi total de realitate.
    Ce experienţă poate avea acest tânăr după doar 5-6 ani de muncă şi în alte domenii de activitate?
    1
    8
    Raportează
  • postat de Dani
    Vineri, 23 Aprilie 2021 13:40
    46.97.169.***
    Felicitări și succes in noua funcție!!??
    6
    2
    Raportează
  • postat de Cineva
    Vineri, 23 Aprilie 2021 13:04
    109.166.128.***
    Poate explica cineva de ce la bugetari posturile se ocupa prin numiri iar la privati prin concurs ?
    Trafic de influienta vs competenta.
    1
    12
    Raportează
  • postat de Budala
    Vineri, 23 Aprilie 2021 12:29
    86.123.139.***
    Mult succes !!!
    6
    2
    Raportează
  • postat de Alin
    Vineri, 23 Aprilie 2021 12:19
    93.122.250.***
    Un tânăr cu potențial care știe ce face. Mult succes in continuare!
    7
    2
    Raportează
  • postat de Mocanu
    Vineri, 23 Aprilie 2021 12:19
    5.14.129.***
    Felicitări și mult succes în tot ceea ce vei întreprinde.
    Am încredere ca vei pune toate ideile în aplicare cu rezultate pe măsură.
    Multă baftă!
    6
    3
    Raportează
  • postat de Andreas
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:30
    5.14.146.***
    Am citit mai multe comentarii negative despre respectivul director care mi se par nefondate,daca persoana respecriva a obtinut aceasta oportunitate prin mult studiu,ambitie si munca ar trebui sa ne asteptam la o schimbare in bine in loc sa comentam negativ,poate aceasta ne v a surprinde placut
    16
    11
    Raportează
  • postat de Iancu Sapera
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:17
    109.166.129.***
    O numire foarte buna!
    Felicitări si succes!
    12
    8
    Raportează
  • postat de Cineva
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:17
    109.103.136.***
    Va rugam sa oferiti informatii si din mediul privat.
    Din mediul bugetar , sprijiniti de partide ne-am saturat.
    2
    19
    Raportează
  • postat de Sorin
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:16
    178.138.194.***
    De astfel de tineri are nevoie comunitatea noastră în frunte ei. Felicitări!
    18
    8
    Raportează
  • postat de Adrian
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:14
    178.138.192.***
    Un tânăr profesionist și competent! Felicitări și mult succes!
    17
    8
    Raportează
  • postat de MARIAN
    Vineri, 23 Aprilie 2021 11:02
    136.255.148.***
    SUCCES ÎN NOUA ACTIVITATE. NU LUA ÎN CONSIDERARE COMENTARIILE RĂUTĂCIOASE. AVEM NEVOIE DE CÂT MAI MULȚI TINERI CU VIZIUNI ORIENTATE CĂTRE VIITOR, IMPORTANT ESTE SĂ-ȚI ASUMI RESPONSABILITATEA PENTRU CEEA CE URMEAZĂ SĂ FACI.
    14
    10
    Raportează
  • postat de Vetrescu Liviu
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:38
    94.109.70.***
    Am urmarit in ultimii ani "evolutia "societatii urbane mai exact realitatea in care traiesc tinerii galateni .In timpul alegerilor, aderarea la partide politice a devenit sport cel putin local .Asta a fost goana dupa putere si voturi .Acum observ multa frustare din partea celor care stau in fotoliu si citesc ziare nefacand nimic nici pentru ei.Toti se plang dar nici macar nu accepta o schimbare dupa aproape 20 de ani.Asa suntem noi ...niciodata multumiti .Felicitari noul Director Nicula Marius si sper sa poata sa isi duca la bun sfarsit proiectele .
    12
    10
    Raportează
  • postat de Simona
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:36
    62.231.94.***
    Felicitari!!! Mult succes!?
    12
    8
    Raportează
  • postat de BFM
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:13
    136.255.148.***
    Daca are studii, de ce are, daca nu are , de ce nu are, daca e tanar , de ce e tanar. Cred ca tot timpul cautam ,,nodul din papura,,.
    Mult ,,Succes,, si la cat mai multe proiecte .
    12
    9
    Raportează
  • postat de Clopotaru Cornel
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:13
    178.138.33.***
    Se pare ca aveti un CV destul de bogat, asta inseamna munca si experienta, faptul ca nu sunteti membru al nici unui partid, e inca un plus. MULT SUCCES!
    12
    9
    Raportează
  • postat de Madalina
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:06
    86.124.127.***
    Felicitari si mult succes in noua functie!
    10
    6
    Raportează
  • postat de Lore
    Vineri, 23 Aprilie 2021 10:03
    82.79.152.***
    Felicitari si putere de munca!
    10
    4
    Raportează
  • postat de Anonim
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:58
    213.233.88.***
    Felicitări și mult succes în carieră. Gurile rele vorbesc, dar e de apreciat cum un tânăr poate sa fie numit intr- funcție asa importanta și de ce nu! Trebuie promovați tinerii.
    10
    4
    Raportează
  • postat de Bogdan
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:58
    86.125.62.***
    Felictiari, Un om deosebit cu potential mare!!Mult noroc Marius!
    11
    5
    Raportează
  • postat de Victor
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:53
    82.79.152.***
    Felicitări , mult succes in ajutorarea celor care au nevoie de un loc de munca , noua generație sper sa facă schimbări in bine pentru populație.
    12
    5
    Raportează
  • postat de Costel
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:49
    37.251.220.***
    Este nevoie de o întinerire a administrației publice locale. Trebuie să acordăm credit tinerilor și să scăpăm de bolșevicii din administrație.
    10
    7
    Raportează
  • postat de Vasy
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:48
    109.96.95.***
    Felicitari! L-am cunoscut putin timp pe Marius, dar a demonstrat mereu ca e un om serios, inteligent, perseverent si dornic sa-si aduca contributia acolo unde este nevoie. Cred ca experienta sa in mai multe domenii acum il va ajuta si va face fata tuturor situatiilor. E omul potrivit la locul potrivit!
    12
    6
    Raportează
  • postat de Florentina
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:45
    82.79.152.***
    Cei care fac comentarii și nu-l cunosc, a muncit foarte mult pentru a ajunge acolo unde este acum , Este ușor a vorbi de pe margine fără a cunoaște exact istoricul acestui domn, Nu partidul vorbește ce experiența pe care o are , Sunt mulți care nu au nici măcar o facultate și au ajuns pe alte criterii în funcții mari el care a muncit foarte mult a făcut două facultăți master și acum doctoratul , merita aceasta funcție. Învață foarte mult și are o inteligenta și un spirit de învingător . Felicitări domnule Nicula Marius , eu știu din surse proprii ca a ajutat foarte mulți oameni sa lucreze indiferent de domeniu de aceea își merita locul in AJOFM .
    12
    9
    Raportează
  • postat de Minea Daniel
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:43
    109.166.137.***
    Merita aceasta funcție,drept dovadă studiile care le are si experienta acumulate dealungul anilor.mult succes!
    15
    7
    Raportează
  • postat de Valeriu
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:41
    37.251.220.***
    Este o alegere potrivita. Un tanar care imbina entuziasmul specific varstei cu calificarea si experienta. Mult suscces!
    11
    6
    Raportează
  • postat de Ionut
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:39
    178.138.32.***
    Un om de cuvant ,promt si cu simtul raspunderii in tot ceea ce face.multe succese in noua cariera!
    11
    5
    Raportează
  • postat de Alexutz
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:39
    5.2.205.***
    Am scapat de tuse si am dat de junghi.
    7
    11
    Raportează
  • postat de MARIAN
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:38
    136.255.148.***
    SUCCES ÎN NOUA ACTIVITATE. NU LUA ÎN CONSIDERARE CRITICILE RAUTĂCIOASE.
    15
    6
    Raportează
  • postat de Elena
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:35
    188.26.148.***
    Felicitări! Era si timpul ca generația noua cu studii superioare sa se afirme!
    14
    5
    Raportează
  • postat de Cetățean
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:28
    86.124.206.***
    Mult succes în noua funcție!! Orașul acesta are nevoie de oameni tineri în funcții de conducere!!
    12
    4
    Raportează
  • postat de Aurelia
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:20
    79.112.178.***
    Mult succes! ??
    8
    5
    Raportează
  • postat de Alina
    Vineri, 23 Aprilie 2021 09:14
    178.138.35.***
    Un baiat capabil! AJOFM e pe maini bune! Succes!
    11
    4
    Raportează
  • postat de mirel
    Vineri, 23 Aprilie 2021 08:45
    136.255.134.***
    "licențiat în matematică-informatică , a absolvit și științele juridice la Facultatea de Drept. Are un masterat în calculatoare și este doctorand, în ultimul an, tot la ”Dunărea de Jos”, pe partea de agronomie. "
    Mate info ?? stiinte juridice ?? masterat in calculatoare ?? doctorand in AGRONOMIE ??? DACA ESTE O CAPACITATE DE CE NU-SI DA DOCTORATUL IN MATE-INFO/JURIDIC/CALCULATOARE ??? LOGICA DE BUN SIMT A EVOLUTIEI ACADEMICE SPUNE ALTCEVA !
    Se vede ca ESTEMAI IMPORTANT CARNETUL DE PARTID DECAT ORICE ALTCEVA / NICI O SCHIMBARE FATA DE GUVERNAREA PSD !
    9
    36
    Raportează
  • postat de Cetatean
    Vineri, 23 Aprilie 2021 06:18
    5.13.244.***
    Ce arec a face agricultura cu AJOFM sau cu calculatoarele , ce bine e sa fii membru de partid si sa termini o facultate sau doua ca partidul are grija de tine si invers
    11
    41
    Raportează
  • postat de Nicu
    Vineri, 23 Aprilie 2021 00:11
    86.124.203.***
    Daca este asa de bun in ale agriculturii plus este doctorand, în ultimul an, tot la ”Dunărea de Jos”, pe partea de agronomie DE CE NU PROFESEAZA IN DOMENIUL in care se pare ca exceleaza ?
    10
    53
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.