HANDBAL / Victorie în Cupa Cupelor: Oţelul Galaţi - Metalurg Skopje 30-25

Handbalistele de la Oţelul Galaţi s-au impus în manşa tur a dublei cu macedonencele de la Metalurg Skopje, scor 30-25, în turul trei al Cupei Cupelor. Meciul s-a disputat sâmbătă dimineaţă, în Sala Siderurgistul, luată cu asalt de spectatori.

Prima repriză a fost foarte dificilă pentru elevele Alexandrinei Soare (5-9, min. 15), dar până la pauză "oţelarele" au preluat conducere: scor 14-13.

Oţelul a dominat partea secundă a jocului, putând să se impună la o diferenţă şi mai clară. În minutul 57 al meciului Daciana Curtean a marcat pentru 30-23. Două eliminări în tabăra gălăţeana au permis oasptelor să mai puncteze, reducând astfel diferenţa. Rezultat final 30-25, iar calificarea se joacă sâmbătă viitoare, în Macedonia.

Oţelul Galaţi - Metalurg Sjopje 30-25 (14-13)

Turul trei al Cupei Cupelor: manşa tur

Aruncări de la 7m: Oțelul 5 (toate transformate); Metalurg 6 (5)

Eliminări de 2 minute: 3-4.

Otelul: Cristina Bobeică (11 intervenții), Ionica Munteanu - Alina Braniște Horjea 16 goluri, Diana Druțu 6, Daciana Curtean 4, Manuela Manda 2, Cătălina Cioaric 1 și Paula Pavăl 1. De la Metalurg s-au remarcat: Bajramovka 7, Liscevici 5, Gjorgijevska 3, Mechevska 2, Krpez 2 și Pecevska 2.

Citit 1234 ori Ultima modificare Sâmbătă, 05 Noiembrie 2011 18:53