Handbalistele junioare de la CSM, surpriza campionatului

HANDBAL. Formaţia CSM Galați a învins echipa ACS Lucian Bute, cu scorul de 23-19, în Campionatul Național de handbal al junioarelor I. Elevele antrenoarei Sanda Asandei (ajutată de Relu Donțu) au produs surpriza campionatului, printr-un joc interesant, cu momentele importante bine gestionate.

TENIS. După ce a obţinut două victorii, gălățeanca Patricia Țig a fost eliminată în optimile de finală ale unui turneu ITF desfăşurat în Italia.

DANS SPORTIV. În competiția de 10 dansuri de la "Cupa Brașov", perechea gălățeană Tudor Bratu/ Alma Stoinoiu s-a clasat pe locul 3 la categoria Open Basic standard (din 27 de perechi) și pe locul 1 la categoria Open Basic latino. La rândul ei, perechea Alin Tudose/ Maria Gâscă a ocupat locul al cincilea la Open Basic standard.

FOTBAL. Echipele Under 17 și Under 19, participante în Campionatul Național de fotbal juniori, au susținut noi partide, în etapa a 9-a a competiției. Iată rezultatele înregistrate: CSM Galați - Dacia Unirea Brăila 1-0 și 10-0, LPS Focșani - LPS Galați 1-0 și 2-1, LPS Bacău - Oțelul 5-0 și 1-1.

În clasamentele la zi, situația gălățenilor se prezintă astfel: Under 19: CSM Galați (antrenor Tudorel Pelin) - locul 1, cu 21 de puncte, LPS Galați - locul 3, cu 18 puncte, Oțelul - locul 5, cu 13 puncte; Under 17: CSM Galați - locul 4, cu 16 puncte, Liceul Sportiv - locul 5, cu 14 puncte, Oțelul - locul 9, cu 4 puncte.