Lucrări suplimentare de 500.000 de lei pe aleea de la P-uri

Lucrări suplimentare de 500.000 de lei pe aleea de la P-uri
Evaluaţi acest articol
(22 voturi)

Potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice, Primăria municipiului Galaţi tocmai a atribuit un contract în valoare de 510.000 de lei fără TVA asocierii Tancrad - Nasi - Lemacons, pentru intervenţii suplimentare necesare în cadrul proiectului de modernizare a promenadei de la P-uri.

Șantier dezlănțuit pe aleea de la P-uri, doar arborii să reziste şi să supraviețuiască utilajelor, muncitorilor și șanțurilor săpate! Aceasta ar fi constatarea gălăţenilor care încearcă să-şi croiască drum către Faleza Dunării. După doar câţiva paşi pe lângă gardurile care restricționează accesul pe şantier, descoperă că singurele căi de acces către Elice sunt aleile din spatele blocurilor.
Reamintim, lucrările de modernizare a promenadei de la P-uri, proiect în valoare de 11.147.797 de lei fără TVA, au demarat pe 23 februarie 2022 şi ar trebui să se încheie în aprilie anul viitor. Cel puţin aşa a anunţat Primăria municipiului Galaţi, dar, se ştie, calendarul investiţiilor în oraşul nostru este unul "orientativ", nicio lucrare nu se termină la timp. Iar umbrele de îndoială asupra calităţii şi eficienţei investiţiilor se confirmă de fiecare dată, din păcate. Dar să nu cobim!
"Modernizarea aleii de la P-uri are nevoie de intervenţii suplimentare. Licitaţie lansată după începerea lucrărilor" anunţam în ediţia din 8 martie 2022 a ziarului "Viaţa liberă". Explicam, la acea vreme, că municipalitatea aşteaptă ofertele pentru proiectarea şi execuţia unor lucrări de înlocuire şi deviere a unor reţele electrice şi primisem asigurări că aceste intervenţii nu vor afecta cu nimic lucrările aflate deja în derulare.
Aşa cum v-am informat, despre necesitatea acestor înlocuiri şi devieri de reţele, Primăria ştia încă de anul trecut, când, la ultima şedinţă ordinară din decembrie 2021, aleşii locali au fost de acord cu majorarea costurilor modernizării de la P-uri. Concret, în vederea obținerii autorizației de construire Primăria Galați a solicitat avizul de amplasament de la SDEE Galați, numai că această instituţie a condiționat realizarea lucrărilor de elaborare a unui studiu de coexistență cu rețelele electrice existente. Prin acest studiu s-au stabilit atât lucrările necesare, cât și valoarea estimată a acestora, valoarea întregii investiţii fiind majorată la 14.230.729 de lei.
Pentru contractul licitat, cu o valoare de 517.845 de lei fără TVA, au fost depuse două oferte, de către RBX Electric Flash Led şi, respectiv, asocierea Tancrad - Nasi - Lemacons. Cea din urmă a fost declarată câştigătoare, pe baza criteriului "preţul cel mai scăzut". Termenul-limită pentru realizarea lucrărilor este de patru luni, două pentru proiectare, două pentru execuţie. Dat fiind că executanţii lucrărilor sunt cei implicaţi deja în modernizare, să sperăm că nu vor fi probleme.
Reamintim, modernizarea aleii pietonale este pusă în operă de asocierea Tancrad SRL (lider de asociere) - Lemacons SRL - ATU Consulting SRL, în cadrul unui contract în valoare de 11.147.797 de lei fără TVA. Pe lângă reamenajarea completă a zonei cuprinse între strada Navelor și parcul de la Elice, principalele atracţii promise sunt: fântâni arteziene, paviment cu jeturi de apă și amenajarea unui curs de apă.

Citit 3953 ori Ultima modificare Luni, 23 Mai 2022 20:12

10 comentarii

 • postat de Galatean
  Marți, 24 Mai 2022 14:49
  95.76.1.***
  Dar bataia de joc de la Trei Star la Potcoava cand se termina?
  Auzi, domnule, chipurile au facut instalatie electrica cu becuri la firul ierbii; au functionat vreo doua zile, dupa aceea intuneric.
  Le-au reparat, dar nu pe toate, dupa o saptamana nu mai mergea nimic
  Nu tu sef de lucrari sau diriginti de santier, sigur bani cheltuiti aiurea, Tancrad se imbogateste cu banii galatenilor care noaptea in loc de lumini vad negru in fata ochilor.

  HUUOOOOO, primar de paie, pleaca acasa ca-i gata mamaliga!
  4
  17
  Raportează
 • postat de Cristi
  Luni, 23 Mai 2022 12:16
  86.34.187.***
  Probabil vor pune si dansatoare la bara pentru 15 milioane, doar 3 milioane de euro, are balta peste si daca nu are mai facem un imprumut sau crestem taxe, inventam alta taxa pe apa de ploaie, vedem noi.
  8
  22
  Raportează
 • postat de LA PUȘCĂRIE CU VOI !!!
  Luni, 23 Mai 2022 08:56
  77.111.246.***
  Ați devastat tot cartierul, ați distrus toți teii, ați blocat accesul a zeci de mii de oameni care locuiesc sau tranzitează această zonă ULTRACENTRALĂ a Galațiului!!!
  Toate aceste așa-zis lucrări, sunt făcute într-un mod SĂLBATIC, TURBAT, în orașul NOSTRU!!!
  Este clar pentru toți locuitorii Galațiului că acești DESCREIERAȚI care "concep" și "execută" aceste orori în Galați, nu au absolut nimic în comun cu orașul NOSTRU și nu sunt interesați de nimic altceva decât să-l distrugă și să-l jefuiască.
  9
  30
  Raportează
 • postat de ADYtza74
  Luni, 23 Mai 2022 06:48
  109.166.132.***
  Sigur nu va fi gata la timp ,prețul va fi mărit macar încă de doua ori și calitate îndoielnică. Penalizări 0.
  8
  37
  Raportează
 • postat de Vox
  Luni, 23 Mai 2022 06:10
  86.124.200.***
  "curs de apa" și "pavimente cu jeturi de apă"! Va fi distracție mare dacă Dorel păstrează modul de lucru și calitatea rămâne la același nivel de până acum. Ne vom trezi ca din cauza infiltratiilor elicea ajunge în Dunăre.
  Sau poate vom avea "pavaj pe valuri"!
  Hai sa speram încă o data ca va fi bine!
  8
  36
  Raportează
 • postat de basarab paltanea
  Luni, 23 Mai 2022 05:34
  86.124.202.***
  mitocanii urbanistice supra licitate!
  8
  33
  Raportează
 • postat de Mihnea
  Duminică, 22 Mai 2022 23:24
  5.13.208.***
  Si aici sunt banii nostri (noi contribuabilii). Sac fara fund ... Fiti sigur ca or sa mai fie ".lucrari suplimentare".
  6
  33
  Raportează
 • postat de Galatean
  Duminică, 22 Mai 2022 23:23
  5.13.170.***
  După cum era de așteptat.
  Apropo, firma.care a ieșit pe locul 2 la licitație a avut o oferta cu 5 melerde mai mare? Că dacă ar fi fost cu câteva sute de mii sau 3-4 miliarde mai mare....acum...
  Oricum, furt și minciună pe fata.
  7
  29
  Raportează
 • postat de paloma
  Duminică, 22 Mai 2022 22:46
  5.13.141.***
  Ei si voi, cei 100 000 EU !!!... Nimica toata, are galateanu' bani ....Baga puchene, baga !!!...
  13
  34
  Raportează
 • postat de CLANTA
  Duminică, 22 Mai 2022 20:12
  86.124.202.***
  s-a dat restart hotiilor... rotunda cifra !!! fix 500...
  7
  37
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.