S-a scumpit mielul de Paşti! Veşti greu de digerat!

S-a scumpit mielul de Paşti! Veşti greu de digerat!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Sindicatului Naţional al Crescătorilor de Ovine şi Caprine a anunţat, la finele săptămânii trecute că în acest an carnea de miel se va vinde mai scump ca anul trecut. Preţurile ar putea ajunge la 30 de lei pe kilogram, din pricina costurilor mari de întreţinere a animalelor, pe durata iernii. În cursul anului trecut, carnea de miel s-a vândut cu preţuri începând de la 24 de lei kilogramul.

Citit 2419 ori Ultima modificare Duminică, 07 Aprilie 2013 17:24

7 comentarii

  • postat de DC
    Luni, 08 Aprilie 2013 23:39
    Galateni din tot Galatiul, UNITI-VA..sa nu cumparam carne de miel de la piata,!
    0
    0
    Raportează
  • postat de suparat !!
    Luni, 08 Aprilie 2013 16:59
    Bravo Albinita !!! Sint de acord cu tine !!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de albinita
    Luni, 08 Aprilie 2013 09:51
    din partea mea poate sa o dea si de pomana, nu am mancat asa ceva si nici nu voi manca, a un moft cu aceasta carne de miel, ei mereu anunta ca se scumpeste si nci 20 ,25% nu fac vanzari, lumea a cam inceput sa se orienteze spre vegetale, nu vad rostul acestor biete animale sacrificate prematur
    0
    0
    Raportează
  • postat de Paștele nu ține de meniul de pe masă, ci de meniul din sufletul tău, moral, religios.
    Duminică, 07 Aprilie 2013 23:20
    Sincer, eu bu mănânc carne de miel pentru că este o carne grea de digerat și mai ales toxică, purcelușii în lapte, niei, mânjii având o substanță de creștere ce este toxică. Nici arabii nu mănâncă miei, mănâncă oi mature, dar nu copiii animalelor'' pentru că încalcă legi religioase și umane, normal.
    0
    0
    Raportează
  • postat de ma
    Duminică, 07 Aprilie 2013 22:47
    In locul sncoc as anunta ca se vinde cu 50 de lei /kg iar eu ca si semi-vegetarian va propun sa o vindeti cu 100 de lei, sa tai un miel e o barbarie, doar pentru un moft sezonier care decimeaza specia. De ce exista prohibitia la peste? si la oi nu. Traditia trebuie adaptata vremurilor, sa nu mai taiem miei ci oi mature daca totusi vrem carne, de parca am sti ca in tava de friptura de pasti este carne de miel, oaie sau cal. Eu nu fac diferenta, toata arata la fel pentru un vegetarian.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Bogdan
    Duminică, 07 Aprilie 2013 21:59
    Da Pestele va sta in Gat ?
    0
    0
    Raportează
  • postat de suparat
    Duminică, 07 Aprilie 2013 20:39
    trebuie neaparat sa mincam carne de miel ??? Bietele animale.......!!Ce mila imi este de acele suflete !!!
    Haideti sa sarbatorim un Paste fara carne de miel !!!!!!!!
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.