Cât ar câştiga APATERM din vânzarea caselor DATORNICILOR

Cât ar câştiga APATERM din vânzarea caselor DATORNICILOR
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Societatea are de recuperat de la populaţie o sumă uriaşă * Prin punerea în executare a sentinţelor judecătoreşti, Apaterm ar putea scăpa de faliment


Teoretic, numai din sentinţele definitive şi irevocabile puse în executare, Apaterm, societatea ce furnizează căldură şi apă caldă municiupiului Galaţi, ar trebui să reuşească să îşi plătească integral datoriile către CET. Potrivit datelor furnizate de către Apaterm, prin sentinţe judecătoreşti definitive şi irevocabile, societatea ar avea de încasat nu mai puţin de 55.585.951 lei. În condiţiile în care, la data de 31 mai 2014, Apaterm avea o întârziere de plată către CET în valoare de 34,4 milioane de lei, ar rezulta că societatea de care depind nu mai puţin de 63.000 de apartamente din Galaţi în timpul iernii ar rămâne şi cu ceva bani în visterie. Potrivit Apaterm, sunt peste 2.500 de procese ce au astfel de sentinţe. "Este vorba de 2.264 de procese. În medie, trei procese cu fiecare din cele 518 asociatii vizate. Suma totală la data pronunţării sentinţelor era mai mare însă, între momentul pronunţării şi data punerii în executare, pe aceste sentinţe s-au încasat 1.885.408 lei, de la 207 asociaţii din cele 518. Alte 253 nu au achitat niciun leu pentru diminuarea sumelor din sentinţe", se arată în datele oficiale.
Ce este mai îngrijorător este faptul că, din cele 518 asociaţii de proprietari din Galaţi, peste 71 de procente au astfel de sentinţe. Una dintre explicaţii ar fi reprezentată de modul absolut aberant în care se calculează cota de căldură ce-i revine fiecărui proprietar. Spre exemplu, în luna ianuarie a acestui an, "Viaţa liberă" a relatat despre cazul familiei Nechifor, ce locuieşte într-un bloc din cartierul Micro 20, care s-a trezit că are de plată, pentru o singură lună, nu mai puţin de 900 de lei pentru întreţinere. Astfel de cazuri s-au întregistrat şi în cartierul Mazepa I, acolo unde o pensionară, cu un venit de 350 de lei pe lună, a primit o factură de 650 de lei.

Sentinţele, pe ani

Cel mai bogat an, din punctul de vedere al sentinţelor şi al sumelor obţinute de APATERM în instanţă este 2013. În acest an s-au câştigat nu mai puţin de 564 de procese împotriva proprietarilor de apartamente. Potrivit datelor oficiale, numai din sentinţele câştigate în 2013, Apaterm ar trebui să încaseze nu mai putin de 11.766.574 de lei, adică aproximativ o treime din suma datorată către CET.
Deşi suntem de-abia la jumătatea anului 2014, deja în acest an s-au câştigat 262 de procese, iar suma pe care instanţa a decis că ar trebui să o recupereze Apaterm se ridică la 5.651.772 de lei. Cei mai mulţi bani s-au câştigat însă în 2011. În urma sentinţelor din acest an, Apaterm ar fi trebuit să recupereze 14.026.646 lei, în urma a 512 sentinţe. De asemenea, în 2010, prin 332 de sentinţe, instanţele au dispus plata a 12.863.765 lei către furnizorul de căldură al Galaţiului. Potrivit aceloraşi date, 1.077 de gălăţeni datorează sume mai mici de 10.000 de lei către furnizorul de căldură, totalul acestor datorii mici ridicându-se la 4.970.414 lei. 846 de gălăţeni au de dat sume cuprinse între 10.000 şi 50.000 de lei, totalul datoriilor lor ridicându-se la 18.761.435 lei. Există şi datornici ce nu ar putea să plătească vreaodată sumele restante. Este cazul a trei proprietari de apartamente ce au de dat sume cuprinse între 300 şi 400 de mii de lei, totalul datoriilor acestora ridicându-se la 1.032.507 lei. Campionul absolut al datornicilor este însă un gălăţean ce are de plătit către Apaterm nu mai puţin de 427.970 lei. Apaterm-ul încearcă pe orice cale să-şi recupereze aceşti bani, chiar fără a pune efectiv în aplicare sentinţele. "Reamintim că plata imediată a sumelor prevăzute în sentinţe determină încetarea procedurilor de executare silită, indiferent dacă acestea sunt popriri sau licitaţii cu strigare de vânzare a bunurilor mobile şi/ sau imobile ale datornicilor, de către executorii judecătoreşti desemnaţi", se arată într-un comunicat remis de Apaterm. "De asemenea, reamintim că programul de ştergere a penalităţilor derulat de Apaterm se adresează celor care, la 31 martie 2014, înregistrau debite şi penalităţi şi care, în schimbul plăţii debitului, beneficiază de ştergerea penalităţilor. Programul va fi încheiat pe 31 martie 2015", mai informează Apaterm.

Doi dintr-o lovitură

La începutul lunii iunie, la Tribunalul Galaţi, Electrocentrale, prin reprezentanţii săi, a recunoscut că nu mai este capabilă să-şi achite datoriile, care nu sunt deloc de neglijat. Ca urmare, societatea a cerut deschiderea procedurii generale de insolvenţă, iar magistraţii i-au admis solicitarea. „Debitoarea este în insolvenţă, întrucât a încetat plăţile către creditori de mai mult de 90 de zile”, a conchis judecătorul sindic. Electrocentrale leagă starea sa actuală de intrarea în insolvenţă a Apaterm, dar mai ales de faptul că prin decizia Curţii de Apel Bucureşti s-au şters datoriile istorice pe care societatea de distribuţie le avea către CET, respectiv nu mai puţin de 339,3 milioane de lei (peste 75 de milioane de euro). Practic, 98,8 la sută din datoriile Apaterm erau către Electrocentrale, însă datoriile au fost anulate, iar CET nu a primit nicio compensaţie ulterioară.

Citit 3479 ori Ultima modificare Luni, 21 Iulie 2014 06:52

15 comentarii

  • postat de vio
    Vineri, 25 Iulie 2014 21:49
    5.13.135.***
    Sa va fie rusine.Nu sunteti capabil sa gestionati situatia.In loc sa dati oamenii afara din case ,care le-au facut cu greu in rate pe 20-30ani. Veniti repede cu datul afara, in loc sa gasiti soluti,dandu-le oamenilor posaibilitatea sa plateasca datorile in rate ca la o banca .Bineinteles ca la cei care au venit mic sau daca nu au deloc,iar la care au cu ce platii ,sa plateasca.Dar salarile fiind asa mici,cum vreti sa-si plateasca omul, niste sume enorme cat un salariu.Unde ati vazut asa ceva?in ce tara ?sa platesti asa o suma enorma,cu toate ca ai ceas,apa calda nu prea ai iar atunci de ce nimeni nu face nimic in tara asta,numai veniti dupa voturii.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Pecheanu
    Luni, 21 Iulie 2014 23:58
    93.65.113.***
    Hai sa lamurim un lucru! Romanul asa e el, e rau de plata. Mult succes APATERMULUI in recuperarea datoriilor. Sa vanda toate apartamentele pe nimic. Numai voi, GALATENILOR ati distrus aceasta societate!!!
    5
    3
    Raportează
  • postat de gogu frigurosu
    Luni, 21 Iulie 2014 22:44
    89.137.220.***
    Intrucat primaria a achizitionat palmieri care umbla de pe str brailei pe faleza, precum si alte plante tropicale (leandri) de care are cea mai mare grija, inseamna ca asteapta ca incalzirea globala sa rezolve problema incalzirii celor 63000 apartamente. La iarna, ne va incalzi soarele, pe gratis!!

    Normal ca programul Prima Casa poate rezolva problema insolventei APATERM, astfel incat obiectul de activitate al acesteia sa se preschimbe din distributie agent termic, in vanzare angro si andetail de apartamente pa persoana juridica!!
    0
    9
    Raportează
  • postat de realitatea
    Luni, 21 Iulie 2014 18:53
    109.166.135.***
    cineva cred ca are un mare interes pentru a face publicitate la apaterm ,ex primul articol de ce a dat faliment apaterm? 2: din cauza cui ? sa scris management dezastruos. 3: acum vine cu bomba cat ar castiga apaterm din executia caselor.mass-media nu face decat sa bage panica in opinia publica ,sa-i indemne pe oameni sa iasa in strada ,sa-si dea foc la case,sa se sinucida ,sau chiar mai rau sar putea ajunge la un razboi civil,cum sa intamplat la o sedinta de locatari cand sa schimbat tot comitetul de la presedinte la sef de scara , si au ajuns locatarii sa se ameninte intre ei ca se omoara ,ca il asteapta seara in scara si baga cutitul in el.nu mai publicati astfel de articole veniti cu vesti bune pentru populatie cu fapte nu cu teorii .bine am inteles este falimentat apaterm cine o sa preia aceasta institutie!!!!!!
    5
    2
    Raportează
  • postat de XXX
    Luni, 21 Iulie 2014 16:13
    5.13.207.***
    Mi se pare corect si just sa le ia casele,DAR nu la toti.Sunt dintre ei care sunt patroni,au firme.....invart bani grei,dar datoriile nu si le platesc.Cunosc exemplu clar.Detine o firma,se da mare scula, fitze...bla...bla.....! Dar la intretinere are datorii de peste 100 mil .SA SE FACA DREPTATE SI VORBA DIN POPOR : DOMNIA SI PROSTIA SE PLATESC !
    DATORIILE LE PLATESC DOAR PROSTI CARE AU SALARIU DE 700 RONI PE LUNA SI PENSIONARII CU PENSII DE MIZERIE,CEILALTI CARE AU BANI AI DOARE UNDEVA. AFARA CU EI DIN CASE
    2
    7
    Raportează
  • postat de ca-RICIU
    Luni, 21 Iulie 2014 13:36
    94.176.183.***
    Eu MS , cand am pus ghiara pe urbe , am crezut ca ma voi ocupa numai de spectacole , luminite iarna , ceva fotbal , protocoale . Si cand colo , alegatorii vor caldura , strazi asfaltate , trotuare unde sa nu-ti rupi picioarele , fara javre prin oras . Pai este normal ?
    1
    13
    Raportează
  • postat de Ne-am sălbăticit cu totul din cauza sărăciei, suntem o rușine.
    Luni, 21 Iulie 2014 13:08
    92.86.69.***
    Am ajuns de râsul curcilor....de frică pentru că apa caldă este foarte scumpă oamenii din bloc nu mai dau drumul la apă caldă, așa că apa caldă este undeva pe Punctul Termic, departe pe site de metrii distanță. Așa că nu mai facem baie.....daaaaaaaar avem o salvare, avem o bătrână foarte religioasă, din păcate cu pensie mică și Sâmbătă femeia face baie pentru a merge Duminică la Biserică. Eiiiiiiiii și femeia lasă fix la ora 06.00 PM(18. 00) lasă apa caldă să curgă peste o oră(tragem cu urechea la coloană pentru că se aude) pentru a face baie, astfel noi ceilalți suntem salvați și cu mic cu mare intrăm la baie să ne spălăm.......și de aici tragic, femeia are numai 600 RON/lună....am ajuns niște pramatii și tare ne este rușine.
    1
    18
    Raportează
  • postat de Ion
    Luni, 21 Iulie 2014 12:46
    5.13.129.***
    la mine curge apa rece pe apa calda, trebuie sa las mult sa curga si tot nu vine calda, ptr. ca sunt mai multi pe scara cu centrale termice..asa ca pentru ce platim, toti suntem furati.
    0
    15
    Raportează
  • postat de Marius Stanica
    Luni, 21 Iulie 2014 11:45
    213.218.53.***
    Situatia orasului Galati este FOARTE GRAVA !

    Au mai fost sisteme de incalzire care au mai dat faliment, dar nu au tras cu ele in faliment si orasul intreg !
    Repet, mi se pare o marsavie de proportii ca o societate detinuta de Consiliul Local Galati (adica de noi, cetatenii) sa ajunga, dupa atata incompetenta si ignoranta, incat sa lase sa se acumuleze datorii la un asa nivel incat cetatenii sa isi piarda casa.

    Dar asta e tara in care traim.

    63.000 apartamente se pot incalzi treptat cu centrale de apartament (sunt multe alte orase care nu mai au sistem de incalzire centralizat de mult, si se descurca reteaua de gaze foarte bine, nu auzi de explozii de apartamente in aceste orase, expresia "sa stau cu bomba in casa" este a unor prosti)
    dar problema este - AU ACESTI OAMENI ACESTI BANI !??!!?

    Daca 10.000 nu reusesc sa isi puna, ce se intampla ?
    Spitalul judetean va duce iarna asta miile de cazuri de raciti si alte boli ?
    3
    13
    Raportează
  • postat de ella
    Luni, 21 Iulie 2014 11:31
    83.103.238.***
    Desfiintati cit mai repede aceasta societateApaterm.E o gaura neagra.Vedeti orase in care s/a desfiintat incalzirea centralizata//vezi Braila//si unde nu se mai duc banii pe apa simbetei.La noi se tot cheltuiesc bani de la buget si nu se rezolva nimic.Boala lunga,moarte sigura.
    3
    8
    Raportează
  • postat de costi
    Luni, 21 Iulie 2014 11:26
    95.77.96.***
    Nu Apatermul isi deschide chiosc, ci executorii judecatoresti. Asta e procedura legala in Romania pentru recuperarea datoriilor, daca nu vrei sa-ti faci dreptate singur. Iar cand se vinde un imobil prin executare silita, cumparatorul il primeste cu zero datorii. Daca datornicul are datorii mai mari decat valoarea imobilului atunci ramane dator in continuare cu restul de plata.

    In alta ordine de idei, Apatermul a obtinut de la guvern diverse scutiri de datorii, si a incercat sa-i ierte de dobanzi pe cei care isi plateau datoriile, printr-un program special. Dar daca unii nu au vrut sa plateasca nici macat datoriile fara dobanzi, nu mai ai ce reprosa.
    2
    6
    Raportează
  • postat de Apaterm intră în insolvență cu metoda Adamescu....se șterg datoriile, se șterg furturile și rămân cu apartamentele și boarfe de talcioc vânzare.
    Luni, 21 Iulie 2014 10:52
    92.86.69.***
    În sfârșit ApaTerm și-a găsit rostul în astă viață după 24 de ani de ineficiență și intră în piața imobiliară, consignație, un fel de talcioc la scară mai mare. Și la Iarnă ce punem pe foc? Apartamente și lucrule oamenilor ce sunt preluate cu japca în regim de consignație? Deschideți vreun magazin în sediu? Și ce o să puneți în vânzare? Apartamente cu datorii chiar peste valoarea apartamentului într-o asociație de proprietari ce nu au apă caldă, căldură și posibil chiar apă rece? Și-n ce cartiere? Alea care vor dispare din cauza inactivității combinatului știind că acele cartiere s-au dezvoltat odată cu Combinatul Siderurgic Galați din perioada lui Ceaușescu?
    1
    8
    Raportează
  • postat de Nu este drept
    Luni, 21 Iulie 2014 10:00
    5.13.237.***
    Mai alde Gaga,uitati ca la conducerea Apaterm,au fost numai slugoi si impotenti profesionali,numiti pe criterii exclusiv politice.Daca si in vremurile grele,cand a fost pusa de Dumitru Niciolae,pupaza aia de Stratulat,nerusinata intindea mana si ridica lunar 290 milioane vechi,va dati seama ce bataie de joc a fost acolo.Pai cand tu stii ca unii au datorii masive la plata caldurii,insisti si le bagi caldura in continuare pe motive electorale sau prosteala,si apoi ai pretentia sa-i vinzi casa.Apaterm-ul trebuia sa aiba un sistem de indicatori preventivi,si sa nu se afunde in rahat si mai mult,pana cand nu s-a mai putut.In timpul lui ceasca roboteau acolo vreo 300 de insi si acum am inteles ca au fost si 1300 de tocatori de frunza la caini.Daca era la un patron,aceasta unitate sa vezi ce rentabila era unitatea ,dar asa asemenea si lui mApa Canal sau Transurb, Ecosal, etc..nu intereseaza pe nimeni si nu raspunde nimeni,ca-i trai nineaca.Pai o banca daca vede ca un client nu-i in stare sa-si returneze creditul,ii da in continuare bani in prostie? Nu ,pentru ca vede ca nu-i in stare si nu mai are ce cauta pe acolo.Sa plateasca cine are de platit pana la o limita , si de acolo nu trebuia insistat pe greseala de a le furniza agent termic in continuare.
    1
    13
    Raportează
  • postat de cetatean
    Luni, 21 Iulie 2014 07:55
    193.230.156.***
    Intre societati se anuleaza datoriile , cetatenii sunt executati cu riscul de a-si pierde locuintele. Directorii APATERM iau salarii mari. Nu vi se pare aberati ????
    7
    17
    Raportează
  • postat de IC
    Luni, 21 Iulie 2014 05:13
    5.13.209.***
    Apaterm "se umple de bani" de la datornici si Primaria de familii carora trebuie sa le asigure locuinte .............. Am totusi o intrebare : daca Apaterm a fost scutita de o datorie de 75 milioane de euro ,populatia de cat a fost scutita ? Cred cu tarie ca Primaria si Consiliul Local trebuie sa se gandeasca serios la alte solutii de incalzire a celor 63000 de apartamente sau cate or mai ramane pana la iarna agatate de himera Apaterm . Este din ce in ce mai clar ca actualul sistem moare si nici o solutie de mentinere in viata nu va fi viabila .Contractarea ,furnizarea si plata la comun tin de alte vremuri ,vremuri in care singurul lucru aparent bun era ca fiecare avea un loc de munca si putea sa-si achite datoriile. Propun o solutie ,datornicii sa-si plateasca datoriile cu hartile cu care i-a chiorat Iliescu , cupoanele de privatizare .
    3
    20
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.