Halep ratează finala de la Miami, dar și revenirea pe locul 1

Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului Premier Mandatory de la Miami. Halep a fost învinsă, scor 7-5, 6-1, de Karolina Pliskova (Cehia, locul 7 WTA), într-un meci întrerupt de două ori din cauza ploii, la 3-3 și 40-15 pe serviciul româncei, respectiv la set și 5-0 pentru Pliskova. Aceasta este a treia victorie a cehoaicei din zece confruntări directe cu fostul lider mondial.

Totodată, Halep a ratat și revenirea pe primul loc al clasamentului mondial. Sportiva noastră era în faţa oportunităţii de a câştiga primul turneu al anului, iar o calificare în ultimul act ar fi fost sinonimă cu revenirea pe locul 1 WTA. În clasamentul ”virtual” (WTA-live-ranking), Simona trecuse deja, odată cu accederea în penultimul act, de Petra Kvitova, sportivă care a pierdut în sferturile de finală. Acum, însă, îşi vede poziţia secundă ameninţată, Pliskova putând să urce până pe locul secund, dacă se impune în finala cu australianca Ashleigh Barty.

Citit 895 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00