Spectacol total în sportul eleganţei

Evenimentul dedicat dansului, desfăşurat la Sala "Dunărea", a avut peste 1.000 participanţi la cele două secţiuni, "Cupa Beija Flor" la dans sportiv şi "Danube Dance Fest", competiţie dedicată grupurilor și baletului. Deşi a fost vorba de evoluţii pe parcursul multor ore în fiecare din cele două zile, tribuna a fost plină aproape în permanenţă.

La dansul sportiv de performanţă din cadrul "Cupei Beija Flor" au participat peste 250 de perechi, dintre care 24 au fost din Republica Moldova, inclusiv de la celebrul club Codreanca.

Reprezentanţii cluburile gălăţene de profil şi-au reconfirmat nivelul ridicat de performanţă, prin nouă clasări pe primul loc: Mihai Ciolan şi Ana Tenie (Beija Flor) au făcut dubla (secţiunile standard şi latino) la clasa D 16-35 ani, Tudor Bratu şi Maria Hârtopeanu (Fantezia) s-au impus la open basic 12-13 ani (ambele secţiuni), Robert Avram - Bianca Codrescu (Beija Flor) au câştigat openul basic latino la 14-15 ani, Tudor Pitulice - Bianca Geantă (Fantezia) au fost cei mai buni la cealaltă secţiune (standard) a categoriei de vârstă 14-15 ani, campionii naţionali Rareş Vădana - Tea Neculae (Fantezia) au făcut show şi s-au impus la ambele secţiuni ale openului categoriei de vârstă juniori II (12-15 ani), iar Răzvan Lupaşcu şi Ioana Marcu (Fantezia) au câştigat openul celor mari (16-35 ani), secţiunea standard. De asemenea, pe prima poziţie au încheiat Dragoș Chisean - Oana Răileanu (filiala din Galaţi a clubului bucureştean Phoenix), la clasa Hobby 12-15 ani.

De la Generaţia 9 (filiala Galaţi), cel mai bun rezultat l-au avut Andi Dragoș şi Cristina Leca, locul 2 la standard şi 3 la secţiunea Latino, clasa D 16-35 ani.

Pe locul 3 s-au mai clasat Sorin Hurmuzache - Andreea Dublea (Beija Flor) la open basic 12-13 ani şi Victor Holban - Andrada Dumitru (Beija Flor) la open latino 16-35 ani.

Pe locul 4 a încheiat perechea Alexandru Macovei - Alina Negruș (Beija Flor) la clasa D, standard, 16-35 ani, la fel ca perechile Teodor Borcan - Carla Sava (Beija Flor) la open latino 12-15 ani, Rareş Contantin - Daria Ichim (Fantezia) la open standard 14-15 ani şi Andrei Cojocaru - Giulia Popovici (Generaţia 9 Galaţi) la hobby 12-15 ani.

Festivalul formaţiilor

Un mare succes a fost şi prima ediţie a "Danube Dance Festival", competiţia pentru formaţii având peste 600 de participanți, din București, Bacău, Constanța, Brăila, Carcaliu (jud. Tulcea, comunitatea lipovenească), Tecuci, Galați și R. Moldova.

De la Galați au concurat Beija Flor, Azur Dance, Karisma Dance Studio, Phoenix, Hobby Dance, Artistique Balet, Baletistic Art şi Școala de dans Cudalbi.

S-a concurat la mai multe categorii de vârstă, începând de la prichindeii sub 6 ani, la secţiunile dans clasic, contemporan, modern, urban style, dans de caracter şi MTV-comercial.

Numerosul public a fost delectat şi cu două evoluţii demonstrative aplaudate îndelung, oferite de multiplul vicecampion mondial şi european Mihai Paraschiv de la Fantezia, alături de noua sa parteneră, Irina Tudorache, respectiv, de celebrul Momo Peter Sanno, cunoscut printre altele şi pentru succesul de la "Românii au talent".

Citit 1495 ori Ultima modificare Miercuri, 21 Martie 2018 18:28