Nu-i contract? Nu-i problemă! Siderurgiştii gălăţeni, protejaţi şi când nu au CCM

Nu-i contract? Nu-i problemă! Siderurgiştii gălăţeni, protejaţi şi când nu au CCM

Foto: Bogdan Codrescu
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
15 comentarii

Salariaţii ArcelorMittal Galaţi beneficiază de drepturile prevăzute în contractul colectiv de muncă (CCM) şi în perioada în care în companie nu există un asemenea document, a afirmat purtătorul de cuvânt al combinatului siderurgic, Dorian Dumitrescu. Vorbim de perioada scursă de pe 20 ianuarie, când vechiul contract colectiv de muncă din unitate a expirat, până la momentul intrării în vigoare a noului contract, semnat vineri de către patronat cu liderii sindicali şi depus în aceeaşi zi la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) spre înregistrare.

Astfel, siderurgiştii care, de exemplu, se căsătoresc sau dau naştere unui copil în această perioadă vor încasa ajutoarele financiare prevăzute pentru asemenea evenimente în contractul colectiv de muncă, cu toate că documentul nu este încă în vigoare. De altfel, de pe 20 ianuarie şi până acum, compania chiar a primit astfel de cereri de la câţiva salariaţi şi, potrivit lui Dorian Dumitrescu, urmează să le onoreze.
Noul contract colectiv de muncă din Combinat se află acum în analiza ITM. „Am primit contractul la sfârşitul zilei de vineri. Am constituit o comisie de inspectori care îl analizează şi care se va pronunţa ulterior asupra oportunităţii înregistrării lui”, a spus şeful ITM Galaţi, Ionel Petrea.
Contractul negociat în ultimele luni de conducerea combinatului cu reprezentanţii salariaţilor şi cu liderii Federaţiei Sindicale Solidaritatea Metal prevede că, anul acesta, siderurgiştii gălăţeni vor încasa trei bonusuri (2 la sută din salariul anual în februarie, 2 la sută în iulie şi 1 la sută în decembrie, ultimul condiţionat de trecea pe profit) şi prime mai mari de ziua de naştere, de Ziua Metalurgistului şi de Crăciun.

Citit 2969 ori Ultima modificare Luni, 11 Februarie 2013 23:13

15 comentarii

  • postat de http://snabbanalysen.se Miercuri, 23 Octombrie 2013 02:52 184.22.211.*** Link la comentariu
    0
    0

    Hi there, this weekend is fastidious in favor of me,
    because this moment i am reading this fantastic educational piece of writing here at my home.

    Raportează
  • postat de arceloruptincurmittal comp. care se arde in c.u.r deca s-a puna 10 lei in plus la salariul de kkt al muncitorilor Miercuri, 13 Februarie 2013 11:00 Link la comentariu
    0
    0

    daca Bruno ,mananca kkt ,confirmat de acel Dumitrescu care duce kkt mai departe,si voi mancati kkt in ziarul VL si daca cineva v-a atrage atentia, voi v-a dati intr- o parte si ridicati din umeri cu scuza ca nu stiti nimic, ala asa nea spus si noi am scris....adica la comanda desigur

    Raportează
  • postat de mirel Marți, 12 Februarie 2013 23:15 Link la comentariu
    0
    0

    Cica astia dau prima pt cei care se casatoresc sau fac copii!! CE PRIMA DATI VOI MA GOLANILOR DE LA ARCELOR MITTAL? CU PRIMA VOASTRA NU IMI I-AU DECAT DOUA BATOANE DE SALAM DIN ALA MAI BUN! CINE SE MAI POATE CASATORI SAU MAI FACE COPII DINTRE ANGAJATII ARCELORMITTAL CAND ASTIA NE TIN IN FOAME CU SALARII DE MIZERIE DE NU PUTEM PLATI NICI FACTURILE? PENTRU TOATA LUMEA DIN ORAS CARE VA VREA SA SE ANGAJAEZE LA COMBINAT SA STITI CA SUNT SALARII DE SCLAVI SI MUNCA DE SCLAV SI NE BATJOCORESC TOTI INCOMPETENTII SI JIGODIILE! TESA SA FACA COPII CA EI AU SALARII MARI PLIMBAND DOUA HARTII SI VORBIND LA TELEFON! Lumea fuge de combinat pt ca se stie ce e acolo! Lucrul in mizerie, frig, foame, clavie, conditii de puscarie! Am ajuns sa luam in siderurgie minim pe economie aproape! tradatori de neam si tara ce sunteti!

    Raportează
  • postat de gheorghe Marți, 12 Februarie 2013 23:08 Link la comentariu
    0
    0

    IN COMBINAT NU MAI AVETI NICI UN VIITOR! SUNTETI PROSTI MAI COMBINISTILOR SI FRICOSI SI ORICINE VA POATE MANIPULA! VA MINT ASTIA CUM VOR SI FAC CE VOR CU VOI! ACUM MAI RAMANETI LA ACESTE SINDICATE?! VETI SUPORTA SI LA ANUL ACEASI SALARII DE SCLAVI? VA PLACE SA MUNCITI DOAR PE MANCARE LA MINUNATA COMPANIE ARCELORMITTAL? ATUNCI VA MERITATI SOARTA! NU SE FACE MARIRE SUBSTANTIALA DE SALARIU PENTRU CA ADMINISTRATIA VREA SA SCAPE DE OAMENI SI SA AJUNGA UNDEVA LA 4000 APOI SE VA INCHIDE DUPA CE VOR TAIA TOT FIERUL! VA AJUNGE DIN COLOS O MICA FABRICUTA SI DE ASTA NU SE MARESC SALARIILE! AU MARIT DOAR LA SEFI CA SA DEA CU BICIUL IN VOI PROSTANACILOR! DACA IN CONTINOARE O SA STATI LA ACESTE SINDICATE CARE V-AU TRADAT SI PLATITI COTIZATIE LA EI ATUNCI SUNTETI MULTUMITI! RUSINE SA VA FIE SI PT CA SUNTETI SLABI SI ANALFABETI SI PENTRU CA SUNTETI LASI SI PUPIN.CU.RISTI! VA MERITATI SOARTA DE SCLAVI! LA MUNCA COMBINISTILOR DACA NU ATI VRUT SA IESITI LA LUPTA! ACUM PRINDETI PE LIDERII DE SINDICATI SI CERETI SOCOTEALA APOI SA II LINSATI PT CE V-AU FACUT TRADATORII ASTIA CARE SUNT OAMENII ADMINISTRATIEI! SUNTETI MULTUMITI COMBINISTILOR IDIOTI CE SUNTETI? ASTA VRETI? SA FITI SCLAVI LA JIGODIILE ASTEA? ATAT PUTETI? CUM VA DUCETI ACASA LA COPII SI SPUNETI CA NU AVETI CE PUNE PE MASA SI CA NU AVETI BANI DE CALDURA PE TIMP DE IARNA? STATI IN FRIG ATAT ACASA CAT SI LA COMBINAT? ASA VA TREBUIE! LASILOR! UNITI-VA SI ALUNGATI TRADATORII DE LANGA VOI APOIINTRATI IN FORTA PESTE EI! NU AU CE SA FACA CA DOAR NU AVETI SALARII DE MII DE EURO SI PIERDETI CEVA! ACUM SA DEA DRUMUL LA ASTIA DE LA TALENT POOL SA PLECE IN ORDONANTA! DE CE II TINE ACOLO CU JAPCA? MAGARII DRACULUI! NEAM DE HOTI SI CURVE! RUSINEA EUROPEI AM AJUNS! NU MAI AVEM ONOARE SI DEMNITATE! SA TRAITI SEFU! NUMAI ASA SPUNETI LA COMBINAT MAJORITATEA! TOTI SUNT MANA IN MANA CA SA VA FACA VIATA GREA SI EI SA O DUCA BINE! NU AU NICI UN RESPECT PENTRU VOI SI VA FOLOSESC CAT SUNTETI BUNI DE MUNCA APOI VA AMAGESC CU O MASA LA CLUB SIDEX SI CU UN MULTUMIM PENTRU ACTIVITATEA DEPUSA SI PLECATI CU SANATATEA DISTRUSA CA PROSTII IN TIMP CE EI AU VILE, MASINI, FAC CONCEDII DE LUX! VA MERITATI SOARTA!

    Raportează
  • postat de Breaking news Marți, 12 Februarie 2013 21:11 Link la comentariu
    0
    0

    IATA IN PREMIERA LISTA REPREZENTATILOR SALARIATILOR CE VOR PARTICIPA LA NEGOCIERILE CCM DE ANUL VIITOR :

    1.Diaconu
    2.Bezman
    3.Eftimie
    4.Crişan
    5.Postolache
    6.Onica
    7.Drăgan
    8.Toma
    9.Macovei
    10.Harnagea
    11.Cerbu
    12.Berigic
    13.Modiga
    69.Cobra - (celebra secretara cu urna legata de gat),angajata cu juma' de norma pentru a efectua masaj de relaxare reprezentatilor salariatilor in pauzele de negociere.
    70.Cap de porc
    71.Baiatul lu' cap de porc (zis si trantoru' sau bamboo)

    BUCURATI-VA DE EI! SOLIDARITATE BUNA GALATENI!

    VA ATENTIONEZ CA URMEAZA SA POSTEZE SOSIA MEA DEMENTA,COBRA-GALATI.
    BAI TRISTULE,CE OM SANATOS LA CAP REVINE LA ACELASI ARTICOL DE 100 ORI ?

    Raportează
  • postat de arceloruptincurmittal comp. care se arde in c.u.r deca s-a puna 10 lei in plus la salariul de kkt al muncitorilor Marți, 12 Februarie 2013 19:27 Link la comentariu
    0
    0

    vor s-a arate ca sunt de buna credinta prin articolul asta,cred sincer orice sar spune ca exista o colaborare stransa intre VL si Dumitrescu,dar m-a intreb?cine scrie articolele?cei de la VL sau aceast Dumitrescu?exista o similitudine de idei ,articolele din VLdespre combinat sunt net favorabile patronatului.Parca odinioara se lua interviuri la poarta comb.muncitorilor in diverse probleme ce tin de combinat,acum interesul ,fals lansat intro directie impusa ,este ce declara conducerea combinatului,prin vocea purtatoare de kkt a lui Dumitrescu ,ce spune RIBBO BRUNO ,ce spune bors,craciun,liderul ala, liderul alalalt,etc.Mncitorii vad o diferenta grosolana intre ce declara acestia si situatia practica in teren,unde este adevarul?ce se spune sau ce se vede?doamna RODICA ,sa zicem ca un lucru se afla in combinat unde nu aveti acces dv si este colorat in verde ,Brunno iese da o declaratie ca lucrul acela de fapt este colorat in rosu ,confirmat si de Dumitrescu,in timp ce mii de muncitori trec in fiecare zi pe langa obiectul ala si ii vad clar ca este verde,ce inteleg oamenii aia ?ca conducerea mananca rahat..logic nu?dv puteti opri tirada asta de minciuni ,nu scrieti tot ce vi se transmite ci verificati inainte,ex.ce spune astia din amg si ce spun si muncitorii, adica fiti impartiala, v-a rog verificati din mai multe surse ,daca acest Dumitrescu va spune un rahat ,rahat scrieti si voi

    Raportează
  • postat de FRAIER Marți, 12 Februarie 2013 19:19 Link la comentariu
    0
    0

    2 LA SUTA DIN SULA! DOBITOCILOR.. IAR ATI TRADAT ANIMALELOR.

    Raportează
  • postat de luca Marți, 12 Februarie 2013 15:58 Link la comentariu
    0
    0

    a fost de ajuns sa plece doi electricieni la damen de la LTG2 si cand le-au vazut fisele de 2400 lei in mana deja mai sunt cativa care si-au depus cv-urile pe la damen, combinatul a ramas de caruta.

    Raportează
  • postat de luca Marți, 12 Februarie 2013 15:57 Link la comentariu
    0
    0

    a fost de ajuns sa plece doi electricieni la damen de la LTG2 si cand le-au vazut fisele de 2400 lei in mana deja mai sunt cativa care si-au depus cv-urile pe la damen, combinatul a ramas de caruta.

    Raportează
  • postat de japitelor Marți, 12 Februarie 2013 15:26 Link la comentariu
    0
    0

    vai tu,CCM este in analiza la itm supervizat insusi de IONEL PETREA,te pomenesti ca nu il aproba astia desi ma indoiesc 99,999999,pe urma te pomenesti ca ajunge la tribunal ,pe urma la un notar pt autentificare ,etc,ca s-a se intareasca ideea ca ccm este legal , si nu se mai poate face nimic ,,Acesti straini care sau aciuat in combinat nu sunt de buna credinta,caracterul lor este sub cel al unei scroafe care se scalda intr-o gramada de balegar proaspat .

    Raportează
  • postat de pt capusa Marți, 12 Februarie 2013 14:49 Link la comentariu
    0
    0

    NU 20 ,17-18 ,AM VAZUT FISA DE SALARIU A UNUI ANGAJAT LA DAMEN,CU O VECHIME IN MUNCA DE 1 AN SI CU CATEGORIA 1 -A,AVEA AVANSUL MAI MARE CA MINE ,CARE AM APROAPE 20 ANI VECHIME SI CAT.A-6-A,CU APROAPE 1 MILION DE LEI VECHI,EU 433 LEI ,EL 525 LEI,LICHIDAREA O AVEA DE 12-13 MILIOANE NET, FA SOCOTEALA ACUM ,NU VINE 17-18 MILIOANE IN MANA,EHEEEEE ,ZII ASA FRATE,EU AJUNG CU SALARIU NET 1210 SI BONURI PLUS CELEBRII PUI CONGELATI,LIBERELE NU NI LE PLATESC.Oare Dorian Dumitrescu cat o avea salariu ?cat 3-4-5 muncitori la un loc,eheee,asai cand te nimeresti ruda cu cine trebuie

    Raportează
  • postat de adrian uetu Marți, 12 Februarie 2013 14:37 Link la comentariu
    0
    0

    jjeguri si lingai mai ales cateii astia de la uetu se stiu ei

    Raportează
  • postat de Margelatu Marți, 12 Februarie 2013 12:04 Link la comentariu
    0
    0

    nu se cistiga 2000 ron la damen...ai fabulat. banii astia poate doar cu ore suplimentare.

    Raportează
  • postat de dellux Marți, 12 Februarie 2013 11:53 Link la comentariu
    0
    0

    Mai fratilor nu mai este de stat in combinat unde muncim ca negrii pe plantatie.
    Ex: -din LTG-2 oamenii au inceput sa plece pe la DAMEN ( multi electricieni f. buni) sau in alta parte si sa-i lase cu fundu` gol pe sefi , apoi sa vedem cine mai lucreaza prin sali !
    La DAMEN un muncitor abia venit de la Arcelor Mittal are 2000 RON - ghici de ce pleaca oamenii din combinat ?

    Raportează
  • postat de CAFELUTA SOLIDARA Marți, 12 Februarie 2013 06:34 Link la comentariu
    0
    0

    CA SA NU UITATI PE CEI 13 PENTRU CCM DIN 2013
    EI V-AU TRADAT IATA-I IN ORDINEA NR DE PREFERATE :

    1.Bezman
    2.Eftimie
    3.Crişan
    4.Postolache
    5.Onica
    6.Drăgan
    7.Toma
    8.Macovei
    9.Harnagea
    10.Cerbu
    11.Berigic
    12.Modiga
    69.Diaconu

    BUCURATI-VA DE EI!RESPECTATII PE MASURA MERITELOR LOR!DAR MAI ALES PENTRU RELATIILE STRINSE CU PATRONATUL.BUCURATI-VA DE EI!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.