Etapă favorabilă echipelor gălățene

Echipele gălăţene CSM Arcada și CSU Hygienium au avut o etapă net favorabilă, cu victorii la zero.

Pentru cei de la Arcada a fost un succes sosit la timp, înaintea importantului examen din CEV Cup, cu o reprezentantă a voleiului polonez. Întâlnirea de la Baia Mare, cu Știința Explorări, o echipă de tradiție, s-a disputat conform așteptărilor - cu multe faze interesante, dar și cu alternanță pe tabela de scor. Acolo unde s-au împotmolit alte echipe fruntașe din campionatul nostru, CSM Arcada a reușit o victorie foarte importantă, fără set pierdut! Scorul a fost 3-0 pentru gălățeni, 25-22, 25-18, 26-24, după o dispută demnă de nivelul primului eșalon. Gălățenii au început cu sextetul: Raici, Sestan, Bala, Talpă, Rangel, Sobirov - Kantor (libero). În setul al treilea au mai jucat: Toro, Teleleu și Rață. Ieri, echipa noastră a efectuat un antrenament la Baia Mare, după care a ajuns în Capitală, iar astăzi va decola spre Varșovia, unde în cursul acestei seri va avea loc antrenamentul oficial dinaintea meciului din sferturile CEV Cup de mâine, de la ora 18:00, cu SKRA Belchatow.

CSU Hygienium, din victorie în victorie

Fetele de la CSU Hygienium au avut din nou o prestație reușită și s-au impus cu 3-0, într-un meci care nu le-a ridicat niciun fel de probleme, cu CSM București, ocupanta locului al treilea în Divizia A2. Pe seturi: 25-14, 25-20, 25-16. Meciul disputat sâmbătă la Sala "Florin Balaiș" a contat pentru a doua etapă a returului. Echipa aliniată: Andreea Stănescu, Cristina Popoiu, Carolina Radu, Anamaria Berdilă, Alexandra Iordache, Sorina Răileanu - Minca Cristea (libero). A mai intrat: Ioana Ștefu. Meciul următor va avea loc în deplasare, la Constanța, cu Academia de Volei Tomis.

Citit 681 ori Ultima modificare Luni, 31 Ianuarie 2022 01:31