ArcelorMittal Galaţi a redus producţia din cauza vremii

ArcelorMittal Galaţi a redus producţia din cauza vremii

Foto: Bogdan Codrescu
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
8 comentarii

* Aprovizionarea cu materie primă şi livrarea tablei au fost îngreunate după blocarea căilor de comunicaţii * Navetiştii au stat la hotel *

Combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi a fost nevoit să reducă producţia de oţel din cauza problemelor generate de vreme, a anunţat compania. Ninsorile abundente, viscolul şi gerul din ultima perioadă au afectat aproape întreg lanţul de producţie, de la alimentarea cu materie primă până la expedierea produselor finite. „ArcelorMittal Galaţi a luat măsuri tehnice şi logistice pentru a face faţă condiţiilor meteo nefavorabile. Ne confruntăm cu dificultăţi în ceea ce priveşte primirea şi procesarea materiilor prime, precum şi în expedierea produselor. Ca urmare, în acest moment ne adaptăm producţia şi luăm deciziile necesare pentru a menţine echipamentele în parametri optimi”, a declarat, miercuri, directorul general al combinatului gălăţean, Bruno Ribo.

Apa a îngheţat în conducte
Temperaturile extrem de scăzute au creat blocaje şi în alimentarea cu apă potabilă. Zone întregi din combinat, în special din centrul şi din nordul platformei industriale, nu au apă curentă după ce ţevile au îngheţat. „Combinatul a luat măsuri pentru protejarea angajaţilor”, a declarat Bruno Ribo. Purtătorul de cuvânt al companiei, Dorian Dumitrescu, a explicat că salariaţii din sectoarele rămase fără apă au primit instrucţiuni să nu folosească apă industrială. Lor li se aduce, cu cisterna, apă potabilă pentru utilizare în zona băilor şi a vestiarelor. De băut, ei primesc apă minerală îmbuteliată.

Navetiştii, cazaţi la hotelurile din Galaţi
Tot din cauza condiţiilor meteo extreme, ArcelorMittal Galaţi a cazat la hotelurile din municipiu zeci de salariaţi navetişti. Astfel, în jur de 80 de siderurgişti care locuiesc în comunele din judeţ au dormit timp de câteva zile la unităţile hoteliere din Galaţi după ce i-a prins iarna la muncă. Lor le-a fost imposibil se se întoarcă acasă la finalul programului de lucru deoarece drumurile fuseseră închise. Au fost şi navetişti care, din acelaşi motiv, nu au putut ajunge la serviciu, iar reprezentanţii companiei au afirmat că niciunul dintre aceştia nu va figura ca absent nemotivat.

Citit 2473 ori Ultima modificare Miercuri, 15 Februarie 2012 20:15

8 comentarii

  • postat de Claudiu Joi, 16 Februarie 2012 18:13 Link la comentariu
    0
    0

    Google castiga miliarde de dolari anual din reclama fara sa imparta nimic cu noi. Insa din 9 aprilie 2012, noul motor de cautare WAZZUB va oferi 50% din profituri utilizatorilor!!! Pentru aceasta trebuie doar sa va inregistrati. Inscrierile se fac doar pana pe 9 aprilie 2012, numai pe baza de invitatii de la alte persoane inscrise deja. Cei interesati pot accesa linkul-invitatie de mai jos pentru inscriere http://signup.wazzub.info/?lrRef=561c7

    Raportează
  • postat de cristi adam Joi, 16 Februarie 2012 17:28 Link la comentariu
    0
    0

    Trebuie sa intelegeti ca acesti capitalisti din vest lacomi nu au venit ca sa va ofere salarii decente pentru a va intretine familia si copii la scoala si daca cititi istoria o sa vedeti ca acesti capitalisti au venit numai dupa profit si cum sa faca ei profit decat prin exploatarea noastra a muncitorilor facandu-ne sclavi si oferindu-ne doar bani ca sa supravietuim pentru a veni a doua zi la munca iar. Da, se doreste ca Romania sa nu mai aiba industrie, sa devenim o tara agrara si sa scada numarul populatiei. In locul nostru or sa vina strainii sa ocupe tara si sa preia toata economia si noi o sa fim scalvi in tara noastra si pe pamanturile noastre. Daca nu ii alungam pe acesti lideri sindicali corupti nu vom face nimic. Ne-au dezbinat, ne-au imparitit in mai multe sindicate si acum administratia face ce vrea. Ei au salarii mari si isi protejeaza aceste salarii de asta nu tin cu noi cu muncitorii care suntem si colegii lor si care am muncit pentru galatiul asta impreuna. Sa-u dat cu strainii dar ar putea lua atitudine si ei ca directori si sa spuna gata asa nu se mai poate. Romanii sunt dezbinati pt ca au reusit sa ne dezbine. Trebuie sa ne unim iar fortele si sa fim un singur sindicat si care lideri de sindicat nu va face cum spunem sa plateasca si sa fie alungat. Sa avem noi controlul nu cativa lideri sa conduca marea masa si sa fie impotriva intereselor noastre. O solutie ar fi sa va retrageti toti din sindicatele care v-au tradat si deci ei nu vor avea pe cine sa mai conduca si toti sa trecem la un sindicat nou in care liderii sa lupre pt noi nu pt administratie si sa fie corupti de acestia cu bani si alte avantaje. Amintiti-va ca si presa tine cu administratia si cei de la viata libera poate nu observa ce fel a ajuns orasul din cauza ca au fost dati afara atatia oameni din combinat. Ce vor face ei si orasul asta cand se va inchide acest combinat? Nici ziarul lor nu o sa il mai vanda. Multe firme se vor inchide. Si asa orasul este pustiu si nu mai are viata ca alta data. De ce? pentru ca toti au plecat ba in strainatate, ba la tara, iar cei care au ramas s-au apucat de furat ca sa supravietuiasca. Nu o sa vedeti voi capitalisti care sa vina sa faca bine intr-o tara straina. Ne exploateaza si atat. Ei fac profituri uriase, taie si topesc tot ce se mai poate in combinat si apoi pleaca si in urma ce va ramane? Ce va ramane? o sa constate si cei de la viata libera ce va ramane peste cativa ani! Daca cei din combinat au salarii decente si satisfacatoare si economia din oras si firmele vor merge bine pt ca isi vor cheltui bani achizitionand bunuri necesare , dar daca nu au bani decat de facturi si mancare ce sa mai cumpere. Nici copii nu ii pot educa sau sa ii trimita la scoli, nici haine, nici nimic nu vor avea. Vom fi o tara de analfabeti si someri si sclavi pt ca presa in loc sa i-a atitudine fata de ceea ce se intampla in combinat ei tac ori nu spun adevarul care trebuie spus. De ce mai stati la sindicatele care v-au tradat dragi siderurgisti? Retrageti-va si nu vor mai avea pe cine sa tradeze acesti lasi de lideri de sindicat si corupti. Sa fie facut un sindicat si atunci vom fi o forta si sa se inceteze lucrul la toate sectoarele si atunci vor fi nevoiti ca din profitul lor sa ne acorde si noua salarii decente sa ne putem creste copii, sa putem avea o viata mai buna. E o firma privata asa ce se poate. Nu suntem bugetari. Noi muncim si tinem orasul asta si datorita noua muncitorilor aveti apa in ora, electricitate, caldura... Muncitorul care efetiv face ceva nu mai e respectat si nu mai e platit. Da se doreste distrugerea Romaniei de catre fortele capitaliste lacome si treansformarea noastra in piata de desfacere si sclavi. Ei nu ne sunt prieteni si nu au venit cu ganduri bune in Romania. Cititi isoria si o sa vedeti ca niciodata nu ne-au vrut binele si toti au profitat de pe urma noastra si a tarii acestea. E timpul sa fim demni si sa avem curajul sa luptam si sa ii demascam pe toti acesti distrugatori, corupri, tradatori de neam si tara, lacomi, hoti si toti cei care ne fac rau. Sa nu ii mai toleram si sa luptam asa cum fac si alte popoare. NOI CONTRIBUIM SI MUNCIM PENTRU ACEASTA FIRMA SI EI NE TRATEAZA CU DISPRET SI NU NE OFERA SALARII DECENTE, AU VENIT PENTRU A FURA CAT MAI MULT SI A DISTRUGE SI DOAR EI SA SE IMBOGATEASCA! NOI MUCIM SI EI I-AU PROFITUL SI NOUA NU NE DAU NICI MACAR UN SALARIU DECENT SA FIM SI NOI MULTUMITI! ISI BAT JOC DE NOI SI DE FAMILIILE NOASTRE! CE PRESEDINTE E ASTA CARE IN LOC SA SE INTERESEZE DE SOARTA INDUSTRIEI SI A GALATIULUI EL NE SPUNE NOUA SA FIM LINISTITI SI SA NU CEREM SALARII CA ALTFEL COMBINATUL S-AR PUTEA INCHIDE?!! PAI EL TINE CU NOI ROMANII SAU CU STRAINII CAPITALISTI CARE SUNT PUSI PE FURAT SI CARE AU VENIT SA IA TOT PROFITUL? DRAGI SIDERURGISTI SA STITI CA O FIRMA SERIOASA TINE CU ANGAJATII EI SI ACORDA SALARII DECENTE PENTRU CEI CARE MUNCESC SI CONTRIBUIE LA BUNASTAREA PATRONULUI DAR SE VEDE CLAR CA FIRMA ARCELOR MITTAL NU E O FIRMA SERIOASA SI VA TRATEAZA CU DISPRET SI CA PE NISTE SCLAVI. CU ASA SALARII NU SE MAI POATE TRAI! VA DORESC NUMAI BINE SI LA LUPTA, SA II DEMASCAM PE CEI CARE NE FAC RAU SI SA II ALUNGAM!

    Raportează
  • postat de PENTRU INDIANU Joi, 16 Februarie 2012 12:06 Link la comentariu
    0
    0

    -nu indiene maine o sa vina ghe biter si o sa iti zica tie,sefilor amg si liderilor de sindikkte care tot cara zilele astea apa minerala acasa sa il suga pe el direct de pe teava ca tot ii spui tu BITER.Asta ca sa aveti cu ce consuma apa aia pe care ati ajuns sa o ciorditi si sa va indoapeti odraslele cu ea in detrimentul celor pt care era destinata!

    Raportează
  • postat de galateanul Joi, 16 Februarie 2012 11:51 Link la comentariu
    0
    0

    Gresesti flo toti navetistii au fost cazati.De exemplu badea vasile de la otelarie a fost cazat la ALEX altii la DUNAREA,problema este alta:de o saptamână nu este apa in jumatate de combinat,chipurile ofera apa minerala dar in realitate apa este impartita de gospodarii sectiilor iar beneficiarii sunt sefii si liderii de sindicat care pleaca cu portbagajele pline cu apa minerala .De spalat nici nu mai spun ca in evul mediu:se topeste zapada

    Raportează
  • postat de flo Joi, 16 Februarie 2012 09:38 Link la comentariu
    0
    0

    nu stiu de ce , dar totusi ma indoiesc ca badea vasile, din fundul judetului, muncitor la otelarie, a fost cazat la hotel!
    poate domnul director y, sau domnul inginer x, au fost cazati la hotel!
    e doar o parere si sper sa gresesc!

    Raportează
  • postat de Tot un indian Miercuri, 15 Februarie 2012 22:16 Link la comentariu
    0
    0

    Oricum, e mort aproape de tot, asa ca vremea nu face decat sa puna cireasa pe tort.
    Francezi, indieni si mai ales romani ai ARCELOR Galati sunt varza cu "managementul" proiectelor in derulare.
    Sa vina Sefu BORS, sa vina sefu BORS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Raportează
  • postat de Un Indian Miercuri, 15 Februarie 2012 19:56 Link la comentariu
    0
    0

    Arcelor Mittal a redus productia ? Maine o sa apara Gheorghe BITER in presa cu " incendiarul " lui anunt de mica publicitate : " sindicatul solidaritatea ameninta cu GREVA GENERALA !!!! '' ....Cine stie...poate mai pica ceva la protocol.....

    Raportează
  • postat de cititor Miercuri, 15 Februarie 2012 19:02 Link la comentariu
    0
    0

    Iar dati si voi acelasi lucru dupa ce au scris cei de la Monitorul? Bravo !

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.