UPDATE. Galațiul renunță la focurile de artificii de Revelion. Contract atribuit pentru „Feeria de iarnă”

UPDATE. Galațiul renunță la focurile de artificii de Revelion. Contract atribuit pentru „Feeria de iarnă”
Evaluaţi acest articol
(27 voturi)

„Pentru prima oară, pentru a contribui la protejarea animalelor și mediului, municipiul Galați se alătură inițiativei marilor orașe (Cluj-Napoca, Iași, Constanța, Brașov, Ploiești etc.) și renunță la focurile de artificii obișnuite la trecerea dintre ani”, a anunțat Primăria municipiului Galați într-un comunicat de presă. Administrația locală a comunicat cine va organiza Târgul de Crăciun și petrecerea publică de Revelion, în cadrul Festivalului „Feerie de iarnă”.

Ce distracție ne pregătește Primăria: «Feerie de iarnă» de 1,2 milioane de lei”, aflați din ediția de miercuri, 22 octombrie, a ziarului „Viața liberă”. Ei bine, procedura derulată de Primăria Galați pentru organizatorul distracției s-a încheiat.

Câștigătoare cu repetiție – sau cu tradiție, dacă vreți, a achizițiilor lansate de Primăria Galați – firma Autentic Technology&Events SRL va organiza și anul acesta Festivalul „Feerie de iarnă” de la Galați, în perioada 28 noiembrie 2025 – 11 ianuarie 2026. Potrivit autorităților locale, pentru realizarea acestor evenimente sunt alocate 1,1 milioane de lei.

„Feeria de iarnă”, ajunsă la a treia ediție va cuprinde Târgul de Crăciun – Tărâmul lui Moș Crăciun și Revelionul în stradă 2025-2026.

Astfel, la Târgul de Crăciun – Tărâmul lui Moș Crăciun, care se va desfășura în Grădina Publică, gălățenii de toate vârstele de vor bucura de nenumărate surprize: activități distractive pentru copii la patinoarul în aer liber, carusel, roată de observație panoramică, Cutia Poștală a lui Moș Crăciun, Taxiul lui Moș Crăciun, Trenulețul lui Moș Crăciun, Atelierul lui Moș Crăciun, concurs de împodobit brazii etc.

Vor fi amenajate 20 de căsuțe speciale pentru producători și expozanți, cu gustări tradiționale și daruri de sărbători.

Va avea loc și un târg al meșterilor populari.

De asemenea, va fi organizată o paradă cu mașini de epocă, un moment special cu decoruri specifice sărbătorilor de iarnă.

Conform Primăriei, pe parcursul întregii perioade, vor fi spectacole cu artiști recunoscuți precum Andia, Bere Gratis, Raluka, Pepe, Elena Gheorghe, Cornelia și Lupu Rednic, Acoustic Boyz, L.A., Bibi, Vescan etc. Nu vor lipsi momentele speciale oferite de Magicianul Robert Tudor.

În cadrul evenimentului, se va derula și campania umanitară „Încalță un copil”, care se va desfășura începând cu deschiderea Târgului de Crăciun și până în weekendul dedicat sărbătorii de Sf. Nicolae și are ca scop sprijinirea copiilor nevoiași din comunitate. Astfel, într-un spațiu special amenajat în perimetrul târgului, se va putea dona încălțăminte (ghete, cizme etc.) de diverse mărimi, care vor fi colectate și donate copiilor aflați în dificultate.

Inițial, Primăria ceruse în caietul de sarcini organizarea unui foc de artificii de 15 minute. Între timp, a renunțat la această idee: „Revelionul în stradă 2025-2026 se va desfășura în centrul orașului, acolo unde atmosfera va fi întreținută de DJ. Pentru prima oară, pentru a contribui la protejarea animalelor și mediului, municipiul Galați se alătură inițiativei marilor orașe (Cluj-Napoca, Iași, Constanța, Brașov, Ploiești etc.) și renunță la focurile de artificii obișnuite la trecerea dintre ani”, a transmis municipalitatea.

Citit 18163 ori Ultima modificare Joi, 13 Noiembrie 2025 19:36

11 comentarii

  • postat de E greu cu civilizatia
    Joi, 13 Noiembrie 2025 19:43
    86.124.202.***
    Acum sa nu uitati sa va adunati rahatul dupa cainii vostri nestresati si sa nu mai fie cotete pe langa blocuri taranoilor.Bine ati venit in tristetea totala a orasului,traiasca ghiorlaneala poleita.
    7
    9
  • postat de Cetatean
    Joi, 13 Noiembrie 2025 19:14
    5.13.152.***
    Poate se dau bonuru fiscale,SI NU SE MAI PRACTICA EVAZIUNEA FISCALA DE INSUSI PRIMAR SI POLUTIE. ASA SE VA PUTEA SI PRETURILE EXORBITANTE PRACTICATE DE HOTI.
    1
    5
  • postat de aceisi golaneala
    Joi, 13 Noiembrie 2025 19:07
    86.124.201.***
    Aveau de furat prea putin cu artificii asa ca si -au marit suma de furat. asa ca spor la uplut buzunare cu banii galatenilor.
    1
    4
  • Joi, 13 Noiembrie 2025 16:44
    89.136.231.***
    Acest bobor mioritic inferior nu se va face bine în veci! Trebuia interzisă cumpărarea de "mici bombe" de către toți derbedeii ce le detonează în spatele blocurilor!
    2
    11
  • postat de Marius
    Joi, 13 Noiembrie 2025 15:43
    5.2.208.***
    Animalele sa stea la tara si nu la oraș! Când acestea fac galagie si latra in locuinta de la bloc deranjand vecinii, ce solutii adoptam!?
    8
    7
  • postat de Camelia
    Joi, 13 Noiembrie 2025 15:37
    86.124.201.***
    Puterea lui Boc/Cluj s-a intins pana la Galati si si-a spus cuvantul. Pucheanu s-a facut GHIOCEL si a lasat privirea in pamant.
    3
    6
  • postat de Pe timpul lui Ceașcă când se trăgea cu câte o rachetă de semnalizare era mai bine
    Joi, 13 Noiembrie 2025 15:27
    86.120.239.***
    Protejează nu doar animalele ci și păsările.N-aveti idee ce înseamnă să ai un copac înalt în curte și să nu pocnești de Revelion.Cred că am avut vreo 6 specii de păsări adăpostindu-se
    1
    6
  • postat de Alergatorul de pe Faleza
    Joi, 13 Noiembrie 2025 15:14
    5.13.198.***
    Iar se organizeaza totul in Gradina Publica. De ce duceti evenimentele acolo??? Anii trecuti au fost seri in care abia daca zareai 10 persoane printre tarabe. O totala lipsa de inspiratie in Primarie!
    2
    8
  • postat de ana
    Joi, 13 Noiembrie 2025 14:18
    86.124.201.***
    Focurile de artificii organizate de primarie sunt cele care sperie cainii sau bubuiala din cartiere de la pocnitori, petarde, artificii? Cred ca astea ar trebui interzise daca vrei sa faci ceva....
    3
    47
  • postat de lasați-ne naibii în pace cu parangheliile voastre!!!!
    Joi, 13 Noiembrie 2025 14:00
    216.131.117.***
    Nu v-ați săturat mǎ? Tu ăla din Primărie care ai făcut obsesie cu centru? Stai la tine acasă, ce-ți pasă. Musai DJ din banii noștri, alți ani când a mai fost în centru erau max15amețiți în fața scenei
    4
    27
  • postat de Dana
    Joi, 13 Noiembrie 2025 13:56
    86.124.200.***
    Nouă ne plac tradițiile. Suntem cu familia tradițională, organizatorul tradițional și, pana acum 36 de ani, cu conducătorul tradițional. Nimic nu evoluează, suntem tot acolo.
    5
    20

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro