SPECIAL DE MONDIAL. Japonia - Croația 1-2: Prima calificare după prelungiri

(2 voturi)

Iată că după patru partide din faza optimilor de finală de la Cupa Mondială a venit, în cel de-al cincilea, momentul prelungirilor. A fost 1-1 între Japonia și Croația după timpul regulamentar de joc. Maeda a deschis scorul pentru japonezi (min. 43), iar Perisic a readus egalitatea în min. 55. De aici a urmat un joc de așteptare până în reprizele suplimentare, iar de acolo până la executarea loviturilor de departajare. Mai multă încredere în execuțiile lor au avut croații, care au înscris de trei ori (Vlasic, Brozovic și Pasalic), iar japonezii o singură dată (Asano). Astfel, după 1-1 și 3-1 la loviturile de departajare, Croația s-a calificat în sferturi, unde va da peste învingătoarea dintre Brazilia și Coreea de Sud.

Citit 684 ori Ultima modificare Luni, 05 Decembrie 2022 20:23