Muzeul de Artă Vizuală din Galaţi găzduieşte joi, 30 octombrie, de la ora 18,00, în cadrul proiectului "KineDok", proiecţia filmului documentar "Nu sunt tot ce-aș vrea să fiu", o coproducţie Cehia - Slovacia - Austria, din anul 2024.
Regizat de Klára Tasovská, documentarul surprinde viaţa unei artiste într-o perioadă tulbure în întreaga Europă, care se întinde de la Primăvara de la Praga, din 1968, până la căderea Zidului Berlinului, în 1989. Filmul are ca protagonistă o fotografă din Cehoslovacia, urmărită în călătoria ei de autodescoperire, în care o persoană care se consideră obișnuită devine un artist extraordinar.
Klára Tasovská a absolvit Academia de Artă din Praga, iar debutul său în lungmetraj, „Fortress” (2012), a fost premiat cu Cel mai bun documentar ceh la Festivalul de la Jihlava.
Filmul "Nu sunt tot ce-aș vrea să fiu" a fost selectat în 2024 la festivalurile de la Berlin, Karlovy Vary, Amsterdam (IDFA), Budapesta (Verzio), Cluj-Napoca (TIFF) şi Sibiu (Astra).
Intrarea la proiecţia de la sediul muzeului gălăţean (str. Tecuci nr. 3, bloc V3B) este liberă, în limita locurilor disponibile. Filmul nu este recomandat persoanelor cu vârsta sub 15 ani.

