DRAMĂ în învăţământul gălăţean/ O cunoscută profesoară de la CNVA a decedat

DRAMĂ în învăţământul gălăţean/ O cunoscută profesoară de la CNVA a decedat
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Una dintre cele mai cunoscute profesoare de limba engleză din Galaţi, Ioana Pecheanu, a decedat în cursul zilei de vineri, după o lungă luptă cu o boală necruţătoare.

Ioana Pecheanu era absolventă a Facultăţii de litere din Galaţi, specializarea engleză-franceză, pe care a absolvit-o din postura de şefă de promoţie. La Colegiul Naţional Vasile Alecsandri a susţinut şi cursurile de Istorie a Angliei, la clasele cu profil bilingv. Elevii săi au obţinut mai multe premii naţionale la olimpiada de engleză. De-a lungul vremii, profesoara s-a perfecţionat prin cursuri şi proiecte în Scoţia.

Trupul neînsufleţit este depus la Capela Bisericii Sfântul Spiridon din Galaţi, iar înmormântarea urmează să aibă loc duminică. la ora 11.30. 

Citit 11315 ori Ultima modificare Sâmbătă, 30 August 2014 12:04

5 comentarii

  • postat de Fost elev
    Duminică, 31 August 2014 22:24
    5.13.166.***
    Un om deosebit, un suflet cald si un zambet larg. Odihniti-va in pace, doamna profesoara. Cu siguranta, noi, elevii, va vom purta in suflet.
    0
    8
    Raportează
  • postat de Valeriu Gheorghe
    Duminică, 31 August 2014 12:12
    79.116.106.***
    Sincere condoleante familiei la trecerea in randul stelelor a doamnei Pecheanu,sufletista colega,sensibila si competenta profesoara pentru copiii nostril.Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
    0
    13
    Raportează
  • postat de fosta leneveista
    Sâmbătă, 30 August 2014 22:27
    86.126.26.***
    Se duc oamenii care ne-au format si ne-au facut cine suntem azi. Condoleante familiei!
    0
    17
    Raportează
  • postat de Fam. Damian
    Sâmbătă, 30 August 2014 18:58
    5.13.167.***
    D-na Ioana Pecheanua fost un profesor foarte pregatit profesional si , mai ales, delicat sufleteste , fiind apreciata si iubita de de elevii sai. Este o grea pierdere pentru familie si pentru scoala galateana.
    0
    24
    Raportează
  • postat de Verginica Tampeanu
    Sâmbătă, 30 August 2014 14:10
    94.226.238.***
    Departe de tara,sunt alaturi de familie la plecarea dintre noi a prietenei mele Ioana Pecheanu.
    1
    22
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.