Hotelurile gălăţene, ocupate doar pe sfert

Hotelurile gălăţene, ocupate doar pe sfert
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Locuri de cazare în hoteluri, pensiuni şi vile turistice avem, aşa că tot ce ne mai lipseşte este valul de turişti care să le şi ocupe şi să aducă bani în judeţ. Din păcate, şansele ca aşa ceva să se întâmple curând sunt destul de mici. În plină vară, în luna iulie, s-au înregistrat 7.964 de înnoptări în camerele gălăţene de hotel, cu 384 mai puţine decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Dacă vi se pare că hotelierii câştigă totuşi abundent din aceste cazări, în realitate lucrurile nu prea stau aşa. Am avut, în iulie, o medie de 256 de înnoptări în 24 de ore, ceea ce înseamnă că doar aproximativ un sfert din capacitatea de cazare a fost folosită.
Nici în pensiunile sau vilele turistice de prin judeţ nu a fost cine ştie ce îngrămădeală. În iulie 2011, s-au cazat 1.623 de persoane, iar în iulie 2012, numărul celor cazaţi a crescut cu doar 82 de clienţi.
Statistic, cifrele indică faptul că locurile de cazare din hoteluri, pensiunile şi vilele turistice gălăţene au fost utilizate doar în proporţie de 26,7 la sută, potrivit datelor centralizate şi interpretate de Institutul Naţional de Statistică (INS). Procentul este oricum unul mai bun decât anul trecut, când doar 25,5 la sută din capacitatea de cazare a fost necesară, mai informează INS.

Citit 2060 ori Ultima modificare Marți, 06 Noiembrie 2012 19:16

7 comentarii

  • postat de !!!!
    Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012 02:19
    ce mai ziar de valoare zero.........cuvantul rom ( tigan ) mi-a fost cenzurat dar cuvantul curva.......in schimb....nu.Probabil si la acest ziar sunt numai curve !!! s-au jurnalisti care frecventeaza camerele de hotel cu cate o rabla :-))))
    0
    0
    Raportează
  • postat de !!!!
    Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012 02:15
    ...pai ce sa vada un turist in Galati in afara de tigani, curve,interlopi.....iar hotelurile daca au fost ocupate un sfert se datoreaza curvelor care au avut clienti ...tot galateni si poate cate un strain caruia dupa prestarea sexuala la unul din hoteluri ... a ramas si fara portofel....
    0
    0
    Raportează
  • postat de mihai
    Vineri, 09 Noiembrie 2012 13:26
    buna ziua

    sunt nascut in galati darstabilit in Rimini (o statiune pe malul marii adriatice)
    eu cred ca problema o creeaza directorii acestor hoteluri din galati Probabil ca nu au auzit ce inremna revenue management Eu fac acest lucru aici si e foarte bine chiar si in aceasta perioda de criza
    As fi foarte fericit sa pot sta de vorba cu unul dintre aceaste persoane care se vaita ca nu au clienti si as dori sa le explic cateva lucruri
    sunt disponibil sa dau cosulenta Gratis pentru un hotel din orasul meu natal de aceea las adresa mea de e-mail

    mihai_bogdan@me.com
    o zi buna tuturor
    0
    0
    Raportează
  • postat de cititor
    Joi, 08 Noiembrie 2012 11:37
    Si ce ar putea sa faca un turist la Galati? Sa viziteze groapa de la Elice sau ce?
    0
    0
    Raportează
  • postat de MARIANA
    Joi, 08 Noiembrie 2012 08:55
    LA MULTI ANI ! MULTE ÎMPLINIRI ȘI TOATE CELE BUNE !
    0
    0
    Raportează
  • postat de Catalin
    Miercuri, 07 Noiembrie 2012 17:37
    Preturi mai mari ca in statiune chiar. Daca la munte sau la mare platesti 100-150 lei , in Galati pt aceleasi conditii platesti 200-250 lei...Scump pt turisti. Ei se bazeaza mai mult pe oamenii de afaceri care mai au treaba pe aici sau pt tranzitori...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Anonim
    Miercuri, 07 Noiembrie 2012 16:44
    Ce sa faci daca au preturi de statiune.
    Ce sa faca un turist in Galati?
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.