Un bărbat din Galaţi a ajuns la urgențe cu un borcan de muștar în anus

Un bărbat din Galaţi a ajuns la urgențe cu un borcan de muștar în anus
Evaluaţi acest articol
(29 voturi)

Caz incredibil la Spitalul de Urgență din Galați, unde un bărbat a ajuns pe masa de operație după ce le-a mărturisit medicilor că are un borcan de muștar bine înfipt în... părțile dosnice! Pacientul a fost operat cu succes de o echipă de medici, care a constatat că omul își pusese în pericol viața nu atât prin introducerea corpului străin pe calea nefirească, ci în încercarea de a-l extrage!

De-a lungul timpului, la Unitatea de Primiri Urgențe de la Galați au ajuns tot felul de pacienți având ”înfipte” în părțile întunecate tot felul de corpuri străine, de la tuburi de spray, la sticle, borcane sau chiar legume! De fiecare dată, particularitatea motivului a făcut ca orice caz să fie unic.

Așa și cu cea mai recentă situație dezvăluită de chirurgul gălățean Constantin Truș, într-o postare pe pagina personală de Facebook, în care povestește, sub protecția unui anonimat absolut al pacientului, despre ”travaliul” unui bărbat venit la spital într-o asemenea ipostază inedită și stânjenitoare. Și periculoasă, aveau să aprecieze medicii care l-au consultat, după ce au aflat, cu uimire, că avea în anus un borcan de 400 de grame, care fusese odată plin cu... muștar.

”Pacientul mi-a spus că a făcut un pariu cu cineva că poate să-și introducă în anus un borcan gol de muștar, fără conținut și fără capac. L-am felicitat pentru câștigarea pariului, i-am spus că și-a pus sănătatea în pericol și l-am invitat să se întindă pentru a începe procedura de extragere a obiectului străin. După o examinare atentă a obiectului, am văzut că neinspiratul pacient reușise să introducă borcanul cu gura în sus, către intestin, nelăsându-mi nici o margine de care să pot apuca obiectul cu vreun instrument” povestește dr. Constantin Truș, chirurg în cadrul Spitalului de Urgență Galați.

Pentru că nu i-a putut fi extras ”natural” borcanul din orificiu, gălățeanul a ajuns în sala de operație, unde medicii au avut o nouă surpriză. Borcanul nu-i pricinuise niciun necaz pacientului, în schimb tentativele de scoatere a recipientului la domiciliu făcuseră ravagii.

Nu încercați așa ceva acasă!

”În timp record era pe masa de operație, deschis pe burtă și un chirurg curios, adică subsemnatul, îl cotrobăia prin mațe după cioburi, suturând totodată nu mai puțin de cinci găuri la nivel colorectal. M-am uitat și am verificat de câteva ori, borcanul era neciobit, marginea și striațiile filetului erau netede, teoria cioburilor nu se justifica, dar găurile spuneau altă poveste. Într-un final, mi-am dat seama ce făcuse pacientul: în disperare de cauză și din jena de a se prezenta la Urgențe, omul improvizase un cârlig dintr-un fir metalic cu care încercase să-și scoată singur “bucuria” din rect. În acest proces, tot ce a reușit să facă a fost să-și perforeze intestinul în mod repetat”, a conchis medicul gălățean.

Viața și integritatea pacientului au fost astfel salvate, chiar dacă perioada de recuperare completă a fost una destul de lungă și... delicată, omul neputând să-și folosească o vreme anumite părți ale corpului conform destinației firești.

Pentru a evita astfel de situații sau, mai rău, pentru a nu-şi pune în pericol viața, medicii atrag atenția că e bine ca oamenii să nu recurgă la astfel de gesturi, indiferent dacă scopul este vreo plăcere excentrică sau onorarea unui pariu.

Citit 16655 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Aprilie 2025 18:08

28 comentarii

  • postat de eduard
    Sâmbătă, 12 Aprilie 2025 19:17
    41.184.8.***
    Pana la urma a trebuit sa sparga cineva gheata.
    0
    0
  • postat de un cetatean
    Joi, 10 Aprilie 2025 18:28
    89.137.138.***
    Nu e niciun pariu.Pur si simplu a fost un accident in campul muncii.Omul face videochat si asa i-a cerut clientul."Clientul nostru-stapanul nostru".Banuiesc ca a luat si bonus pentru o asa acrobatie.
    0
    1
  • postat de Aderin
    Joi, 10 Aprilie 2025 17:20
    109.166.128.***
    "Vai de C.U.r.U nostru..."
    0
    1
  • postat de Manex
    Joi, 10 Aprilie 2025 17:07
    5.13.173.***
    vi se pare normal ca sa scriu n mesaje pentru o simpla exprimare??? nici nu mai incerc... dar nici nu mai intru pe site_ul vostru
    0
    0
  • postat de Manex
    Joi, 10 Aprilie 2025 17:03
    5.13.173.***
    Commul anterior nu are legatura cu articolul, este mizerabil sa fii limitat in a te exprima si sa explici exact ceea ce vrei sa spui. nici nu mai incerc sa spun ceva, este ridicol sa nu poti scrie un
    0
    0
  • postat de Manex
    Joi, 10 Aprilie 2025 16:56
    5.13.173.***
    Deviatiile sexuale nu sunt acceptate ca fiind o boala mentala, ci li se da drepturi. homosexualitatea este un drept pe care il poti cere si nu este acceptata ca fiind o boala care trebuie tratata.
    0
    0
  • postat de Camelia
    Joi, 10 Aprilie 2025 15:26
    46.97.171.***
    Asemenea vietăți care se pretind umane dezaxate ar trebui făcut ceva deoarece periclitează omenirea.Nici la azilurile de nebuni nu îi ține închiși pe viață. Îi externează și recidivează.
    1
    3
  • postat de Camelia
    Joi, 10 Aprilie 2025 15:17
    46.97.171.***
    Mai bine încerca cu un știulete de porumb vechi de cel puțin 1 an. Cred că avea senzații maxime de NU îi mai trebuia NICIODATĂ pariuri anale. Borcanul trebuia să fie PLIN cu muștar cu HREAN făcut acas
    1
    3
  • postat de Cernea
    Joi, 10 Aprilie 2025 14:37
    46.97.171.***
    Psihopatii sexual trebuie lăsați sa moara. Nasol ca sunt mulți....
    1
    3
  • postat de IULIAN
    Joi, 10 Aprilie 2025 14:07
    89.137.30.***
    Pe mine mă amuză reacția oamenilor când se împiedică cineva și cade: „Ce faci ? ai căzut ? te-ai lovit ?”
    1
    3
  • postat de Virgil
    Joi, 10 Aprilie 2025 10:26
    173.245.207.***
    Votati Lasconi! Vor fi pline sectiile de urgenta cu astfel
    de pramatii cu volan pe dreapta!
    28
    8
  • postat de Gigel
    Joi, 10 Aprilie 2025 08:20
    5.13.129.***
    Ics vezi ca e o carte scrisa de una Gabriele Kuby, iti explica acolo ce si cum. Asta daca esti curios sa citesti. Daca nu fotbal si manele.
    5
    8
  • postat de BUUUAHAHAHAAA
    Joi, 10 Aprilie 2025 07:56
    193.230.156.***
    Mei, nu fiti rai!A facut si el un BORCANUS CAPTIVUS....LA SCUFIE L-ATI CAUTAT? CA SIGUR GASITI CATIVA MINIONI PE CREIERUL LUI....
    0
    15
  • postat de Practici de concurenta neloiala
    Joi, 10 Aprilie 2025 07:12
    5.13.128.***
    Reclama mascata la un produs ieftin, natural si romanesc de afirmare a masculinitatii in detrimentul produselor chinezesti scumpe, pline de ftalati din sex-shopuri.
    Sa vina ANPc-ul piedonal!
    2
    12
  • postat de IULIAN
    Joi, 10 Aprilie 2025 05:33
    89.137.30.***
    Chiar așa nebun nu sunt însă de citit mai citesc, nu e așa tare ca aia cu borcanul „“Sindromul vârcolacului”, un nou pericol pentru sănătatea câinilor”....oameni buni, pe ce planetă trăim ?
    7
    3
  • postat de IULIAN
    Joi, 10 Aprilie 2025 04:28
    89.137.30.***
    Era o problemă dacă își băga un cactus, adică ce vină au plantele?
    4
    8
  • postat de IULIAN
    Joi, 10 Aprilie 2025 04:22
    89.137.30.***
    Viața de medic ne e simplă, să nu creadă nimeni că pacientul a dat șpagă ca să-i extragă borcanul din cur.
    5
    5
  • postat de Von Bergovicz
    Joi, 10 Aprilie 2025 00:47
    109.166.132.***
    Vorba clasicului în viața Rocco Siffredi in seria de succes Animal Trainer: sempre nell cullo! Mai sunt atâția " masculi" care fac chat.video pentru a plăti chiria la A uri
    3
    23
  • postat de paloma
    Joi, 10 Aprilie 2025 00:11
    86.124.203.***
    Era de Tecuci ???!!!
    5
    18
  • postat de X.
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 23:16
    80.233.62.***
    Repede mai faceți legătură între progresism și lipsa de neuroni a unuia. Va place borșul...sau muștarul. Amândouă de Tecuci.
    11
    25
  • postat de utilizator
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 21:54
    5.13.203.***
    provocari de pe tiktok? sau provocari de pe video chat? :D
    2
    36
  • postat de Von Bergovicz
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 21:16
    109.166.132.***
    Woke, LGBTW, tot ce e mai bun din vest. Din ce in ce mai mulți bărbați pe din dos. Părerea mea: mai bine te știe lumea de cel mai mare curvar decât de cel mai adânc în spate
    26
    31
  • postat de IULIAN
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 21:07
    89.137.30.***
    Am o nelămurire, borcanul era de murături ?...dacă da, cam ce diametru avea ?
    23
    11
  • postat de de ce nu si-a bagat in cur un ananas...era greu de scos...
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 19:18
    128.127.119.***
    oamenii au facut tot timpul dobitocenii.. asta e in firea oamenilor de cind s-au nascut din maimuta...asta cu borcanul e caz de idiot..nu are legatura cu progresismul...
    7
    38
  • postat de A
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 19:12
    86.120.65.***
    R, iti aduci aminte cand radeam de ne dureau falcile de astia care "cadeau" in diverse obiecte?

    Borcanul de mustar e nou.
    3
    25
  • postat de eu
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 18:39
    5.13.188.***
    Cui îi place mai mult muștarul de Tecuci? Lui florin sau lui IULIAN, analiștii ?E condimentat și îi inspiră să scrie
    10
    18
  • postat de Cetățean
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 18:26
    128.127.118.***
    Halal știre, planeta este intr-un punct critic al existenței si noi scriem dedpre borcane băgate in anus !!!!!
    26
    22
  • postat de Gigel
    Miercuri, 09 Aprilie 2025 18:09
    5.13.129.***
    Progresismul si prostia merg mana in mana.
    42
    46

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro