Gunoi şi campanie

Gunoi şi campanie
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Imaginea candidaţilor pentru funcţia supremă în stat trebuie să fie bună şi multă. De aceea, pe stâlpii aşezaţi la marginea celor mai importante străzi din oraş alternează afişe ce te îndeamnă să votezi cu unul sau cu altul.

Frumoase afişe, nimic de zis, mult peste ce poate însemna capacitatea şi voinţa candidaţilor cu pricina de a stârpi gunoiul din ţara asta. Da, gunoiul! Tocmai despre asta este vorba.

Ironia sorţii face ca locurile atent alese de către harnicele echipe de campanie să fie garnisite cu gunoi aruncat la întâmplare. Un fel de atac natural la adresa politicii româneşti cu tot ce are în ea.

În Micro 17, spre exemplu, în două zone intens circulate (aproape de piaţă şi la Minion), sub chipurile zâmbitoare a doi candidaţi din tabere adverse zac munţi de gunoaie.

Un mesaj involuntar subtil despre felul în care a început disputa între taberele politice, dar probabil şi despre felul în care are să se termine.

Citit 587 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.