În jur de 40 de meşteri populari din diverse zone ale ţării vor poposi şi în acest an, de vineri până luni inclusiv, la Serbările Galaţiului. „Târgul Meşterilor Populari” se va ţine pe esplanda de la Potcoava de Aur.
Organizat, ca de fiecare dată, de Centrul Cultural „Dunărea de Jos”, instituţie subordonată Consiliului Judeţean, în colaborare cu Primăria Municipiului Galaţi, târgul va reuni artişti populari din Horezu – Vâlcea, Bistriţa Năsăud, Dâmboviţa, Rădăuţi - Suceava, Bascov – Argeş, Curtea de Argeş, Fălticeni, Săpânţa, Cugir, Harghita, Neamţ, Vrancea, Galaţi, Baia Mare.
Spectacolele susţinute de Fanfara “Valurile Dunării” şi de soliştii Ansamblului folcloric „Doina Covurluiului” nu vor lipsi nici anul acesta din program. Deschiderea oficială a târgului va avea loc vineri, la ora 11,00.