Sâmbătă, de la ora 11.00, în Sala „Siderurgistul”, vine nou-promovata CSM Bacău

Un meci cu multe ratări, dar şi goluri spectaculoase, în partida disputată miercuri seara între HC Oţelul şi CSM Bucureşti, într-un meci restant din cadrul etapei a XV-a a Ligii Naţionale feminine de handbaş.

Victoria obţinută de elevele Alexandrinei Soare a fost însă scump plătită, una dintre artizanele succesului, centrul Paula Pavăl, accidentându-se destul de grav în minutul 53.

Dăruirea şi puterea de sacrificiu a gălăţencelor a contat enorm în economia partidei, ratările din situaţii clare de gol fiind răscumpărate printr-o apărare exemplară. Bucureştencele s-au apropiat ameninţător în unele rânduri, dar golurile fantastice marcate de Roxana Bodîrlău şi cele cinci reuşite consecutive ale Paulei Pavăl (între minutele 47 şi 53) au dus-o pe Oţelul către cea de-a zecea victorie din actuala ediţie de campionat. „M-am aşteptat la un joc greu, CSM-ul a jucat cu un angajament fizic deosebit care ne-a pus destule probleme. Cu excepţia celor câteva ratări, fetele au respectat ce le-am cerut la şedinţa tehnică. De data asta poarta ne-a ţinut, Cristina Bobeică a avut intervenţii care ne-au dat siguranţă, iar Paula Pavăl a făcut ce a vrut cu adversarele. Victoria este incontestabilă”, a declarat la final Alexandrina Soare.

Oţelul aşteaptă cu încredere următoarea confruntare, programată sâmbătă, tot la Galaţi, de la ora 11.00, în compania nou-promovatei CSM Bacău.

La succesul obţinut în dauna echipei din Capitală (scor 29-25) şi-au adus contribuţia: Cristina Bobeică (14 intervenţii), Ramona Ciontu, Loredana Nica – Paula Pavăl 7, Roxana Bodîrlău 6, Manuela Manda 5, Diana Druţu 5, Daciana Curtean 2, Nicoleta Tudor 2, Cătălina Cioaric 2, Carmen Gheorghe, Iulia Artean, Maricica Trandafir şi Delia Mărginean.  Aruncări de la 7m: Oţelul - 11 (6 transformate), Bucureşti – 11 (8 transformate). Minute de eliminare: 8-12. Evoluţia scorului: 0-1 (min. 2), 3-1 (min. 7), 7-7 (min. 17), 11-7 (min. 22), 17-11 (min. 34), 20-14 (min. 38), 20-18 (min. 44), 23-22 (min. 51) şi 25-24 (min. 55).

Citit 1792 ori Ultima modificare Joi, 23 Februarie 2012 14:00