Încă o izbândă pentru voleiul gălățean: CS Municipal Arcada, în sferturile CEV Cup

(6 voturi)

Atmosferă sărbătorească, joi seară, la Sala Sporturilor ”Dunărea”, unde campionii de la Arcada au făcut pasul decisiv spre etapa sferturilor de finală ale competiției continentale CEV Cup.

În compania unui adversar valoros (locul 2 în campionatul Germaniei), dar și ambițios – United Volley Frankfurt, echipa gălățeană a scris încă o pagină de istorie. A parcurs cu succes trei etape din cea de-a doua competiție continentală, după ce le-a eliminat pe LVI Praga și Chaumont, iar acum a venit rândul nemților din Frankfurt să recunoască superioritatea echipei noastre.

Meciul decisiv n-a fost deloc ușor

După victoria cu 3-0 din prima manșă, meciul al doilea a fost mult mai echilibrat și deosebit de disputat. Nemaiavând ce pierde, echipa oaspete s-a agățat de orice șansă și a câștigat două seturi, ceea ce îi conferă statutul de învinsă la limită. Scorul final a fost 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11)

Returul a debutat cu un set cuminte, dominat clar de ai noștri: 5-2, 10-5, 14-8, 25-20. Au urmat, însă, trei seturi foarte lungi, cu alternanțe permanente pe tabela de scor, la capătul cărora am consemnat egalitatea la seturi. Actul al doilea ne-a oferit nu mai puțin de 12 egalități, care au demonstrat echilibrul întregii partide. Iată cum s-au desfășurat: 4-4, 6-6, 11-9, 15-14, 18-19, 22-20, dar și scoruri de setball, 24-23, 25-24, 25-26, până la 27-29. A urmat încă un set cu o desfășurare asemănătoare: 3-3, 9-6, 13-10, 14-15, 19-21, 23-21, 25-27 și 1-2 la seturi după 14 egalități.

O victorie dulce, dulce...

Pentru a fi scutiți de emoții, băieții noștri trebuiau să facă totul pentru a egala și a împinge meciul spre tiebreak. Așa a fost, dar după multe emoții: 3-3, 7-7, 11-7, 16-12, 22-19, 24-25 și 27-25. Cu 2-2 la seturi, Arcada își asigurase calificarea mai departe, rămânând de rezolvat doar ecuația câștigătoarei partidei. Și aceasta a fost echipa noastră, care în setul decisiv s-a impus cu 15-11 și victoria finală, la scorul de 3-2.

"O victorie foarte importantă, care ne-a dus în sferturile CEV Cup. Puteam s-o dobândim și mai repede, dar după o frumoasă luptă sportivă, cum a fost și în această seară, succesul este și mai dulce. Cum ne-am așteptat, echipa germană n-a cedat disputa niciun moment, dându-ne mult de lucru. Îi felicit pe băieți pentru această calificare, iar acum ne îndreptăm atenția spre faza următoare, când vom întâlni o echipă din Polonia, cu un volei foarte puternic, dar și spre competițiile interne, campionatul și Cupa României", ne-a spus antrenorul Sergiu Stancu.

Cu excepția lui Talpă și Bissette, ambii accidentați, la gălățeni au evoluat toți ceilalți 13 jucători.

Vineri, 21 ianuarie 2022, dis-de-dimineață, Arcada a plecat spre Banat, unde sâmbătă, 22 ianuarie 2022, va juca împotriva echipei Universității de Vest Timișoara în Divizia A1.

Citit 579 ori Ultima modificare Vineri, 21 Ianuarie 2022 19:15