Rebecca Ciocan, vicecampioană la 800 m. Din sportul gălăţean

Rebecca Ciocan, vicecampioană la 800 m. Din sportul gălăţean
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

ATLETISM. Rebecca Daria Ciocan a terminat a doua în proba de 800 de metri din cadrul finalei Campionatului Național de atletism U23, care s-a desfășurat la Craiova. Rebecca concurase cu o zi înainte în proba de 400 de metri, unde a încheiat pe locul al patrulea. "În cursa de 800 m, deşi nu are prea multă experienţă, s-a mobilizat exemplar şi a devenit vicecampioană naţională. Dacă ar fi accelerat în finalul cursei ceva mai devreme, ar fi putut deveni chiar campioană", a declarat antrenorul Nicolae Ciocan.

NATAŢIE. Are doar 13 ani şi este plină de trofee. Face nataţie de la cinci ani şi jumătate, la bazinul din Focşani, deşi locuieşte la Tecuci. Pentru antrenamente face naveta la Focşani, unde o aşteaptă prof. Vica Mincă, de la clubul Escape. Eforturile micuţei înotătoare Antonia Munteanu au fost încununate cu numeroase trofee, doar în ultima perioadă ajungând acasă cu recompense de la concursurile desfăşurate la Piteşti, Tulcea sau Focşani.

BASCHET. La Campionatul Naţional de minibaschet şi babybaschet, de la Costineşti, a fost prezent şi antrenorul gălăţean Tudose Teodoraşcu. El a prezentat o selecţionată cu copii din cele două categorii de vârstă. Şi a ieşit foarte bine, pentru că viitorii baschetbalişti au obţinut patru victorii din opt întâlniri. Adversarele învinse au fost: ABC Play Bucureşti, Alpha Bucureşti, Concordia Chiajna şi Olimpia Bucurteşti. Iată şi lotul folosit de gălăţeni: Emil Boroş, Bogdan Cristea, Teodor Vlad, Alexandru Ponea, Albert Dragomir, Robert Olaru, David Căpăţână, Tony Zlate, Dumitru Boroş, Victor Dima, Carol Tiron, Vladimir Luca, Răzvan Ghiţă şi Sebastian Nistor.

Citit 364 ori Ultima modificare Luni, 07 Iulie 2025 13:42

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro