Oțelul, plusuri și minusuri după prima etapă a sezonului

(19 voturi)

Primele impresii după startul sezonului Superligii

S-au încheiat primele meciuri din campionatul Ligii I de fotbal, iar primele concluzii pot fi deja scoase în evidență.

Mult așteptatul start al Superligii a fost deja depășit, iar printre echipele care s-au aflat în centrul atenției a fost și Oțelul, care a remizat, scor 1-1, cu o echipă de baraj de retrogradare în sezonul precedent, UTA. Iată rezultatele complete ale rundei inaugurale: Oțelul - UTA 1-1, Rapid - Sepsi 0-0, Hermannstadt - Farul 0-1, CFR Cluj - Poli Iași 2-0, Petrolul - "U" Cluj 1-1, FCU 1948 Craiova - FCSB 1-3, FC Voluntari - FC Botoșani 2-1 și Dinamo - CSU Craiova 0-2.

Cei mai mulți fani au fost prezenți la meciul Rapid - Sepsi, cu 11.800 de spectatori în tribune. Foarte aproape au fost și cei de la  la Tg. Jiu, cu 11.200, acolo unde s-a disputat partida FCU 1948 Craiova - FCSB. Pe locul trei ca număr al suporterilor prezenți la stadion s-a plasat Petrolul, cu 9.000. Oțelul a fost abia pe locul al patrulea, deși așteptările erau mult mai mari, cu 8.000 de fani în tribune. Ce-i drept, cei prezenți la stadion au fost foarte activi și au încurajat echipa favorită într-un mod entuziasmant. Apoi, urmează 6.900 de spectatori pe Stadionul "Arcul de Triumf", la Dinamo - CSU Craiova; 6.000 - la Hermannstadt - Farul, 4.500 la CFR Cluj - Poli Iași, iar cei mai puțini au fost la Voluntari - Botoșani, cu doar 1.355 de spectatori.

Trei remarcați la Oțelul

Oțelul a ratat o importantă șansă de a trece de UTA, formație care a arătat foarte rău în repriza a doua, din punct de vedere fizic, însă nu sunt de blamat jucătorii. Ci pur și simplu a fost una din acele zile în care rezultatul nu iese pe măsura așteptărilor din teren. Oțelul a avut două șanse extrem de mari de a marca pentru 2-1, prin Cisotti (care a ratat un penalti în minutul 76) și Cîrjan (din postura de singur cu portarul, min. 87). Din echipa gălățeană s-au făcut remarcați, dintre cei nou-veniți, trei jucători. Este vorba despre Ariel Lopez, care a fost folosit ca improvizație în centrul defensivei, Ștefan Bodișteanu (intrat la pauză) și Alexandru Pop (marcatorul golului). Bodișteanu și Pop au fost cei mai periculoși oameni de atac ai gălățenilor și au fost foarte activi pe toată durata prezenței lor în teren.

La celălalt capitol, al dezamăgirilor, poate să intre faptul că portarul Relu Stoian trăgea de timp pe final de meci, deși scorul era doar 1-1, iar Oțelul era echipa pe val. La fel cum dezamăgitoare a fost introducerea foarte târziu în meci a lui Gaitan, tocmai în minutul 90+3, ceea ce a părut mai mult ca un alt aspect de a trage de timp, deși scorul nu le era favorabil gălățenilor.

În general, în prima repriză, Oțelul a arătat rău ca echipă, dar acest lucru se poate pune și pe seama faptului că a fost vorba de tracul de debut, mai ales că majoritatea jucătorilor erau la primul contact cu Liga I.

Cea mai mare dezamăgire de după meciul cu UTA rămâne rezultatul, pentru că acest punct nu ajută cu mai nimic, mai ales că la final se și înjumătățește. Iar adversara a fost una din cele mai slabe echipe ale sezonul trecut, mult mai slab pregătită și ca lot, și din punct de vedere fizic, la ora partidei de la Galați.

Următorul meci al Oțelului va avea loc luni, 24 iulie, în deplasare la CS Universitatea Craiova.

Citit 2875 ori Ultima modificare Vineri, 21 Iulie 2023 09:50