FOTBAL | Meci spectaculos în campionatul juniorilor

Echipa de juniori A de la SC Oţelul

Campionatul Naţional pentru juniori A şi B a continuat în weekendul trecut cu meciurile etapei a 18-a (a patra din al doilea retur), printre care s-au aflat şi duelurile dintre echipele gălăţene CS Municipal şi SC Oţelul.

De la 0-2, la 4-2

La partida juniorilor mari (Under 19), spectacolul a fost la cote înalte. Cei de la CSM, aflaţi în postura de echipă gazdă, au pornit mai bine şi la pauză conduceau cu 2-0, ambele reuşite aparţinându-i aceluiaşi jucător - Bogdan Bandac (golul al doilea înscris din penalti). De la cabine au revenit pe teren parcă alte echipe. Tinerii „oţelari” şi-au reamintit că, totuşi, sunt liderii Seriei a II-a şi au schimbat registrul tactic, precum şi atitudinea şi determinarea. Profitând şi de lipsa de soluţii la schimbări din tabăra CSM, cei de la Oţelul a reuşit să întoarcă soarta partidei, de la 0-2 ajungând să câştige cu 4-2. Jucătorul reprizei secunde a fost Ioan Buhăescu, care, deşi a intrat după pauză, a marcat trei din golurile echipei sale, al patrulea gol fiind marcat de Partenie.

Acest meci spectaculos, cu şase goluri, s-a bucurat şi de un arbitraj pe măsură, cel al brigăzii gălăţene conduse de Alexandru Burloiu, căreia i s-au aliniat echipele:

CS Municipal: Honţaru - Ştefănescu, Ioanovici, Bahrim, Covalea - Popa, Bandac, Postelnicu, Angheluţă - Tănasă şi Călin. A mai jucat Palade (antrenor Ionuţ Niculcea).

SC Oţelul: Viorică - Cucu, Bucevschi, Drăgan, Dragu - Mereuţă, Partenie, Cireş - Nemţanu, Palade şi Pavel. Au mai jucat: Buhăescu şi Stancu (antrenor Sorin Tîrîlă).

La juniori mici (Under 17), victoria le-a revenit tot „oţelarilor”, aflaţi şi ei pe primul loc în clasamentul seriei. Scorul a fost 6-1 pentru elevii antrenorului Ion Basalic, autorii golurilor fiind Farcaş 2, Ciuraru, Grădinaru, Cireş şi Cojan. De remarcat că toate golurile au fost din acţiune. Pentru CS Municipal (antrenor Ciprian Mocanu) a înscris Florea, din penalti, iar Trandafir a irosit o lovitură de la 11 metri.

LPS Galaţi a jucat acasă cu echipele LPS Vaslui: 5-0 la juniori mari (marcatori: Chiriac 2, Panaite, Costea şi Domniţeanu), iar juniorii mici au pierdut, scor 1-3 (gol Angheluţă).

Şi în runda viitoare (duminică, 17 noiembrie) avem parte de dueluri între echipe gălăţene: Oţelul - LPS Galaţi (la „Siderurgistul”), în timp ce echipele CSM Galaţi vor juca cu CSM Focşani, în deplasare.

Citit 1147 ori Ultima modificare Luni, 11 Noiembrie 2019 18:42