Primele concursuri de şah după pandemie

Astăzi şi mâine, la Snagov

Practicanţii sportului minţii din Galaţi revin în competiţiile naţionale oficiale. Primele confruntări vor avea loc în weekend (11-12 septembrie), la Snagov. Se vor întrece echipele de seniori, în cadrul Campionatului Naţional de şah rapid şi blitz, unde Galaţiul va fi prezent cu echipa masculină a ACS Smart.

Imediat după aceea, în perioada 13-17 septembrie, în aceeaşi localitate, se va desfăşura Campionatul Naţional (Superliga) al echipelor masculine şi feminine, la şah clasic. Printre sportivii înscrişi în concurs se vor afla şi jucătorii de la ACS Smart, în timp ce în competiţia de şah rapid feminin va participa echipa CS Municipal Galaţi.

În vederea acestor concursuri, o parte dintre şahiştii gălăţeni au participat la un antrenament Master, organizat de ACS Smart. Acesta s-a desfăşurat pe durata a 9 runde şi a fost câştigat de Samuel Timotei Ghimpu (ACS Smart), cu 6 puncte. Învingătorul a câştigat cinci partide, la Emilian Alexandru Crăciun, Cristian Mihai, Ionuţ Alexandru Dobrin, Dragoş Antonică, Iulian-Cristi Coca, şi a realizat două remize, cu Ioan Marius Isfan şi Robert Daniel Pîsu. Ghimpu a fost urmat în clasament de Dragoş Andrei Antonică (Clubul Diana Galaţi), Lucian Gîlea (Smart), Cristian Clement Dăianu (CS Otopeni), Ioan Marius Isfan, Alexandru Emilian Crăciun, Ionuţ Alexandru Dobrin, Cristian Mihai, Robert Daniel Pîsu şi Iulian Cristi Coca (toţi de la Clubul Smart).

Citit 1167 ori Ultima modificare Vineri, 11 Septembrie 2020 13:17