Distrugerea în inundații a caselor de marcat trebuie notificată în cinci zile

Distrugerea în inundații a caselor de marcat trebuie notificată în cinci zile
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

În situația în care inundațiile din județul Galați le-au distrus casele de marcat fiscale, agenții economici din localitățile afectate trebuie să notifice organul fiscal competent cu privire la apariția unei situații precum "furtul/ dispariția/ distrugerea aparatului de marcat electronic fiscal", prin transmiterea formularului 4105, informează filiala gălățeană a Corpului Experților Contabili și  Contabililor Autorizați (CECCAR).

Notificarea trebuie transmisă organului fiscal competent, în termen de maximum 5 (cinci) zile lucrătoare de la data la care a apărut situația, precizează CECCAR Galați. Art. 62 alin. (3) din Hotărârea nr. 479/2003 din 18 aprilie 2003 (republicată) privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OUG nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale prevede următoarele: "În situația furtului sau distrugerii aparatului de marcat electronic fiscal, anularea legăturii dintre numărul unic de identificare şi codul de identificare fiscală al utilizatorului se efectuează de organul fiscal competent, la cererea utilizatorului însoțită de documente justificative".

Procedura prin care este notificat fiscul

Utilizatorul transmite notificarea prin mijloace electronice de transmitere la distanță, în format PDF cu xml atașat, la care sunt atașate, după caz, documente probatoare. Transmiterea notificării se realizează prin încărcarea pdf-ului cu fișier xml ataşat, ulterior autentificării cu certificat digital calificat, pe platforma de depunere declarații, prin portalul eguvernare.ro.

Recipisa poate fi consultată prin verificarea numărului de înregistrare alocat pe pagina de stare, disponibilă la adresa web https://www.anaf.ro/StareD112/, după introducerea elementelor de siguranță cerute în interfața web (CIF și index de încărcare).

Citit 1868 ori Ultima modificare Miercuri, 18 Septembrie 2024 17:09

1 comentariu

  • postat de Neculai
    Vineri, 20 Septembrie 2024 15:58
    80.32.118.***
    Stimati sinistrati care ati avut magazine. Dupa ce ati luat o gura de aer dupa ce ati iesit din apa (ca aproape ca erati inecati) prima grija a voastra sa fie anuntarea fiscului ca nu mai aveti casa de marcat. Dar nu oricum, trebuie sa fie in format pdf. PENIBIL
    0
    4

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.