România a câştigat Campionatul Mondial de minifotbal

(11 voturi)

Echipa națională a României a câștigat, sâmbătă seara, finala Campionatului Mondial de minifotbal, impunându-se după loviturile de departajare, scor 14-13, împotriva selecţionatei Kazahstanului. În finala turneului disputat în Emiratele Arabe Unite, kazahii au condus cu 2-0, însă România a revenit şi a egalat pe final de meci. În cele două reprize de prelungiri nu s-a marcat, iar câștigătoarea s-a decis după executarea loviturilor de la 7 metri. Scorul final a fost 14-13 pentru naționala pregătită de Virgil Bejenaru, care l-a avut în teren şi pe fostul internațional gălăţean Alexandru Bourceanu.

La turneul final al acestei ediţii a Mondialelor, desfăşurat în perioada 26 octombrie - 4 noiembrie, România a obţinut următoarele rezultate: 10-1 cu Sudan, 3-2 cu Spania, 0-0 cu SUA (în grupă), 7-0 cu Thailanda (în optimi), 2-0 cu Emiratele Arabe Unite (în sferturi), 3-0 cu Ungaria (în semifinale) şi 2-2 (14-13) cu Kazahstan (în finală).

Tricolorii au câștigat astfel singurul trofeu major care le lipsea din vitrină. Echipa națională de minifotbal a României mai are în palmares şase titluri europene şi două medalii de bronz mondiale, în SUA (2015) și Australia (2019).

Citit 1284 ori Ultima modificare Sâmbătă, 04 Noiembrie 2023 19:59