SPECIAL DE MONDIAL. Argentina - Arabia Saudită 1-2: Prima mare surpriză

Formaţia Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi, în Grupa C a competiţiei. Surpriza poate fi considerată una dintre cele mai mari din istoria competiţiei, meciul punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de partide consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un singur meci fără înfrângere pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).

Argentinienii au deschis scorul devreme, printr-un penalty acordat ușor și transformat de Leo Messi (min. 10) și au continuat să domine autoritar prima repriză, având și goluri anulate pe motiv de ofsaid. Arabii au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Al Shehri (min. 48) şi Al Dawsari (min. 53). Campioana Americii de Sud, cotată cu a doua șansă la câștigarea competiției, a căutat egalarea, însă fără succes, în special din cauza unui joc lent şi previzibil. Selecţionata Arabiei Saudite a rezistat până la final, surprinzându-i pe argentinieni prin disciplina tactică.

Tot marţi va avea loc partida Mexic - Polonia, jocurile din runda a doua fiind programate sâmbătă, 26 noiembrie, Polonia - Arabia Saudită şi Argentina - Mexic. Pentru argentinieni se anunță zile grele, cu două jocuri capitale, cu  Mexic şi Polonia, pentru depășirea fazei grupelor. Cât despre câștigarea Cupei Mondiale...

Citit 648 ori Ultima modificare Marți, 22 Noiembrie 2022 15:06