Multiplex pentru gălăţeni! Se deschide Cinema City! Află când şi care vor fi primele filme!

Multiplex pentru gălăţeni!  Se deschide Cinema City! Află când şi care vor fi primele filme!
Evaluaţi acest articol
(51 voturi)

Cinema City, cel mai mare operator de cinematografe din România, îşi deschide, în sfârşit, porţile pentru cinefilii din Galaţi. Batman, Wonder Woman şi supereorii din „Justice League / Liga dreptăţii” vor fi primii care, începând din 17 noiembrie, îi vor întâmpina pe gălăţeni în noul cinematograf multiplex ce va fi deschis în zona de entertainment a Shopping City Galati. Organizatorii promit o experienţă cinematografică totală. Multiplexul va cuprinde opt săli 2D si 3D, complet digitalizate, acestea însumând 1.383 de locuri.

„Odată cu deschiderea acestui multiplex, Cinema City aduce şi la Galaţi experienţe cinematografice spectaculoase, emoţii autentice, condiţii de vizionare la cele mai înalte standarde, precum şi cele mai aşteptate filme, care vor putea fi urmărite simultan cu premierele din marile capitale ale lumii”, se precizează într-un comunicat de presă al organizatorilor.

Cinema City a anunţat, de asemenea, şi care va fi programul primei „şarje” de filme destinate gălăţenilor. Weekendul de deschidere a noului cinematograf, începând din 17 noiembrie, vine cu premiera internaţională a filmului cu super-eroi „Justice League / Liga dreptăţii”, carele reuneşte pe cele mai îndrăgite personaje DC Comics, precum Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg şi The Flash.

Până la finalul anului, printre filmele care pot fi vizionate la Cinema City din Shopping City Galaţi se numără: din 24 noiembrie – „Murder on the Orient Express / Crima din Orient Express” (o poveste misterioasă şi captivantă, ecranizare după romanul cu acelaşi nume scris de Agatha Christie) şi „A Bad Mom’s Christmas / Mame bune şi nebune 2” (o comedie savuroasă, perfectă pentru a fi văzută alături de prieteni); în avanpremieră din 14 decembrie – „Star Wars: The Last Jedi / Star Wars: Ultimii Jedi” (o nouă aventură spectaculoasă din universul creat de George Lucas) şi din 29 decembrie – „Jumanji: Welcome to the Jungle / Jumanji: Aventură în junglă” (un film fantastic, de aventuri, cu Dwayne Johnson în rol principal).

Cinema City este cel mai mare operator de cinematografe din România şi face parte din Cineworld Group, al doilea mare lanţ de cinematografe din Europa. Compania are multiplexuri în 18 oraşe din ţară. În total, Cinema City operează 25 de multiplexuri, cu 231 de săli şi 41,444 de locuri.

 

 

Citit 31476 ori Ultima modificare Luni, 06 Noiembrie 2017 00:27

14 comentarii

  • postat de eu
    Vineri, 17 Noiembrie 2017 15:20
    89.137.231.***
    Radu f. & sustinatorii, oamenii astia au venit aici sa faca o afacere si respectiv sa scoata bani.
    Filmele alea de "arta" de la festivaluri sunt vizionate de aia care le-au facut si de criticii de la festivalurile respective, care stau acolo si isi inhaleaza gazele pretentioase reciproc.
    Mai pe scurt, nema spectatori normali, nema bani, iar astia nu au venit aici sa faca binefacere, investitia trebuie recuperata, angajatii trebuie platiti, etc.
    1
    2
    Raportează
  • postat de Spectator
    Miercuri, 08 Noiembrie 2017 07:42
    109.166.242.***
    MIMI, daca tu esti un/o ignorant(a) asta nu inseamna ca toata lumea e la fel. Stai acasa si pirateaza filme in continuare si lasa-ne pe noi astia ,,prostii" sa ne bucuram de un cinema la standarde decente!
    0
    3
    Raportează
  • postat de Ion
    Marți, 07 Noiembrie 2017 22:41
    92.83.149.***
    Puțină confuzie, pt.că nu prea înțeleg ce calcule şi-au făcut ăştia de au deschis un Multiplex tocmai în Galați. Poate vor aduce mai multe filme de pe timpul lui Stalin, Lenin şi astfel vor ieşi şi pensionarii la un "film bun". Binențeles, dacă îşi permit prețul biletului, după ce au primit binemeritata "creştere" la pensie. Lol :D
    5
    0
    Raportează
  • postat de Mimi
    Luni, 06 Noiembrie 2017 16:04
    93.122.132.***
    Cat merge internetul gasesc tot ce vreau in materie de filme. Nu merg la cinema sa vad toti nesimtitii care molfaie floricele la urechea mea, vorbesc la telefon sau intre ei. Cinema-ul era ceva cand nu aveai tv si internet, acum toate sunt gratuit pentru cine stie. Doar prostii platesc ceva ce pot avea gratuit. Hahahahah.
    22
    1
    Raportează
  • postat de Victor
    Duminică, 05 Noiembrie 2017 12:37
    188.24.227.***
    In acelasi timp, Valix s-a dus taman la cealalta extrema, dovedindu-si prostia in ceea ce priveste filmele ale festivalurilor de film. Descrierea facuta, "D-alea psihologice cu homosexuali si cu incesturi?" e o tampenie. Daca ar fi la curent cu filmele care merg in festivaluri ar vedea ca subiectele sunt variate si pe gustul tuturor. Valix, acele "mizerii" au fost apreciate de-a lungul timpului de mari cineasti si inca sunt. Vorbim de oameni de specialitate. Ca tie nu-ti plac, nu-i bai, dar nu trebuie sa devii cretin. Era de ajuns sa te fi rezumat strict la problematica multiplexurilor si sa pastrezi o decenta minima, atat verbala cat si intelectuala.
    4
    9
    Raportează
  • postat de Victor
    Duminică, 05 Noiembrie 2017 11:28
    188.24.227.***
    Radu F, dorinta ta e onorabila si de admirat insa totodata esti utopic si naiv. Eu insumi un cinefil, imi e limpede ca daca vreau sa ved filme de la marile festivaluri de film nu merg la Multiplex. Punct. Daca vrei sa asculti Chopin, nu mergi in bar. E clar, nu? Apoi e la fel de clar ca tu vezi acest Multiplex ca o firma de stat. Din nou e amuzant si stupid. Vorbim despre o afacere privata. Nu iti place, nu te duci. Nu are nimeni obligatia de a multumi pe toata lumea. Iar pretul biletului e dictat de piata. Nu de salariul mediu intr-un anumit oras. Ce bine ar fi sa fie asa cum spui tu. E ca si cum Mercedesurile ar trebui sa coste in Galati mai ieftin doar pentru ca salariile sunt mai mici in acest oras. E un nonsens ce spui. Dar una peste alta, e un pas inainte aparitia acestui cinema si iti garantez ca din cand in cand vezi gasi in program chiar filme foarte bune pe masura pretentiilor tale. Din cand in cand.
    4
    29
    Raportează
  • postat de Valix
    Duminică, 05 Noiembrie 2017 05:34
    5.13.255.***
    Ar fi bine daca multiplexul ar functiona in acelasi regim cu Transurbul si cu Calorgalul?
    Cu subventii la pretul biletului si cu gratuitati pentru pensionari si reguceri pentru elevi si studenti?
    Cinema city e privat, asa ca pune ce pret vrea si aduce ce filme vrea.
    Ce filme de la Cannes sa aduca? D-alea psihologice cu homosexuali si cu incesturi?
    Prefer sa vad Rambo decat mizerii d-alea pe care numai dezaxatii le apreciaza.
    Te pune cineva sa mananci popcorn si ra bei suc in timpul filmului? Nu ruleaza bine rola daca nu se aud rumegaturi pe fundal?
    Cinema city a fost deja "verificat" ca afacere in alte 18 orase din Romania asa ca e putin probabil sa nu-si fi facut bine socotelile si sa dea chix tocmai in Galati.
    18
    15
    Raportează
  • postat de Akbar
    Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 14:54
    79.115.221.***
    La altii Cinemax-urile, IMAX-urile sau 7D-urile bazaie de 10 - 15 ani. Bine ai sosit draga Multiplex si la Cuca Macaii. Se recomanda perchezitia corporala pentru identificarea de "bomboane agricole" si interzicerea intrarii in sala pentru posesorii de slapi.
    2
    39
    Raportează
  • postat de ANA
    Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 14:24
    105.255.232.***
    RADU, EU ZIC SA STAI NENE ACASA SI SA VEZI "BD IN ACTIUNE" PANA TE PLICTISESTI CA ORICUM, CU SAU FARA TINE, MULTIPLEXUL N-O SA PLANGA CA NU VREI TU SA VII DACA NU SUNT FILME ROMANESTI:))))))
    14
    21
    Raportează
  • postat de ss
    Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 11:55
    188.24.253.***
    18 orase cu Cinema City si deabia acum a venit randul Galatiului?! Asta e dimensiunea dezastrului local!
    2
    31
    Raportează
  • postat de Galati
    Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 09:52
    5.13.169.***
    Că sa nu te mai duci, trebuie întâi să fi fost deja acolo. Iar sincer, producțiile europene sunt cu mulți ani în urmă celor de peste ocean atât că scenografie cât și ca efecte speciale, cursivitate si suspans. La comedii nici o discuție nu își are sens. Totuși, eu zic că vor rula și europene și implicit românești, deci vei avea activitate.
    In rest, în privința cinematografului, este un mare pas înainte, brandy-ul acesta respectandu-si​ clienții în privința confortului în sala de cinema, înălțimii și spațiului scaunelor, singurul inconvenient fiind probabil preturile la ceea ce se consumă (popcorn, suc). Sper totuși ca spectatorii sa fie civilizați și totul sa se păstreze decent.
    Așteptăm cu interes, noi gălățenii, deschiderea acestuia.
    6
    15
    Raportează
  • postat de ...
    Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 01:10
    188.24.255.***
    Da,are dreptate Radu f,preturile trebuie sa fie accesibile pentru toata lumea,daca procedeaza la fel ca cei care au preluat Plaja Dunarea si se arunca la preturi mari,mult nu va tine afacerea.
    9
    17
    Raportează
  • postat de PSD-istu
    Vineri, 03 Noiembrie 2017 22:02
    188.24.199.***
    Dupa atatia ani de pribegie pe la Braila se deschide un cinema si la noi .Greu foarte greu se misca lucrurile in orasul asta din ce in ce mai depopulat . Ce-a fost si ce-a ajuns ! Valea Jiului !! Venim si noi din urma !!!
    7
    41
    Raportează
  • postat de radu f.
    Vineri, 03 Noiembrie 2017 20:01
    89.137.137.***
    Daca ar fi si filme bune m-as duce dar ce sa vad ?!! Doar desene animate cum se impusca aia si filme cu terosisti si tot felul de isterii din astea de la americani ca sa strice copiii si lumea. Filme bune sunt cele premiate la marile festivaluri din Europa , Asia etc
    Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam
    Berlinale - Festivalul Internațional de Film de la Berlin
    Festivalul de la Cannes
    Festivalul International de Film Karlovy Vary
    Festivalul Internațional de Film de la Locarno
    Festivalul de Film de la Veneția
    Festivalul de Film de la San Sebastian
    BFI - Festivalul de Film de la Londra
    Festivalul de Film de la Varșovia
    Festivalul de Film Black Nights din Tallinn

    Daca la acest cinema nu baga toate premierele de filme romanesti nu ma mai duc deloc acolo.
    Un cinema serios trebuie sa dea filme atat romanesti cat si straine sau premiate la festivaluri si chiar documentare.
    La film se duc toate categoriile de oameni si unii prefera un anume gen de film, altii alt gen deci trebuie multumita toata lumea si important e ca pretul unui bilet sa fie accesibil pt ca in Galati salariile sunt foarte mici.
    42
    35
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.