EXCLUSIV VL / Cheia succesului în designul de mobilier: Cine învaţă rămâne în top!

EXCLUSIV VL / Cheia succesului în designul de mobilier: Cine învaţă rămâne în top!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

O afacere care a crescut dintr-un vis bazat pe două bormaşini şi un împrumut în familie până a devenit o firmă care vinde mobilă de comandă şi concepte de amenajări * Cele mai mari investiţii au fost uneltele profesionale, cumpărate în leasing * Mobila poate avea şi foiţă de aur sau cristale, dar poate da viaţă unui spaţiu şi dacă e simplă


O afacere de succes nu se construieşte peste noapte! E nevoie, mai întâi, măcar de o idee foarte bună, de multă, multă muncă şi de perseverenţă. Rămân pe piaţă şi reuşesc să îşi crească cifra de afaceri cei care învaţă continuu şi cei care reuşesc să fie în pas cu modul în care evoluează piaţa. Ionuţ Doru Balaur şi Iuliana Vârlan şi-au dorit, încă din 2005, să producă mobilă de comandă. N-au plecat, însă, de la ideea că mai era nevoie pe piaţă de încă un fabricant de piese din lemn masiv sau din PAL, ci de la aceea că gălăţenii vor cumpăra concepte de amenajări interioare. N-a fost nici atunci şi nu este nici acum tocmai uşor să creezi şi să vinzi într-un domeniu în care ora exactă se dă, de cele mai multe ori, la Milano sau în ţări nordice ca Norvegia sau Danemarca, dar orientarea spre client şi seriozitatea sunt cheile succesului, spun cei doi investitori.

Articolul poate fi citit în întregime, în exclusivitate, în ediţia tipărită a cotidianului „Viaţa liberă”. Ziarul se găseşte la toate chioşcurile de difuzare a presei din Galaţi, la preţul de 1,5 lei exemplarul. Abonamentul la ediţia tipărită a „Vieţii libere” costă 25 de lei pe lună în mediul urban şi 20 de lei pe lună în mediul rural.

Citit 7350 ori Ultima modificare Duminică, 19 Mai 2013 16:49

10 comentarii

  • postat de Adriana
    Joi, 23 Mai 2013 22:09
    cat ati platit sau cui i-ati facut mobila sa puna articolul in pagina??de ce insistati sa ne luati de prosti??un atelier ca multe altele , , scump pentru ce ofera , sunt , slava Domnului , suficienti in oras care fac mobila mai buna la un pret mult mai rezonabil , apropo , acum cate bormasini aveti!?
    in ce priveste adevarul postat de Andreea , da , e corect , firma se numeste Negro , nu cred ca e un secret ,
    normal ca in viata primesti cu mana cu care dai .....vine momentul fiecaruia , nu va panicati si nici nu sperati ca nu va exista si rasplata
    0
    1
    Raportează
  • postat de andreea
    Miercuri, 22 Mai 2013 19:16
    atat raul cat si binele pe care-l faci in viata se intoarce la tine intr-o forma sau alta....daca e adevarat ca ionut fura din mana celui pe care-l hranea candva,posibil sa pateasca si el acelasi lucru intr-un viitor mai aproapiat sau mai indepartat.Adevarat,trebuie curaj sa incerci ceva in romania zilelor noastre....si el a avut curaj sa fure comenzi de la firma la care lucra ani in urma pentru a-si deschide si el o firma.mare curaj !! dar pentru mine cel putin nu e nimic de admirat in asta...oricum tot galatiul mobilistic stie povestea...bla bla bla,articol comandat.....oricum omul de rand nu se poate apropia de keros decat daca coboara dintr-un automobil peste medie,imbracat de firma etc..
    0
    2
    Raportează
  • postat de concurenta keros-ului
    Marți, 21 Mai 2013 10:51
    Pe Ionut il stiu din liceu cand la desen tehnic era slabut rau.Dar asta nu conteaza : acum cateva saptamani m-a contactat un client ,mi-a aratat niste desene facute de cei de la keros si m-a intrebat daca pot sa-i fac asa ceva . Dorea un dormitor cu tenta vintage -retro ,avea niste picioare din lemn sculpat,niste cornise,etc. Mobilierul in sine nu era greu de facut ,doar anumite materiale erau mai greu de procurat.Uitandu-ma pe net am gasit acelasi dormitor pe un site ,iar pe acel site (diferit de keros.ro) am vazut multe modele pe care le-au executat acestia. Nu e rau sa te inspiri ,insa pana la copy-paste e cale lunga. Dormitorul clientului l-am facut ,insa nu vreau sa va spun cat ar fi costat varianta keros . Apoi i-am facut si bucataria ( iar nu vreau sa va spun cat ar fi costat in varianta keros). Am vazut mobila executata de keros , este lucrata bine ,insa preturile sunt destul de mari. Avantajul lor (acum) e ca au un portofoliu de clienti cu dare de mana ,care nu prea se uita la pret. Insa cand si acestia (clientii) or sa-si dea seama ca ducandu-se in alta parte cu aceiasi bani pe care ii cere keros pt o bucatarie ,isi mobileaza aproape toata casa ,cred ca in acel moment aceasta firma ori coboara stacheta pretului ori dispare. Repet : mobila executata de ei este ok. Plus : eu il admir pe Ionut ca a ajuns aici ( provenea dintr-o familie saraca, nu a avut sprijinul unui tata,etc) . In rest articolul e doar publicitate .
    0
    1
    Raportează
  • postat de cir
    Marți, 21 Mai 2013 09:54
    Dincolo de stangaciile inevitabile la inceputul unei afaceri acesti intreprinzatori sunt galateni si au oferit locuri de munca. Inainte sa le cautam pacatele, e bine sa vedem realizarile.
    0
    1
    Raportează
  • postat de cetatean
    Luni, 20 Mai 2013 22:09
    Cu ani in urma cand nimeni nu vroia sa preia o comanda cei de la Keros au fost de acord sa execute comanda. Am fost f multumit. Va multumesc!
    1
    0
    Raportează
  • postat de Radu de Galati
    Luni, 20 Mai 2013 13:15
    In spatele fiecarei afaceri de success din Romania sta si o afacere diabolica. daca nu o stim asta nu inseamna ca nu exista. Mai depinde si de cumnatul in ce partid o fi si de cumatru si tot asa, sau poate ca este si un militia in spatele succesului.
    0
    1
    Raportează
  • postat de Daniel
    Luni, 20 Mai 2013 07:44
    Eu am mobila de la ei (keros design) facuta la comanda si vreau sa spun ca sunt foarte multumit de dormitor si bucatarie,urmeaza si sufrageria tot de la ei.Bravo baieti si felicitari.
    0
    0
    Raportează
  • postat de DRAGOS
    Luni, 20 Mai 2013 07:27
    ARTICOL PLUBICITAR PENTRU CARE TRE SA DAM BANI !!!(CITITORII)
    HAHAHA
    0
    2
    Raportează
  • postat de tizian
    Luni, 20 Mai 2013 07:19
    @mimi
    Tare, prietene. In cateva vorbe i-ai facut praf =))
    0
    0
    Raportează
  • postat de mimi
    Luni, 20 Mai 2013 00:56
    Domnii de la Keros mai au de invatat...degeaba pot pune foite de aur si cristale pe mobila daca nu pot taia un colt pe semicerc sau rotund ci in linie oblica pentru ca nu pot lipi furniru decat pe drept nu si pe semicerc!!!!
    1
    1
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.