Doar un punct în primul meci al derbiului de la Braşov. Victoria a fost ratată dramatic, la şuturi de departajare

Echipa de hochei CSM „Dunărea” Galaţi a obţinut un punct din primul meci al dublei de la Braşov, cu Corona, fiind învinsă la şuturile de departajare, scor 3-4. După cum s-au desfăşurat ostilităţile, se poate spune că echipa gălăţeană a pierdut două puncte în această dispută, după ce a condus cu 1-0 la prima pauză (gol marcat de Zagidulin) şi cu 3-1 după repriza secundă (marcatori Irimia şi Kiricenko), dar după repriza a treia a fost 3-3.

Cele două formaţii se vor întâlni din nou marţi, de la 18.30, într-o nouă dispută de mare importanţă în duelul pentru ocuparea primului loc la finalul sezonului regulat din Campionatul Naţional.

Echipa gălăţeană a avut parte de un tratament extrem de ostil din partea conducerii clubului braşovean, care nu a oferit acces pe gheaţă în dimineaţa dinaintea jocurilor şi acces limitat la vestiar, deşi aceste facilităţi sunt o practică uzuală de foarte mulţi ani, un "gentleman’s agreement" între puţinele cluburi de profil din România.

Citit 1192 ori Ultima modificare Luni, 11 Martie 2019 23:27