Doar 1-1 la Voluntari, deşi Oțelul ar fi meritat victoria

(27 voturi)

Fanii Oțelului au așteptat cu sufletul la gură primul meci din 2024 al favoriților, mai ales că majoritatea echipelor din zona de play-off au reușit să câștige deja în etapa cu numărul 21. Meciul Voluntari - Oțelul a fost unul cu un scenariu pe care gălățenii l-au mai trăit: au jucat bine, ar fi meritat să câștige, dar nu au adăugat decât un punct în clasament. A fost 1-1, prea puțin pentru cum s-au desfășurat ostilitățile.

Prima repriză, doar Oțelul pe teren

Deschiderea de scor a venit în minutul 11, prin fundașul Jonathan Cisse, care a finalizat în urma centrării lui Bodișteanu, din corner.

Pe teren a continuat să existe o singură echipă chiar și la 0-1 pe tabelă, dar majorarea de scor nu s-a mai produs. A fost una dintre cele mai bune reprize ale roș-alb-albaștrilor, caracteristică pentru prestațiile din deplasare pe care le-au avut gălăţenii și pe parcursul sezonului. La finalul primei reprize, comentatorul meciului a concluzionat că jucătorii de la FC Voluntari nici n-au călcat prin careul gălățenilor. Deși se contura o victorie a Oțelului, echipa nu s-a putut desprinde, cu toate că au fost mai multe momente periculoase la poarta ilfovenilor.

Ocazii mari și în repriza a doua

FC Voluntari a mai echilibrat partida în partea a doua a jocului, când a forțat pe alocuri egalarea. Prima mare ocazie a gazdelor a venit la o dublă-încercare a lui Boboc, ambele oprite de blocajul gălățenilor. Prima de Ghiocel, a doua de portarul Stoian.

O fază confuză s-a petrecut apoi când centralul Istvan Kovacs a dictat penalti la o intervenție corectă a lui Zivulici asupra lui Popescu. Noroc cu sistemul VAR, prilej cu care arbitrul și-a putut îndrepta eroarea și i-a acordat cartonaș galben pentru simulare fotbalistului de atac al ilfovenilor.

Oțelul a mai avut șarje ofensive nefinalizate corespunzător, iar FC Voluntari a reușit să egaleze prin Boboc, în minutul 80, din apropierea porții. A fost o fază în care apărarea gălăţeană a fost surprinsă de o centrare între linia defensivă și portar.

Rezultatul de 1-1 n-a fost ușor acceptat de gălățeni, așa că Oţelul a forțat victoria pe final. Două mari ocazii puteau să readucă trupa lui Dorinel Munteanu în avantaj. Tănasă n-a știut ce să facă cu mingea într-o poziţie favorabilă, iar Lameira a ratat din postură de singur cu portarul - intenția sa de finalizare fiind intuită de portarul Fernandez.

Per total, Oțelul a jucat admirabil, mai ales în condițiile în care există restanțe financiare apăsătoare, iar rezultatul de egalitate este mai puţin decât ar fi meritat ca urmare a prestației. Oţelul rămâne singura echipă neînvinsă în deplasare în acest sezon.

Oţelul a jucat în formula: Stoian - Jelev, Cisse, Ghiocel, Silva - Cisotti ('77 Jardan 77; '90 Adăscăliţei), Zivulici, Teles ('60 Lameira) - Maciel, Pop ('60 Rusevici), Bodişteanu ('77 Tănasă). La meci au asistat doar 210 spectatori.

Prin punctul obținut, Oţelul trece peste FCU 1948 Craiova în clasament, iar în următoarea partidă va avea de jucat acasă cu Petrolul (sâmbătă, ora 17:00).

Citit 2975 ori Ultima modificare Miercuri, 24 Ianuarie 2024 00:37