Evaluaţi acest articol
(8 voturi)
10 comentarii

Rata şomajului din judeţul Galaţi a crescut îngrijorător în ultima perioadă. La sfârşitul lunii august a fost înregistrată o rată a şomajului de 9,58 de la sută, în timp ce la sfârşitul lunii iulie procentajul era de 9,48 la sută. Asta înseamnă că numărul şomerilor a crescut cu peste 200 de persoane într-o singură lună, îndreptându-se rapid spre 20.000.

Cei mai mulţi şomeri provin din mediul rural, 15.362 de persoane, în timp ce în mediul urban sunt înregistrate 4.278 de persoane fără loc de muncă. Cea mai mare pondere în stabilirea ratei şomajului o au persoanele cu studii inferioare, 79,1 la sută, urmate de şomerii cu studii liceale/postliceale, 18,09 la sută, şi de persoanele cu studii superioare, care reprezintă 2,81 la sută din total.

Conform datelor AJOFM pentru luna august, gălăţenii cu vârste între 40 şi 49 de ani sunt cei mai mulţi şomeri din judeţ. Pe lângă aceştia, 4.130 de tineri cu vârste sub 25 de ani sunt şomeri. Mult prea mare este şi numărul şomerilor cu vârste între 30 şi 39 de ani: 3.651 de persoane. Situaţia este mai stabilă în cazul persoanelor care au între 25 şi 29 de ani. Conform AJOFM, în judeţ sunt 919 şomeri incluşi în această categorie de vârstă.

În ceea ce priveşte rata şomajului pe sexe, se pare că numărul bărbaţilor neangajaţi este mult mai mare decât cel al femeilor. Totuşi, există o creştere de la o lună la alta, atât a şomajului feminin, cât şi a celui masculin.

Citit 1950 ori Ultima modificare Marți, 22 Septembrie 2015 18:23

10 comentarii

  • postat de inculturalul Vineri, 25 Septembrie 2015 18:09 5.13.200.*** Link la comentariu
    0
    5

    Mda, e o adevarata placere sa observi cum evolueaza nivelul educatiei si culturii in presa.
    Am aflat abia acum ca pe langa studii liceale/postliceale si studii superioare exista asa numitele, citez: "studii inferioare".
    O fi vorba de invatamantul primar sau gimnazial.
    As, nici vorba sigur e vorba de "soimii patriei" de la gradinita.

    Raportează
  • postat de pe rand incolonarea ca sa ne sugeti banii Vineri, 25 Septembrie 2015 07:07 82.78.254.*** Link la comentariu
    0
    4

    toata lumea stie ca in galati angajarile se fac doar cu spaga si alte cai tot ilegale....tot sistemul de stat este acaparat de clanuri in realitate galatiul functioneaza total ilegal

    Raportează
  • postat de Jean Ivanov Joi, 24 Septembrie 2015 18:17 5.13.193.*** Link la comentariu
    1
    10

    @laur: Cand te vei trezi, vei vedea ca pe-aici, pe pamantul tau, printre neamurile tale de aceeasi credinta, muncesti la indieni sau olandezi, gazul vine de la francezi, energia electrica de la italieni, benzina de la rusi, unguri si austrieci, autoturismele le fac francezii si americanii, vorbesti prin telefonie britanica, greceasca sau de-aiurea, mancarea si bautura se vand in magazine germane, franceze, in cladiri sud-africane, in restaurante mananci pizza sau falafel, shaorma - nu mamalliga, nu sarmale! In mod normal, dupa cum te-ar indemna traditia si credinta, ar trebui sa-i intampini traditionala ospitalitate, cu paine si sare! Si o tuica, pentru cei care uita de Allah.
    Somajul in Galati / Romania nu va creste din cauza refugiatilor, ci din cauza romanilor, un popor de fraieri.

    Raportează
  • postat de laur Joi, 24 Septembrie 2015 12:58 5.13.210.*** Link la comentariu
    2
    5

    Chiar ne-am tampit de tot?! Luati atitudine, spuneti-le vecinilor, amicilor, colegilor, rudelor sa se opuna ferm, dar pasnic, cotropirii de buna voie !!! Credeti ca vesticii ne vor reloca numai mamici si copii, dupa primele trieri ale asa-zisilor migranti? Ganditi-va cine ii va angaja la noi in tara, din ce vor trai atatea mii de suflete straine de neamul si credinta noastra? Militarii nostri mor pe coclauri straine, arrmata noastra incape cu tot cu generali pe un stadion, iar noi le facem tabere si le ridicam moschei tinerilor anarhisti zombizati... TRE-ZI-TI-VA, romani !!!

    Raportează
  • postat de DAR PRIMARUL UNDE ESTE? Joi, 24 Septembrie 2015 09:17 82.137.14.*** Link la comentariu
    1
    13

    VINOVAT, DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, ESTE PRIMARUL SI BACALBASA. NIMENI NU VORBESTE DE INVESTITORIII CARE AU INCERCAT SA INVESTEASCA LA GALATI DAR NU AU STIUT PESTE CE INCOMPETENTI DAU. UN ORAS IN CARE POTENTIALUL ESTE INCA MARE NU POATE FI CONDUS DE CATRE DOBITOCI. DAR NNICI ALEGATORII NU SUNT MAI PREJOS. NU AM VAZUT PE NIMENI IN STRADA SA STRIGE DE BACALBASA DE STAN SI ALTE LICHELE. DE CE? DEOARECE NIVELUL DE EDUCATIE ESTE FOARTE SCAZUT IN RANDUL POPULATEI ORASULUI GALATI. CHIAR SI ASA SE POT FACE MII DE LOCURI DE MUNCA. DAR SE DORESTE LA CETATEANUL SA FIE PROST, DEPENDENT DE AJUTOARE SOCIALE SI NU PRE INFORMAT.

    Raportează
  • postat de dna Miercuri, 23 Septembrie 2015 20:53 89.137.230.*** Link la comentariu
    2
    11

    In timp ce PSD, PNL, PDL, UDMR fura si jefuiesc tara voi si familiile voastre deveniti someri, saraci si apoi muritori. Asta e si scopul. sa muriti cat mai multi, dar de votat votati tot aceleasi partide care se rotesc de 25 ani asa ca cine e incult si nu stie sa aleaga isi merita soarta. Mincinosii de politicieni se cunosc de la o posta. Alegeti oameni morali, seriosi, care nu fura, morali si curajosi nu capete plecate in fata FMI si a Bancii mondiale. Sclavia si saracia trebuiesc eradicate.

    Raportează
  • postat de saracul Miercuri, 23 Septembrie 2015 14:41 5.13.160.*** Link la comentariu
    6
    9

    Ghiorghe.....tot Ghiorghe ramane....cat ai cauta sa-l educi....dgeaba.

    Raportează
  • postat de ela Miercuri, 23 Septembrie 2015 12:08 109.166.243.*** Link la comentariu
    0
    19

    de acord cu @oameni slabi, oras slab.
    Sunt zeci de mii de persoane fara loc de munca din toate categoriile sociale, persoane care nu sunt in nici o evidenta, fara nici o speranta macar ca poate intr-o zi...
    Articol nedocumentat, neprofesionist si care nu spune nimic nou. Irelevant. Propuneri, rezolvari ceva ?

    Raportează
  • postat de Gheorge Miercuri, 23 Septembrie 2015 08:06 5.13.232.*** Link la comentariu
    11
    11

    Sa li se dea si lor (somerilor) cate un garaj ceva de demolat - ca sa castige un ban cinstit!

    Raportează
  • postat de oameni slabi, oras slab Miercuri, 23 Septembrie 2015 07:32 82.78.254.*** Link la comentariu
    0
    43

    mancati bors ,,,,,astia sunt someri inregistrati,,,, de ce nu dati rata de ocupare a populatiei active??? care poate e 50% in galati??? deci cati someri are galatiul 50-60 de mii???

    se cunoaste lipsa de cultura economica prin modul de formulare al acestui articol
    oricum galatiul si braila sunt orase moarte deoarece oamenii de afaceri locali nu s-au imbogatit prin munca, sunt antreprenori facuti prin furt de unde reiese starea jalnica a acestei zone

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.