Oţelul, distanță de șase puncte față de play-off

(11 voturi)

Multe remize în meciuri ce ar fi trebuit să fie câștigate, conform cursului jocului, au făcut ca distanța gălățenilor până la primele șase poziții să fie de șase puncte, cu opt etape înaintea finalului.

Anul 2024 a adus un scenariu de joc pe care l-am tot văzut la Oțelul, în special în deplasare. Echipa lui Dorinel Munteanu a jucat bine, dar n-a reușit să obțină toate cele trei puncte. Iar după remiza de la Voluntari (scor 1-1), ecartul față de locurile de play-off s-a mărit la șase puncte.

Meciul cu ilfovenii părea că se îndreaptă în direcția potrivită, mai ales că Cisse a deschis rapid scorul, iar dominarea a fost de partea gălățenilor. Abia după pauză a mai echilibrat echipa din Voluntari partida, dar chiar şi după egalarea lui Boboc tot Oțelul a fost formaţia mai periculoasă și a ratat două șanse mari de a-și trece în cont toate punctele, inclusiv în prelungirile întâlnirii, la o fază de singur cu portarul a nou-venitului Lameira.

Dorinel Munteanu s-a arătat mulțumit de jocul echipei, iar punctul obținut speră să fie de folos la finalul sezonului. "Nu vreau să fiu răutăcios, dar rezultatul e mincinos. Am dominat tot meciul, am condus. În repriza secundă, doar câteva momente au avut adversarii inițiativa. Noi am avut multe ocazii, multe oportunități. Mă bucur totuși pentru băieți că au făcut un meci bun. Poate punctul va conta la final. În prima repriză a fost siguranță în apărare, trebuia să câștigăm jocul. Îmi pare rău pentru băieți că am făcut multe egaluri, am cedat multe puncte în acest campionat", a spus Munteanu, la capătul partidei.

Etapa cu numărul 21 n-a fost favorabilă Oțelului, în perspectiva clasării pe un loc de play-off, întrucât patru dintre contracandidate şi-au câștigat meciurile. Deși gălățenii au urcat un loc în clasament, distanța față de locurile de play-off s-a mărit de la patru la șase puncte. Iată lista completă a rezultatelor: Sepsi - Poli Iași 6-0, Rapid - FCU 1948 Craiova 4-3, ”U” Cluj - FC Hermannstadt 2-1, Petrolul - Dinamo 1-0, FC Botoșani - CFR Cluj 1-0, CSU Craiova - Farul 1-2, FC Voluntari - OȚELUL 1-1, FCSB - UTA 4-0.

Clasamentul la zi se prezintă astfel: 1. FCSB 47 puncte, 2. CFR Cluj 36 p, 3. Rapid 36 p, 4. CSU Craiova 34 p, 5. Sepsi 33 p, 6. Farul 33 p, 7. U Cluj 32 p, 8. Petrolul 30 p, 9. Hermannstadt 29 p, 10. OȚELUL 27 p, 11. FCU 1948 Craiova 27 p, 12. Voluntari 25 p, 13. UTA 24 p, 14. Poli Iași 23 p, 15. Dinamo 16 p, 16. FC Botoșani 15 puncte.

În următoarea rundă, Oțelul are de jucat un meci extrem de important, acasă, cu Petrolul, sâmbătă, de la ora 17:00.

Citit 3981 ori Ultima modificare Marți, 23 Ianuarie 2024 18:32