Evaluaţi acest articol
(4 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Astăzi se dispută primele meciuri din turneul play-off al primului eșalon masculin de volei, partide ce vor stabili campioana şi celelalte medaliate ale actualei ediţii.

Turneul este găzduit de Sala Sporturilor din Zalău și la el iau parte cele mai bune patru echipe, în ordinea punctelor acumulate: CSM Arcada - 55 puncte, VM Zalău și Steaua - câte 46, SCMU Craiova - 44.
Dupa câte se poate vedea, echipa noastră se prezintă cu un bilanț excelent, fapt ce-l mulțumește și pe antrenorul Sergiu Stancu. "Realizările din sezonul regulat sunt într-adevăr foarte bune, însă competiția continuă. Ne așteaptă șase partide cu diferite grade de dificultate și va trebui să le tratăm ca atare. Abia după ultimul fluier vom putea să ne pronunțăm. Este adevărat, noi vom trata toate meciurile cu concentrare maximă, iar rezultatele lor sperăm să ne aducă cel de-al treilea titlu de campioni", ne-a spus tehnicianul gălăţean.

Lot complet pentru primul turneu

Echipa este bine pregătită, jucătorii apţi, au trecut cu brio și testul COVID-19, iar acum așteaptă cu încredere meciurile din oraşul de reşedinţă al județul Sălaj. Marți după-amiază, elevii profesorului Stancu au efectuat ultimul antrenament acasă, iar la orele serii au plecat spre Zalău. Ieri au avut programat antrenamentul oficial, iar astăzi, de la ora 14.00, gălăţenii vor juca cu SCMU Craiova. Programul echipei noastre se prezintă în continuare astfel: mâine, cu VM Zalău (ora 18.00), iar sâmbătă, cu Steaua (ora 14.00). Sunt meciuri care stârnesc interesul amatorilor sportului cu mingea peste plasă, pe care dorim ca echipa gălăţeană să le treacă cu bine.
Pentru cei interesați, prezentăm și cuplurile de arbitri ce vor conduce meciurile celor de la Arcada: Mihai Coman - Bogdan Stoica (ambii din București), cu SCMU Craiova; B. Stoica - Alin Mateizer (Ploiești), cu Zalău; Mateizer - Cristian Cristea (București), cu Steaua.
În autocarul care i-a transportat spre primul turneu au urcat jucatorii: Rață, Talpă, Nalobin, Darlaczi, Jovanovici, Lescov, Sestan, Bala, Klapwijk, Stuart, Olteanu, Stankovici, Cristudor și Kantor.
Iată o declarație optimistă a profesorului Sergiu Stancu (ajutat de secundul Răzvan Tănăsescu, Carlo Sati - preparator fizic, Eugen Pascale -fizioterapeut). "Este un turneu extrem de important în care se întrec cele mai bune echipe din voleiul românesc. Dorim ca acest play-off să fie o încununare a întregului parcurs al actualului sezon. Avem nevoie de concentrare maximă, să ne facem jocul nostru, iar la final să putem spune că ne-am îndeplinit obiectivul".
Cel de-al doilea turneu al play-offului se va desfășura la Galați, peste o săptămână, în perioada 15-17 aprilie, cu aceeași ordine a meciurilor.

Citit 549 ori Ultima modificare Miercuri, 07 Aprilie 2021 14:54

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro